Reklama

Kościół

Bez pomocy nie przetrwają

Zgodnie ze swoją misją i charyzmatem członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie niosą pomoc ludziom w ogarniętej wojną Ziemi Świętej. W ekstremalnej sytuacji pomoc ta przybiera większe niż zazwyczaj rozmiary.

Niedziela Ogólnopolska 2/2024, str. 26-27

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to wyraz solidarności z tamtejszymi chrześcijanami i odpowiedź na apel kard. Pierbattisty Pizzaballi, który jako łaciński patriarcha Jerozolimy pełni również z urzędu funkcję Wielkiego Przeora tego zakonu rycerskiego.

WESPRZYJ CHRZEŚCIJAN W ZIEMI ŚWIĘTEJ

Apel patriarchy

– Najpierw, odpowiadając na wezwanie pasterza łacińskiej diecezji jerozolimskiej, 17 października 2023 r. damy i kawalerowie naszego zakonu zorganizowali w Miechowie oficjalne obchody dnia postu i modlitwy o pokój i pojednanie w Ziemi Świętej, połączone z nabożeństwem różańcowym i z adoracją Najświętszego Sakramentu oraz z Eucharystią sprawowaną w tej intencji – mówi Niedzieli Stanisław Osmenda, komandor w zakonie i kustosz jego polskiej siedziby, mieszkaniec Miechowa, miasta, które było pierwszym domem bożogrobców-kanoników w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ten dzień wyznaczył, w imieniu Zgromadzenia Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej, kard. Pizzaballa w swoim specjalnym liście wydanym już 4. dnia po wybuchu tej nowej wojny, której rozmiary na poziomie militarnym, ale przede wszystkim emocjonalnym są ogromne. Specjalny dzień postu i modlitwy był obchodzony także w Miechowie pod hasłem: „Bóg bowiem nie jest Bogiem zamieszania, lecz pokoju” (1 Kor 14, 33).

– Współpracujemy również z ks. dr. Piotrem Żelazką, wikariuszem patriarchalnym Wikariatu Świętego Jakuba Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy dla Katolików Języka Hebrajskiego w Izraelu. To m.in. ks. Żelazko pośredniczy w organizowaniu pomocy humanitarnej, którą wspierają damy i kawalerowie zakonu z Polski – tłumaczy p. Stanisław. 7 października 2023 r. mieszkańcy Ziemi Świętej wpadli w spiralę przemocy i odwetu, których końca nie widać, a które jedynie zwiększają liczbę ofiar, wysiedleńców i skalę zniszczeń całych osiedli mieszkaniowych. – Niestety, 1 grudnia, po tygodniowym rozejmie, wojna wróciła w pełnej skali – kwituje z żalem miechowski rycerz Bożego Grobu.

Nadzieja żyje

Dla członków zakonu poruszające były słowa skierowane do Polaków przez kard. Pizzaballę z okazji obchodzonego w Polsce 12 listopada ub.r. XV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, którego tematem przewodnim było wsparcie dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Ziemi Świętej: „Mimo wszystko wspólnota chrześcijańska nie przestaje mieć nadziei. Jesteśmy chrześcijanami Ziemi Świętej, a sercem naszego Kościoła jest Boży Grób, który przechowuje pamięć o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. To nie tylko pamięć o przeszłości, ale także nasze ciągłe doświadczenie wiary. Każdego dnia do krzyża przybijane są grzechy, które rodzą to morze nienawiści; każdego dnia jednoczą się ze śmiercią Jezusa liczne ofiary tego konfliktu i wszyscy niewinni ludzie na świecie, którzy umierają z powodu egoizmu ludzi i instytucji”.

Reklama

Orędzie Wielkiego Przeora zakonu jest – zdaniem bożogrobców – bardzo wymowne. Starają się oni na bieżąco śledzić jego liczne apele i przesłania kierowane od początku wojny, która rozgrywa się w ziemskiej ojczyźnie Chrystusa. – Pobudzają nas one do jeszcze większego zaangażowania w pomoc chrześcijanom, którzy tam mieszkają i teraz tak bardzo cierpią – dodaje p. Stanisław.

W efekcie specjalnego apelu

Pomimo corocznego wsparcia finansowego, którego udzielają wiernym łacińskiego patriarchatu Jerozolimy polscy bożogrobcy w ramach swojej działalności statutowej, 3 listopada komandor dr Andrzej Sznajder, zwierzchnik Polskiego Zwierzchnictwa, zwrócił się do dam i kawalerów w Polsce ze specjalnym apelem o nadzwyczajne finansowe wsparcie w ramach pomocy humanitarnej, której oczekują i potrzebują chrześcijanie w Ziemi Świętej. W wyniku ogłoszonej przez niego zbiórki w listopadzie ub.r. zebrano wśród polskich członków zakonu dodatkowe środki finansowe, które zostały przekazane z Polski na Fundusz Pomocy Humanitarnej prowadzony przez diecezję jerozolimską. Zbiórka ta będzie trwała jednak nadal i kolejne jej transze będą sukcesywnie trafiały do łacińskiego patriarchatu Jerozolimy za pośrednictwem centralnych władz zakonu.

Reklama

Od 6 do 10 listopada obradowała w Rzymie Konsulta Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, będąca statutowym organem doradczym Kardynała Wielkiego Mistrza tego zakonu, który zbiera się co 4 lata. W tegorocznej konsulcie wzięli udział również Polacy: Andrzej Sznajder, zwierzchnik bożogrobców w Polsce, oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz – Wielki Przeor Zwierzchnictwa Polskiego. Choć tematem przewodnim była formacja, to jednak obrady zostały zdominowane tragedią, która rozgrywa się od 7 października 2023 r. w Strefie Gazy, a której skutki dotykają również katolików żyjących w innych częściach diecezji jerozolimskiej – na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Izraelu i Jordanii. Kardynał Pizzaballa ze względu na trwającą wojnę uczestniczył w konsulcie zdalnie z Jerozolimy, a dyrektor generalny wydziału administracyjno-finansowego Kurii Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy – Sami El-Yousef napisał 7 listopada do jej uczestników m.in.: „Pomimo niesamowitego ludzkiego cierpienia pozostaniemy silni, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, by pomóc. Naprawdę doceniamy wsparcie finansowe i moralne udzielane nam ze wszystkich zakątków świata, w tym od członków Zakonu, bez którego nie będziemy w stanie realizować naszej misji”. List ten przekazano również damom i rycerzom zakonu w Polsce jako uzupełnienie apelu o wpłaty na cele humanitarne, który skierował na początku listopada do wszystkich członków Polskiego Zwierzchnictwa jego zwierzchnik.

Parafia w Miechowie też włącza się w pomoc. 3 grudnia do Miechowa przyjechał Konrad Ciempka – dyrektor krakowskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wraz z pracownikami zachęcał do wsparcia chrześcijan w Ziemi Świętej. Po Mszach św. w miejscowej bazylice można było nabyć pamiątki z drewna oliwnego, m.in. różańce, krzyże, ozdoby choinkowe, szopki wykonane przez chrześcijan z Betlejem, lub wesprzeć to dzieło ofiarą do puszek.

***

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, którego członków nazywa się w Polsce potocznie bożogrobcami, jest dzisiaj stowarzyszeniem duchownych i świeckich niezwiązanych ślubami zakonnymi. Na świecie liczy ponad 30 tys. członków (w Polsce – ok. 340), których przyjmuje się podczas specjalnego obrzędu zwanego inwestyturą, zorganizowanych w sześćdziesięciu czterech strukturach lokalnych zwanych zwierzchnictwami lub delegaturami magistralnymi. Działa w czterdziestu państwach. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, m.in. utrzymują blisko trzynaście szkół (z 6 tys. uczniów) oraz katolicki Uniwersytet w Betlejem, gdzie uczy się nie tylko chrześcijańska młodzież.

2024-01-09 11:42

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: setki chrześcijan na Drodze Krzyżowej

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Jerozolima

Archiwum prywatne autora

Droga Krzyżowa w Jerozolimie wiedzie wąskimi uliczkami wśród straganów i głośnych sprzedawców

Droga Krzyżowa w Jerozolimie wiedzie wąskimi uliczkami wśród straganów i głośnych sprzedawców

Setki miejscowych chrześcijan i duchownych zgromadziło się w Wielki Piątek na tradycyjnej procesji Drogi Krzyżowej na Starym Mieście w Jerozolimie. W związku z pandemią koronawirusa nie było grup pielgrzymkowych z zagranicy.

W deszczowej i chłodnej pogodzie wierni przeszli wzdłuż Via Dolorosa, aby modlić się i medytować przy 14 stacjach męki Jezusa. W odróżnieniu od poprzednich lat arabskojęzyczni katolicy Jerozolimy włączyli się w Drogę Krzyżową poprowadzoną przez franciszkańską Kustodię Ziemi Świętej. Procesje zabezpieczała izraelska policja.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

4 maja o godz. 19:00 rusza cykl koncertów organowych „Franciszkańskie Wieczory Muzyczne: Mater Familiae” w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Jest to okazja do promocji muzyki sakralnej, a także kultu maryjnego. Pierwszy koncert zagra Tadeusz Barylski, który przez wiele lat posługiwał jako organista w kościele na Kruczej, a także w sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Podczas koncertu zagra m.in utwory: Johanna Sebastiana Bacha – Fantazja G-dur, Improwizację: Fantazja Regina Coeli czy Bogurodzicę. Koncert rozpocznie obchody odpustu ku czci Matki Bożej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję