Reklama

Wiara

Teolog odpowiada

Kiedy można usłyszeć Boga?

Niedziela Ogólnopolska 3/2024, str. 18

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pytanie czytelnika: Kiedy można usłyszeć Boga?

Do jednego z kapłanów podeszła kiedyś pewna osoba i powiedziała: – Proszę księdza, modlę się dużo, wypowiadam do Boga wiele słów, a On milczy, nie reaguje na moje prośby... Ksiądz wówczas stwierdził: – To pięknie, że tak dużo się pani modli, ale kiedy pani słucha Boga? Proszę przez chwilę pozostać w milczeniu i pozwolić Bogu przemówić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowość chrześcijańska przypomina nam, że Bóg przemawia w ciszy. Hałas, który dzisiaj nas otacza, nie sprzyja słuchaniu Boga. Dlatego tak bardzo ważne są: rozmyślanie w ciszy nad słowem Bożym (Lectio Divina), adoracja Najświętszego Sakramentu, rekolekcje, ale także wyjazd na chwilę poza miasto, by pobyć w ciszy. Cisza i odosobnienie pomagają w modlitwie i słuchaniu Boga. Benedykt XVI w jednej z katechez powiedział: „W każdej epoce ludzie, którzy poświęcali swoje życie Bogu na modlitwie, zakładali swoje wspólnoty w miejscach szczególnie pięknych. Miejsca te łączą w sobie dwa bardzo ważne elementy życia kontemplacyjnego: piękno stworzenia, które odwołuje do Stwórcy, oraz ciszę, którą zapewnia oddalenie od dużych miast. Cisza to atmosfera najbardziej sprzyjająca skupieniu, słuchaniu Boga, medytacji. Już samo zasmakowanie w milczeniu, «napełnienie» ciszą, predysponuje nas do modlitwy”. Ewagriusz z Pontu nauczał, że modlitwa jest słuchaniem Boga. Wielki mistyk nadreński Mistrz Eckhart natomiast w swoich pismach podkreślił: „W życiu duchowym wzrasta się w takiej mierze, w jakiej zstępuje się w głąb słuchania; bowiem słuchanie uczy nie tylko dostrzegać obecność Boga, który do nas mówi, ale i akceptować czynienie przestrzeni dla Jego obecności w nas samych aż do Jego zamieszkania w nas samych”. Potrzebujemy więc takiego miejsca na wyciszenie. U Ojców Pustyni znajdujemy niezwykłe pouczenie abby Mojżesza: „Pewien brat przyszedł do Sketis do abby Mojżesza, prosząc go o słowo. A starzec mu odpowiedział: «Idź, usiądź w swojej celi, a cela cię wszystkiego nauczy»”. W ciszy Bóg do nas mówi, naucza nas i kształtuje nasze życie.

Reklama

Na kartach Pisma Świętego spotkamy proroka Eliasza, który na górze Horeb usłyszał głos Boga. Najpierw jednak był świadkiem gwałtownej wichury, potem trzęsienia ziemi, a następnie błysków ognia, ale nie rozpoznał w nich głosu Boga. Usłyszał Boga dopiero w szmerze łagodnego powiewu (por. 1 Krl 19, 11-18). W Księdze Ozeasza czytamy piękne słowa: „To mówi Pan: «Na pustynię chcę ją wyprowadzić i mówić do jej serca»”(por. 2, 16 b). Ewangelie przedstawiają Jezusa, który sam oddala się od tłumów i swoich uczniów, aby modlić się w ciszy; bardzo często czyni to po zapadnięciu zmroku.

A zatem – słuchanie jest bardzo ważne, a umożliwiają je chwile milczenia. To dlatego w liturgii Mszy św. są takie chwile. Niezwykle aktualne są w tym kontekście słowa św. Augustyna: „Ustają głosy, gdy wzrasta Słowo” (Kazanie 288).

W naszej relacji z Bogiem istotne jest nie wielomówstwo, ale wyciszenie, które pozwoli Bogu mówić do nas. Czasem wystarczy po prostu popatrzeć w milczeniu na krzyż w naszym mieszkaniu...

2024-01-16 12:54

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co oznacza ubóstwo Boga?

Niedziela Ogólnopolska 47/2023, str. 20

[ TEMATY ]

wiara

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Co oznacza ubóstwo Boga?

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy krzyżu słynącym szczególnymi łaskami

2024-02-23 18:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

krzyż

Wielki Post

BPJG

W piątki Wielkiego Postu i w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, czyli tylko sześć razy w roku - odprawiana jest liturgia Mszy św. przy słynącym szczególnymi łaskami ołtarzu z krzyżem i figurą Chrystusa. Krucyfiks ten znajduje się w bocznym ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej.

„Celebracja Eucharystii, przy Jezusie Ukrzyżowanym podkreśla wymiar pasyjny Wielkiego Postu” - mówi paulin o. Dariusz Kropacz

CZYTAJ DALEJ

Na jakie inwestycje stać dziś samorządy?

2024-02-28 09:06

[ TEMATY ]

Europejski Kongres Samorządów

Mat.prasowy

9. edycja Europejskiego Kongresu Samorządów, w którym weźmie udział ponad 2000 uczestników z ponad 30 krajów, odbędzie się w Mikołajkach w dniach 4 – 5 marca 2024. Program obejmuje blisko 200 wydarzeń: bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów, prezentacji. Jednym z paneli dyskusyjnych, który odbędzie się w ramach Kongresu, będzie panel „Na jakie inwestycje stać dziś samorządy?”.

Tylko śmiałe i nowoczesne inwestycje wpływają na rzeczywisty rozwój regionu i życie jego mieszkańców. Bardzo dużym wyzwaniem, zarówna dla administracji rządowej, jak i samorządowej jest więc poprawa warunków, które sprzyjają takim inicjatywom. W jaki sposób można obecnie tworzyć dobry klimat inwestycyjny? Jak ważna jest współpraca pomiędzy rządem a samorządem w zakresie realizacji prorozwojowych inwestycji?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję