Finlandia
SnowCastle w fińskim mieście Kemi to największy hotel lodowy na świecie. Jego powierzchnia waha się od 13 do ponad 20 tys. m2. Jest odbudowywany każdej zimy od 1996 r. przy wykorzystaniu wyłącznie śniegu i lodu powstałego z wody z Zatoki Botnickiej. Budowa hotelu rozpoczyna się w grudniu i trwa ok. pięciu tygodni. Wyjątkowe są hotelowa restauracja, a także piękna, niepowtarzalna, romantyczna śnieżna kaplica weselna. W SnowCastle znajdują się także kraina przygód dla dzieci, teatr, wystawy sztuki lodowej ze światłami i efektami dźwiękowymi, restauracja oraz kaplica. Piękna iluminacja świetlna dodaje temu miejscu niezwykłego uroku. Dodatkowe atrakcje to: tradycyjna sauna fińska oraz lodowa, rozgrzewające kąpiele w jacuzzi, rejs lodołamaczem, safari na skuterach śnieżnych oraz jazda psim zaprzęgiem.
Niedaleko Rovaniemi, mikołajowym domu na kole podbiegunowym, w miejscowości Sinettä znajduje się szklane igloo. Niezwykłe miejsce, gdzie można obserwować zorzę polarną. Goście hotelowi nie tylko mają możliwość obserwacji nieba przez szklany dach, ale również mogą skorzystać z sauny i jacuzzi na świeżym powietrzu. Lodowe hotele oprócz pokoi mają: restauracje, bary, kina, galerie sztuki, kaplice, a nawet strefy SPA.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kanada
Reklama
Kanadyjski hotel lodowy Hôtel de Glace nieopodal Quebecu budowany jest każdego roku z 15 tys. t śniegu i 500 t lodu, stoi przeważnie od początku stycznia do końca marca. W lobby gości wita imponujący, wiszący nad głowami lodowy kandelabr. Hotel oferuje 85 pokoi, które są wyposażone w wykonane z lodu łóżka, pokryte futrami jeleni. Noclegi w tego typu obiekcie oferuje też sezonowa atrakcja w Parku Jean Drapeau w Montrealu. Oprócz apartamentów na terenie „wioski ze śniegu” mieszczą się: restauracja lodowa, bar lodowy, patio, kaplica lodowa oraz wanny z hydromasażem na świeżym powietrzu.
Szwecja
W wiosce Jukkasjärvi co roku otwierany jest Icehotel, który mieści aż 80 pokoi i apartamentów dla gości. Cały obiekt został wzniesiony ze śniegu i bloków lodu wydobytych z rzeki Torne. Co ciekawe, z lodu wykonane są tam nawet szklanki. W indywidualnie zaprojektowanych pokojach lodowych utrzymuje się temperatura od -5 do -8°C. Wnętrza zdobią ręcznie rzeźbione lodowe meble, wykonane przez artystów. Dla gości przygotowano termiczne śpiwory i łóżka pokryte skórami reniferów. Można też zarezerwować sesję w saunie, wannie z hydromasażem opalanej drewnem oraz lodowej łaźni. Dodatkową atrakcją jest przejażdżka psimi zaprzęgami lub skuterami śnieżnymi i podziwianie zorzy polarnej.
Szwajcaria
W Alpach i Pirenejach co roku powstaje sieć wiosek nazywanych Iglu-Dorf, które tworzą oryginalne domki igloo. Każdy wyposażony jest w odporne na lód materace, owcze futra, ciepłe śpiwory i diody LED. Jedno z najpopularniejszych miejsc to alpejska wioska Engelberg. Na ścianach igloo wykuwane są prawdziwe arcydzieła. To lodowe rzeźby, których tematyka co roku jest inna, m.in. są to motywy z mitologii nordyckiej przedstawiające bogów czy rycerzy. /A.C.
Norwegia
Położony w Finnmark lodowy hotel oferuje gościom komfortowe noclegi w pokojach udekorowanych przez fińskich i japońskich artystów. W apartamentach o arktycznej tematyce znajdują się piękne rzeźby śnieżne, termiczne narzuty na łóżka oraz śpiwory, które zapewnią w nocy ciepło. W samym pokoju lodowym temperatury sięgają ok. -6°C, a przed noclegiem każdy z gości przechodzi specjalny kurs, na którym dowiaduje się, jak się ubrać i zachowywać w ciągu nocy.