Metropolita warszawski przed przekazaniem odznaczeń podkreślił, że mają one podwójny wymiar.
– Chcę podkreślić z jednej strony wątek szczególnego wyróżnienia i podziękowania wyróżnionym osobom, a z drugiej strony zwrócić uwagę na zawarty w tym element pewnego rozesłania. Medal ten jest podziękowaniem za coś, co miało miejsce od kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat pracy na rzecz Kościoła, ale równocześnie jest wezwaniem do tego, że by nie ustawać, nie zaprzestawać działalności, ale żeby podjęte prace kontynuować dla dobra archidiecezji warszawskiej – zachęcał kard. Nycz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Medalami wyróżnieni zostali
Teresa i Andrzej Adamscy – z parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie, zaangażowani w bezinteresowne prowadzenie domu seminaryjnego w Podkowie Leśnej, przygotowującego kleryków roku zerowego.
Elżbieta i Wojciech Podczascy – wspomagają inicjatywy powstające wokół kościoła Sióstr Wizytek w Warszawie. Należą do parafii św. o. Pio w Warszawie, wspierają projekty w Świątyni Opatrzności Bożej, w Centrum Myśli Jana Pawła oraz przy Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.
Członkowie Akcji Katolickiej
Anna Roman – z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie, aktywnie uczestniczy w organizacji uroczystości na poziomie diecezjalnym, tygodni społecznych, sesji, kongresów, rekolekcji, spotkań formacyjnych, jest członkiem zarządu DIAK AW, angażuje się jako wolontariuszka w Centrum Opatrzności Bożej.
Reklama
Danuta Ogłaza-Pamrów – działa w parafii św. Anny w Wilanowie od początku reaktywowania stowarzyszenia, jest polonistką, chętnie dzieli się swoim doświadczeniem przy redagowaniu czasopism wydawanych w parafii, uczestniczy w organizacji kongresów AK.
Edward Malinowski – z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie, gdzie pełnie funkcję prezesa parafialnego oddziału AK, zaangażowany w służbę przy grobie bł. ks. Jerzego, czynnie włącza się w życie parafii i AW, udziela się społecznie.
Edward Opłocki – (w jego imieniu medal odebrał prof. Tadeusz Kulik, prezes AK AW) – z parafii Narodzenia NMP w Komorowie, przez kilka kadencji pełnił funkcję wiceprezesa POAK.
Jan Rudziński – przez wiele lat w parafii św. Józefa na Kole, uczestniczy w przygotowaniu modlitewnym i muzycznym Mszy św., a także dni papieskich. Organizował kolonie dla dzieci. Obecnie mieszka w parafii Narodzenia NMP w Komorowie, gdzie aktywnie udziela się w AK.
Małżeństwa z parafii św. Anny w Wilanowie
Hanna i Piotr Czajkowscy, Karolina i Grzegorz Grądzielowie, Joanna i Hubert Rawscy – aktywnie uczestniczą w życiu Kościoła lokalnego, są zaangażowani w prace organizacyjne, Święto Dziękczynienia i procesję do Świątyni Opatrzności Bożej, udzielają się w wielu inicjatywach w parafii, przy przygotowaniu ołtarzy na Boże Ciało, Grobu Pańskiego i dekoracji bożonarodzeniowych, są chętni do niesienia pomocy potrzebującym, przez swoją szlachetną postawę dają innym impuls do podobnego działania.
Reklama
Ewa i Jacek Kryńscy – zainicjowali w parafii wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym, włączyli się w powstanie wspólnoty Miłosierdzia Bożego, wykorzystują swoje bogate doświadczenie zawodowe, pomagają przygotować uroczystości parafialne.
Krystyna i Paweł Kruszewscy – należą do Legionu Maryi, Bractwa Adoracyjnego Najświętszego Sakramentu, wspierają prace organizacyjne uroczystości w parafii, p. Paweł udziela się w służbie liturgicznej, z jego z inicjatywy odprawiane jest regularnie nabożeństwo ku czci św. Józefa.
Elżbieta i Mirosław Wrotkowie – służą i formują innych we wspólnocie Domowego Kościoła, prowadza kursy dla narzeczonych, p. Elżbieta jest redaktorem tygodnika parafialnego i strony internetowej parafii, autorką książek o tematyce religijnej i finansowej z punktu widzenia chrześcijańskiej nauki społecznej, p. Mirosław jest zaangażowany w służbę liturgiczną.
Grażyna Wolanin – działa w Legionie Maryi, Żywym Różańcu, Bractwie Adoracji Najświętszego Sakramentu, angażuje się w nabożeństwa dla dzieci, organizuje kawiarenkę dla parafian.
Wiesława Niedzieska – należy do Bractwa Adoracji Najświętszego Sakramentu i chóru parafialnego, zaangażowana w sprawy społeczne i charytatywne, włącza się w organizację uroczystości parafialnych oraz pikników rodzinnych.
Wiesław Tumielewicz – pełni funkcję prezesa POAK, uczestniczy w pracach organizacyjnych podczas uroczystości w parafii, a także w samorządzie lokalnym, otwarty na potrzeby innych.
Wręczenie medali poprzedziło uroczystą Mszę św., którą z metropolitą warszawskim koncelebrowali duszpasterze z parafii nagrodzonych osób.
Reklama
– W uroczystość Objawienia Pańskiego tajemnica wcielenia Syna Bożego objawiła się światu i to także światu pogańskiemu. Reprezentantami tego świata zewnętrznego w stosunku do ludu izraelskiego byli owi trzej królowie, których wspominamy, co jest wyrazem prawdy wiary od samego początku, że Chrystus przyszedł dla zbawienia wszystkich ludzi, także ludów pogańskich – podkreślił kard. Nycz i nawiązał do zapoczątkowanego w Warszawie Orszaku Trzech Króli.
– Módlmy się za tych, którzy, idąc w orszakach, z jednej strony dają świadectwo wiary w to, co się wydarzyło w Betlejem i objawiło światu, ale równocześnie za tych wszystkich do których to orędzie zbawienia będzie docierało z przesłaniem, które jest zawarte w tym betlejemskim wydarzeniu – powiedział metropolita warszawski.
W samo południe sprzed pomnika Mikołaja Kopernika nieopodal bazyliki Świętego Krzyża wyruszył barwny i radosny Orszak Trzech Króli.
Na czele orszaku szedł gwiazdor z gwiazdą, za nim kolędnicy z turoniem, mali pastuszkowie i aniołki. Trzy orszaki królów Azji, Europy i Afryki ubrane były w kolorach zielonym, czerwonym i niebieskim.
Uczestników Orszaków, którym w tym roku towarzyszyło hasło: „W jasełkach leży”, pozdrowił z Watykanu w czasie modlitwy „Anioł Pański” papież Franciszek.