W parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Będkowie kard. Grzegorz Ryś celebrował Mszę św. z okazji jej 500-lecia istnienia. Na modlitwę jubileuszową przybyli wierni świeccy z Będkowa, duchowni z dekanatu oraz księża pochodzący z parafii.
W homilii metropolita łódzki, rozważając Ewangelię, nawiązał do przypowieści o talentach. – Przypowieść o talentach przypomina nam, jak dalece jesteśmy obdarowani przez Pana, że Pan każdemu z nas rozdzielił swoje dobro i to dobro Pana jest bezcenne, nawet jeśli ktoś nie dostał pięciu talentów, tylko jeden. Czasem jeden talent to było 27 kg złota – wyjaśnił homlieta. Następnie, odnosząc się także do dzisiejszej liturgii słowa, kard. Ryś podkreślił, że Pan Bóg hojnie obdarowuje każdego człowieka. – Związek tych dwóch tekstów jest oczywisty, to znaczy ten, który spodziewa się po nas miłosierdzia, jest najpierw tym, który nas obdarza w sposób niewyobrażalny. Nikt z nas nie ma takich pieniędzy jak te, o których mówi ta przypowieść. Pan daje na całego, ale potem staje przed tobą jako ktoś potrzebujący – tłumaczył metropolita łódzki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Nawiązując do św. Augustyna, łódzki pasterz podkreślił też, że Pan ma moc wyzwalania i uzdrawiania człowieka, a wszystko po to, aby mógł okazać miłosierdzie bliźniemu. – Zobaczcie, jak można tę Ewangelię odnieść do wspólnoty, kościoła, który ma ponad 500 lat. W tym miejscu ciągle jesteście obdarowywani. Pan daje wszystkie możliwe dary. Można by nawiązać do pierwszego czytania i powiedzieć, że to są dary Dobrego Pasterza. Tu się to spełnia, tu się zbiera Boża owczarnia i Pan jest Dobrym Pasterzem, który dba o swoje owce – podkreślił.
W drugiej części kard. Grzegorz Ryś powiedział o trzech darach od Boga: słowie, pokarmie i wspólnocie. – Ponad 500 lat na tym ołtarzu jest łamany chleb przemieniony w Ciało Jezusa i spożywany przez was, przez waszych dziadków. Chrystus nieustannie nas karmi, nie czymś, sobą! – zaznaczył metropolita łódzki. Następnie, podkreślając wymiar piękna w różnorodności, zachęcał zebranych do otwartości na Boże łaski i Ewangelię. – Nikt z nas nie musi czekać Sądu Ostatecznego, żeby to usłyszeć. Nie musimy czekać Sądu Ostatecznego, żeby zmierzyć się z tą Ewangelią. Ona potrafi przyjść do nas każdego dnia. Po czym się poznaje jakość wspólnoty parafialnej? Po wrażliwości na ostatniego, po wrażliwości na najmniejszego – podsumował kard. Ryś. Na zakończenie Eucharystii metropolita łódzki udzielił papieskiego błogosławieństwa i odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami osobom uczestniczącym w uroczystościach jubileuszowych. Penitencjaria Apostolska udzieliła także odpustu zupełnego wiernym od 23 listopada 2023 r. do 23 listopada 2024 r.
Świątynia w Będkowie została zbudowana w 1462 r. Jej fundatorem był Piotr Spinek, kanonik gnieźnieński i poznański. Do 1521 r. kościół pełnił funkcję filialną dla parafii w Rososze. Od lat 70-tych XVIII wieku nosił miano sanktuarium z racji na kult i słynący cudami obraza, który ukazuje Matkę Bożą Będkowską. Znacząca przebudowa obiektu nastąpiła w II połowie XVIII wieku. Wzniesiono wówczas kaplicę Pana Jezusa, a z zapisów wynika, że przedsięwzięcie to opłacił nowy właściciel Będkowa – bp Jan Dębowski. Kościół został erygowany 23 listopada 1523 r. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Łaskiego. Znajduje się w zachodniej części Będkowa.