Z roku na rok rośnie zainteresowanie s. Wandą Boniszewską, do czego przyczyniło się też rozpoczęcie w 2020 r. w archidiecezji warszawskiej jej procesu beatyfikacyjnego, niemniej jednak o mistyczce ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, w którym przeżyła większość swojego życia – aż 76 lat, nadal mówi się niewiele. Choć została obdarzona specjalną łaską uczestniczenia w męce Chrystusa i otrzymała stygmaty, starała się pozostać w cieniu, a o swoich doświadczeniach duchowych rozmawiała tylko ze spowiednikami i swoimi przełożonymi. Siostra Wanda nigdy nie szukała sławy, wręcz przeciwnie – błagała Boga, by ukrył ją przed światem, dlatego dopiero po jej śmierci na światło dzienne zaczęły wychodzić świadectwa osób, które ją znały, i pamiętniki, które spisywała na polecenie spowiedników. Korzystając z tych materiałów, ks. Jerzy Jastrzębski kreśli pierwszą tak wnikliwą biografię polskiej stygmatyczki. Książka Ukryta w Ranie Serca Jezusa. S. Wanda Boniszewska została opublikowana nakładem wydawnictwa Esprit.
„Życie siostry Wandy było burzliwe, bo i ogień jest burzliwym żywiołem. Jak ogień oczyszcza złoto z wszelkich niedoskonałości, tak ogień Bożej miłości oczyszczał siostrę Wandę z wszelkich grzechów i słabości po to, aby przez nią Bóg mógł oczyszczać wszystkie osoby duchowne i konsekrowane” – zauważa autor, który ukazuje życie mistyczki jako naśladowanie Chrystusa na drodze Ośmiu błogosławieństw. Ksiądz Jastrzębski ukazuje życiową drogę s. Boniszewskiej, która była istną Golgotą – każde z doświadczonych cierpień ofiarowała za kapłanów i osoby konsekrowane.
Wiele osób zwróci szczególną uwagę na ostatni rozdział książki, zawierający niepublikowaną do tej pory korespondencję s. Wandy. Wyłania się z niej obraz „ukazujący ludzkie, nieznane szerzej oblicze współczesnej polskiej stygmatyczki”. Rozdział ten doskonale dopełnia biografię wielkiej stygmatyczki, która wyszła spod ręki ks. Jastrzębskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu