Reklama

Sanktuaria

Białoruś: uroczystości maryjne w narodowym sanktuarium w Budsławiu

O odwagę w pokonywaniu istniejących trudności, budowanie lepszej przyszłości i trwanie w wierze – apelował do Białorusinów nuncjusz apostolski w tym kraju. W narodowym sanktuarium maryjnym w Budsławiu odbyły się doroczne uroczystości odpustowe. Czczony jest tam cudowny i łaskami słynący obraz Matki Bożej Budsławskiej - Patronki Białorusi.

[ TEMATY ]

odpust

kvit84/pl.wikipedia.org

Pobernardyńska Bazylika Wniebowzięcia NMP w Budsławiu

Pobernardyńska Bazylika Wniebowzięcia NMP w Budsławiu

W uroczystościach udział wzięli liczni pielgrzymi z całej Białorusi, część z nich przybyło w pieszych pielgrzymkach. W przeżywanym Roku Życia Konsekrowanego odbyła się prezentacja wspólnot zakonnych posługujących na terenie Białorusi. Pielgrzymi trwali w całonocnym czuwaniu modląc się o nowe i liczne powołania kapłańskie i zakonne do służby w Chrystusowym Kościele, a także w intencji wszystkich rodzin. Msza sprawowana 4 lipca pod przewodnictwem abp. Claudio Gugerottiego zakończyła dwudniowe uroczystości odpustowe. Towarzyszyło im hasło „Maryjo – ucieczko grzeszników”.

Nuncjusz apostolski w kazaniu zaznaczył, że Matka Boża, która trzyma na rękach Zbawcę, „trzyma także każde swe dziecko, bo każdy ma udział w Ciele i Krwi Bożego Syna”. „Spróbujcie odczuć, że każdego z was niesie na swoich rękach Matka Boża Budsławska - zachęcał abp Gugerotti. - Wsłuchajcie się, co Ona ma wam do powiedzenia. A Maryja mówi: «Narodzie Białorusi, jesteś wspólnotą ludzi. Bądź odważny i miej wiarę w przyszłość. W twojej historii było bardzo wiele trudności, ale pracuj, zabiegaj o swoją przyszłość, by była ona lepsza»”.

Tegoroczne uroczystości w Budsławiu podsumował abp Tadeusz Kondrusiewicz, który podziękował wszystkim pielgrzymom za ich obecność i zachęcał do zwracania się w różnych sprawach do Matki Najświętszej. „Nie zapominajmy drogi do Budsławia, bo tutaj nas czeka Matka!” - apelował metropolita mińsko-mohylewski.

2015-07-06 06:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Kościele kobiet

Niedziela sosnowiecka 33/2018, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymka

odpust

Agnieszka Raczyńska/Niedziela

Dorocznym zwyczajem, 2 sierpnia na odpust Porcjunkuli do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej na swoją diecezjalną pielgrzymkę przybyły niewiasty naszej diecezji. Tegorocznej Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wraz z nim uroczystą Mszę św. koncelebrował pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak

Biskup w serdecznych słowach powitał pielgrzymujące niewiasty, zaznaczając, że nawet upał sierpniowego południa nie był im straszny. Niestrudzone i niezawodne przybyły, by do ucha Tej, która wszystko rozumie, wyszeptać to, co boli, dręczy, ale i raduje oraz przynosi otuchę.

CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować się do modlitwy?

2022-12-05 08:51

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Wszelki wysiłek mający na uwadze doskonałość serca zmierza zawsze do tego, aby osiągnąć stan trwałej i nieprzerwanej modlitwy, oraz, na ile na to pozwala ludzka ułomność, aby zachować niezmącone skupienie umysłu i stałą czystość. W tym właśnie celu ochoczo i wytrwale ćwiczy swoje ciało i nie przestaje szukać okazji do skruchy serca. Istnieje przy tym wszystkim pewien wzajemny i nierozerwalny związek. Otóż, jeśli budowlę cnót wznosi się po to, aby dojść do doskonałej modlitwy, to bez tego zwieńczenia (modlitwy), które mocno wiąże je wszystkie ze sobą, nie będą one nigdy dostatecznie silne i trwałe.

Bez cnót nie można więc osiągnąć i doskonalić trwałego i nieprzerwanego skupienia na modlitwie, a bez wytrwałej modlitwy nie będą nigdy doskonałe cnoty, które stanowią jej podstawę. Aby jednak właściwie przedstawić skutki modlitwy i zająć się jej głównym celem, czyli urzeczywistnianiem cnót, musimy najpierw wyliczyć i po kolei omówić wszystko, co dla osiągnięcia tego celu należy przygotować lub odrzucić. Przystępując bowiem do budowy tak wysokiej, duchowej wieży, powinniśmy najpierw, zgodnie z ewangeliczną przypowieścią, dokładnie wszystko obliczyć i skrzętnie przygotować.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję