Reklama

Niedziela Łódzka

Słuchać i pomagać

Przesłanie papieża Polaka jest wciąż aktualne, a w codziennej posłudze duszpasterskiej stanowi dla nas inspirację do budowy wspólnoty skupionej wokół Jezusa Chrystusa, Pana i Zbawiciela – podkreśla z uśmiechem ks. Jacek Tyluś, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim.

Niedziela łódzka 43/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archiwum parafii

Przy ołtarzu możemy zobaczyć liczne grono ministrantów i lektorów

Przy ołtarzu możemy zobaczyć liczne grono ministrantów i lektorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia jednej z najmłodszych parafii archidiecezji łódzkiej rozpoczyna się 27 listopada 2011 r., kiedy ówczesny metropolita – abp Władysław Ziółek – wydał dekret powołujący do istnienia nową wspólnotę parafialną.

Początki wspólnoty

Parafia powstała z wydzielenia części terenu parafii Najświętszego Serca Jezusowego oraz Miłosierdzia Bożego zamieszkałego przez ok. 6 tys. wiernych. Jako patron została wskazana osoba św. Jana Pawła II, którego beatyfikacja odbyła się zaledwie kilka miesięcy wcześniej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednym z najważniejszych zadań, przed którymi stanął pierwszy proboszcz – ks. Tomasz Bartczak – było wybudowanie tymczasowej kaplicy oraz rozpoczęcie budowy kościoła wraz z zapleczem duszpasterskim i mieszkalnym. Projekt nowych obiektów przygotował architekt mgr inż. Jan Gorgul. Całość inwestycji udało się doprowadzić do stanu surowego. Zakończono już układanie instalacji elektrycznej na plebanii, wkrótce prace przeniosą się do budynku kościoła. – Znaczny wzrost cen materiałów budowlanych, spowodowanych trwającą wojną na Ukrainie oraz wcześniejszą pandemią sprawił, iż tempo prac nieco spadło, ale z Boża pomocą i dzięki życzliwości ludzi postępuje do przodu – zaznacza ksiądz proboszcz. Nie ma jeszcze daty odprawienia Mszy św. w nowym kościele, ale patrząc, jak wiele prac zostało już wykonanych, nie będzie to odległy czas.

Duszpasterska codzienność

Reklama

W październiku w kaplicy rozbrzmiewa modlitwa różańcowa, tak szczególnie umiłowana przez świętego papieża, który nie rozstawał się z różańcem i swoją postawą dawał przykład zanurzenia w modlitwie. Poza miesiącem różańcowym, gdzie do modlitwy są zaproszeni wszyscy parafianie, istnieją liczne wspólnoty zrzeszające osoby odbywające systematyczną formację modlitewną jak: Żywy Różaniec, Różaniec Rodziców za Dzieci oraz Różaniec Mężczyzn. Przy ołtarzu możemy zobaczyć liczne grono ministrantów i lektorów, a przy większych uroczystościach parafialnych także asystę. Podczas Mszy św. wierni mogą usłyszeć scholę, a rodziny chcące pogłębić swoją duchowość w duchu oazowym tworzą kolejne kręgi Domowego Kościoła. – W każdy czwartek gromadzimy się w kaplicy na Eucharystii i nowennie do św. Jana Pawła II. Staramy się tworzyć parafię oraz poszczególne wspólnoty, czerpiąc obficie z nauk naszego rodaka – podkreśla ks. Tyluś.

Pomoc potrzebującym

Reklama

Ważnym rysem działalności duszpasterskiej jest niesienie pomocy charytatywnej tym, którzy potrzebują wsparcia do codziennego funkcjonowania. Dzięki współpracy z łódzką Caritas parafia pomaga dwunastu osobom w ramach programu „Na codzienne zakupy”. – Przeprowadzamy zbiórki artykułów spożywczych i chemicznych w ramach Tygodnia Miłosierdzia i przed uroczystościami Zmartwychwstania Pańskiego i Bożego Narodzenia, a następnie rozdzielamy je dla najbardziej potrzebujących. Na terenie parafii jest lodówka społeczna użyczona od Stowarzyszenia „Chleba naszego”. Kiedy parafianom dzieje się krzywda, staramy się przychodzić im z pomocą. Tak pomogliśmy pogorzelcom, zbierając pieniądze na odbudowę, ale także, gdy potrzebne są pieniądze na rehabilitację, jak to miało miejsce w kilku przypadkach. Wtedy przeprowadzaliśmy zbiórki pieniędzy wspólnie ze szkołą podstawową, jako organizatorem festynu charytatywnego. Osobom doświadczonym bólem i chorobom przychodzimy z pomocą, organizując łóżka rehabilitacyjne, balkoniki do chodzenia i wózki inwalidzkie – mówi dumny ze swoich parafian ksiądz proboszcz. Miejscowa wspólnota pomaga nie tylko potrzebującym mieszkańcom, ale również jest aktywna poza granicami Polski. Dzięki hojności i wrażliwym sercom ludzkim trzydzieścioro dzieci w syryjskim Aleppo otrzymuje comiesięczne wsparcie, pozwalające im przeżyć ten dramatyczny czas wojny. Parafia nie jest też obojętna na wojnę, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą – przygotowano setki świec okopowych, które zostały przesłane walczącej Ukrainie. Nikt, kto przyjdzie poprosić o pomoc, nie zostanie odesłany „z kwitkiem”.

W obronie świętości

Kiedy w marcu br. pojawiły się bezpodstawne oskarżenia odnośnie do patrona parafii było jasne, że parafianie nie będą tylko czekać aż z biegiem czasu sprawa ucichnie. Zapadła decyzja, by przybliżać życie i nauczanie świętego papieża. W pierwsze niedziele miesiąca (poza wakacjami) parafianie otrzymują teksty św. Jana Pawła II (m.in. Testament, List do kobiet, homilię wygłoszoną w Łodzi 13 czerwca 1987 r.). W rocznicę urodzin Karola Wojtyły został zorganizowany festyn rodzinny, podczas którego odbył się m.in.: bieg parafialny „Totus Tuus”, pokazy sprzętu ratownictwa medycznego oraz kurs pierwszej pomocy.

Ważną inicjatywą był także „Marsz Pamięci”, który miał miejsce w rocznicę przejścia papieża do Domu Ojca i ma stać się corocznym wydarzeniem gromadzącym wiernych z Piotrkowa. – Cel, który sobie założyliśmy to przede wszystkim spotkanie ludzi, dla których nauczanie Jana Pawła II jest nadal żywe, kierują się nim w swoim życiu i chcą się spotkać, aby wzajemnie się tym umocnić. Deszczowa i zimna pogoda mogła nam mocno przeszkodzić, ale mimo takiej aury przyszło bardzo dużo ludzi z całego miasta. Marsz przebiegł w duchu modlitwy i refleksji nauczania Jana Pawła II – podkreśla ks. Tyluś. Podczas marszu wolontariusze zbierali pieniądze na leczenie niespełna dwuletniego Jasia, dzięki zaangażowaniu uczestników zebrano ponad 8 tys. zł.

Plany na przyszłość

W pracy duszpasterskiej niezwykle ważne jest dla miejscowych duchownych zwiększenie świadomości życia sakramentalnego oraz zachęta do lektury i medytacji Pisma Świętego. – Poprzez przygotowywanie do I Komunii św. i bierzmowania chcemy prowadzić rodziny do Boga. Otaczanie wsparciem ludzi chorych, cierpiących i uzależnionych oraz osób, które przeżywają żałobę po śmierci bliskich, to także dla nas priorytet. Widzę, że w pracy duszpasterskiej trzeba być ludźmi, czy to na kolędzie, czy w konfesjonale, czy w kancelarii, czy przy innych okazjach i słuchać, co jest im potrzebne, by byli bliżej Boga. Słuchać i pomagać – kończy z uśmiechem ksiądz proboszcz.

2023-10-17 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Codziennie ufać Matce

Niedziela łódzka 44/2024, str. II

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Aleksandra Meckier

Uroczystość była wyjątkowym momentem jedności i duchowej odnowy

Uroczystość była wyjątkowym momentem jedności i duchowej odnowy

Akt zawierzenia może być pięknym i głębokim doświadczeniem dla wspólnoty i dla każdej rodziny, która chce wzrastać w wierze i miłości – powiedział proboszcz ks. Włodzimierz Dudka.

W parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Piotrkowie Trybunalskim wierni pod przewodnictwem proboszcza ks. Włodzimierza Dudki, zawierzyli swoją wspólnotę Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski. W uroczystości wziął udział o. Zbigniew Frankowski z Jasnej Góry, który w homilii przypomniał o niezwykłej roli Maryi w życiu każdego chrześcijanina oraz o wartości aktu zawierzenia w duchowej drodze. Ojciec Frankowski podkreślił, że Akt zawierzenia to nie jednorazowy gest, ale zobowiązanie do życia w duchu oddania i miłości. Zaznaczył, że serce Maryi jest otwarte na każdego, kto szczerze pragnie przyjąć Jej opiekę i wsparcie.
CZYTAJ DALEJ

Papież wyraził nadzieję, że rozejm w Gazie przyniesie owoce pokoju

2025-01-19 12:38

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty odniósł się do porozumienia między Izraelem a Hamasem o zawieszeniu broni w Strefie Gazy i uwolnieniu zakładników izraelskich.

W ciągu ostatnich kilku dni ogłoszono, że dzisiaj wejdzie w życie zawieszenie broni w Gazie. Wyrażam wdzięczność wszystkim mediatorom. Praca mediatorów, by został zawarty pokój to piękna praca. Dziękuję mediatorom. Dziękuję również wszystkim zaangażowanym stronom w to ważne osiągnięcie. Oczekuję, że to co zostało uzgodnione będzie natychmiast respektowane przez obydwie strony i że wszyscy zakładnicy będą mogli wreszcie powrócić do domu, aby uściskać swoich bliskich. Bardzo się za nich modlę oraz za ich rodziny. Mam również nadzieję, że pomoc humanitarna wysokiej jakości dotrze jeszcze szybciej do mieszkańców Gazy, która jest jej tak pilnie potrzebna. Zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy potrzebują wyraźnych znaków nadziei. Mam nadzieję, że władze polityczne obu krajów z pomocą społeczności międzynarodowej będą mogły osiągnąć właściwe rozwiązanie dla dwóch państw. Wszyscy mogą może powiedzieć „tak” dla dialogu, „tak” dla pojednania, „tak” dla pokoju. I módlmy się o to, o dialog, pojednanie i pokój -powiedział Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na spotkanie młodych w Rzymie

2025-01-19 23:00

Organizatorzy

Zaproszenie na Światowe Dni Młodzieży

Zaproszenie na Światowe Dni Młodzieży

Wyjazd przeznaczony jest dla osób w wieku 16-35 lat. Dla pierwszych 200 osób zameldowanych na terenie diecezji rzeszowskiej mamy dofinansowanie w wysokości 750 zł! O kolejności w wyścigu o dofinansowanie decyduje data zapisu przez formularz oraz wpłata zadatku.

Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję