Eucharystii sprawowanej we wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, patronki diecezji rzeszowskiej, przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze wzięło udział ponad 20 kapłanów. Na początku Liturgii kustosz sanktuarium ks. Krzysztof Gac powitał zebranych i wprowadził w przeżywaną uroczystość.
Homilię wygłosił biskup rzeszowski, który odniósł się do postaci bł. Karoliny. – To ona pozostaje dla ludzi współczesnych, szczególnie młodych, przykładem rzetelności, uczciwości, pracowitości, sumienności, dojrzałości, wiary, modlitwy, a także zatroskania o życie w czystości – powiedział kaznodzieja i podkreślił, że bł. Karolina jest także przykładem zatroskania o modlitwę, która umacnia wiarę. Błogosławiona z Zabawy jest osobą, która daje przykład walki o życie w czystości, życie bez grzechu. Jej męczeństwo w obronie dziewictwa i czystości było zwieńczeniem jej dotychczasowego życia i przypieczętowaniem jej duchowego piękna. Zwracając się do przyszłych lektorów, bp Wątroba zachęcał, by Pismo Święte, które będą czytać w swoich wspólnotach, było dla nich każdego dnia źródłem siły, zdobywania mądrości i pogłębiania wiary.
Po homilii ks. Dominik Leniart, diecezjalny duszpasterz LSO, przedstawił pochodzących z 49 parafii diecezji rzeszowskiej ministrantów, kandydatów do funkcji lektora. Następnie bp Wątroba w uroczystym obrzędzie, wręczając Pismo Święte, pobłogosławił 177 ministrantów, włączając ich do grona lektorów LSO. Przewodniczący Liturgii wręczył krzyż animatora LSO Dawidowi Marczakowi z parafii św. Mikołaja w Rzeszowie (os. Przybyszówka). Na zakończenie przedstawiciele nowych lektorów podziękowali biskupowi za błogosławieństwo. Natomiast ks. Leniart podziękował osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg uroczystości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu