Reklama

Książki

Poruszające świadectwo o męczenniku

Nie można zrozumieć postaci bł. Jerzego Popiełuszki bez poznania osoby, która go ukształtowała – jego matki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marianna Popiełuszko była cichym świadkiem duchowego wzrastania wielkiego kapelana Solidarności. Serce tej prostej, wiejskiej kobiety było niczym kronika życia jej syna – kapłana męczennika. Ona też zaświadczyła swoim życiem o sensie Ewangelii – chociaż zamordowano jej syna, potrafiła wyzwolić się z chęci odwetu i bezdennej rozpaczy, realizując w praktyce cnotę przebaczenia i dając wyraz głębokiej pobożności. Ujmujące i wielce wymowne jest życiowe motto Marianny Popiełuszko: „Mam spokój w duszy, bo wszystko przyjmuję z ręki Boga: czy cierpienie, czy ból, czy biedę. Jak nie akceptujesz życia, jakie masz, to nie znajdziesz spokoju”. Wypowiedziała je przy okazji jednego z wywiadów. Dzięki książce Matka świętego autorstwa Mileny Kindziuk możemy lepiej poznać kobietę, która zachwycała pogodą ducha i życiową mądrością.

Milena Kindziuk przeprowadziła wiele rozmów z matką ks. Jerzego, czego efektem jest barwny reporterski portret Marianny Popiełuszko. Wyłania się z niego obraz kobiety ze wszech miar fascynującej, doświadczonej przez życie, która dzięki miłości i nadziei mogła przezwyciężyć ból, który zawsze towarzyszy stracie ukochanego dziecka. Matka świętego wymyka się literackim schematom, nie jest to typowa biografia. Kindziuk snuje opowieść o dwóch przenikających się postaciach, dwóch uzupełniających się osobowościach, dwóch komplementarnych duchowościach: o matce, zawsze wiernej i ofiarnej, oraz synu – odważnym i pełnym wiary. W osobie Marianny odbija się niczym w zwierciadle postać męczennika Solidarności. Nad jej poruszającym świadectwem o synu nie można przejść obojętnie, tak samo jak nad książką Mileny Kindziuk.

Matka świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko
Milena Kindziuk
Wydawnictwo: Esprit

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-01-09 11:42

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica uroczystości pogrzebowych ks. Jerzego Popiełuszki

[ TEMATY ]

Solidarność

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Instytut Pamięci Narodowej/Facebook

Ponad 600 tys. wiernych i blisko tysiąc duchownych towarzyszyło w ostatniej drodze kapelanowi "Solidarności".

Ta śmierć, ta męczeńska ofiara, stały się zwycięstwem „Solidarności”, a pogrzeb przerodził się w wielką manifestację Polaków, którzy z całego kraju przybyli, aby przy trumnie ks. Popiełuszki utwierdzić się w wierze w najwyższe ideały narodowe. Wszystkie okoliczne place, parki, ulice w promieniu paru kilometrów wypełnione tłumami, widziałam je płynące od rana, młodzi obsiedli drzewa wzdłuż ulicy Krasińskiego, sztandary „Solidarności” unosiły się nad głowami, a gdy przybył Wałęsa, powstał jeden wielki krzyk, tysiące rąk wzniosło się w symbol Victory - Józefa Radzymińska, pisarka.

Instytut Pamięci Narodowej/Facebook

CZYTAJ DALEJ

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 9, 38-40.

Środa, 22 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Rity z Cascia, zakonnicy

CZYTAJ DALEJ

Papież pobłogosławił pierwszemu laureatowi Nagrody św. Jana Pawła II

2024-05-22 15:46

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Nagroda św. Jana Pawła II

Centrum Pokoju i Sprawiedliwości

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji laureata Nagrody św. Jana Pawła II, ks. Leonarda Olobo kierującego Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności papieża Polaka oraz jego wpływu na życie Kościoła i świata.

W porannej audiencji uczestniczyła też ambasador Hanna Suchocka, należąca do 13-osobowej międzynarodowej kapituły przyznającej to prestiżowe wyróżnienie oraz ks. Paweł Ptasznik, przewodniczący Rady Administracyjnej Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję