Mowa o Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Kolęd, który odbył się 14 stycznia w kościele św. Bonawentury. Festiwal został przygotowany w ramach obchodów 800-lecia żłóbka zbudowanego przez św. Franciszka z Asyżu. Głównymi organizatorami wydarzenia byli franciszkanie z klasztoru w Pakości i tamtejsza wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ) wraz z parafianami. Festiwal zgromadził chóry, schole i zespoły folklorystyczne z różnych regionów Polski.
Reklama
Tego dnia w murach świątyni rozbrzmiały głosy ponad 160 artystów, m.in.: franciszkańsko-parafialnego chóru „Oremus” i scholi „Mazurskie Słowiki” z Miłakowa, chóru dziecięcego „Sereno” ze SP im. Jana Pawła II w Łochowie k. Bydgoszczy, chóru „Pro Nobis” z Janikowa, chóru „Regina Familiae” z Torunia, zespołu pieśni ludowych „Pakościanie” z Pakości czy zespołu folklorystycznego „Kłopocianie” z Kłopotu. Wydarzenie zgromadziło wielu miłośników muzyki chóralnej, obok mieszkańców Pakości także znane i cenione postacie estrady, osoby duchowne i zakonne. Festiwal zaszczycili swoją obecnością m.in. piosenkarka Krystyna Giżowska, artystka ludowa Elżbieta Hamerska z Lubni k. Chojnic oraz siostry franciszkanki z klasztoru w Orliku. Część artystyczną festiwalu poprowadziła Danuta Kaźmierczak, przełożona wspólnoty FZŚ w Pakości i radna ds. młodzieży w regionie poznańskim FZŚ. Do poprowadzenia tak ważnego wydarzenia religijno-artystycznego organizatorzy zaprosili cenionego artystę – mistrza iluzji Pawła Czaję.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Festiwal rozpoczął się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej Radosława Orchowicza. Śpiew w czasie liturgii Mszy św. poprowadziła dyrygentka Honorata Siergun wraz z chórem „Oremus” i scholą „Mazurskie Słowiki”, przy współpracy z organistą Mirosławem Sikorą z Pakości. Ksiądz biskup nawiązał w homilii do franciszkańskiej rocznicy 800-lecia żłóbka z Greccio. Powtórzył za Ojcem Świętym Franciszkiem, że ukazując nam Boga wkraczającego w świat, żłóbek pobudza nas do myślenia o naszym życiu wpisanym w życie Boga i zachęca, abyśmy stali się Jego uczniami, jeśli chcemy osiągnąć ostateczny cel swojego życia.
W ramach jubileuszu organizatorzy postanowili nagrodzić pierwszym miejscem wszystkie występujące zespoły. Artyści otrzymali upominki od franciszkanów z Pakości, burmistrza Zygmunta Gronia, pszczelarza Zygmunta Mrozińskiego oraz od wolontariuszy z Kościerzyny, którzy uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”. Każdy z dyrygentów otrzymał główną nagrodę – „Anioła Betlejemskiego”, a wręczył je przełożony klasztoru o. Walenty Łaga wraz z franciszkanami świeckimi i młodzieżą franciszkańską z Pakości.
Gościem specjalnym festiwalu była światowej sławy piosenkarka Krystyna Giżowska. Jej występ stał się doskonałą okazją do podziękowania jej za 55 lat pracy artystycznej i uhonorowania specjalną nagrodą – „Bursztynową Nutą”. Na zakończenie wydarzenia przełożony klasztoru podziękował wszystkim artystom i słuchaczom za uczestnictwo i udzielił im Bożego błogosławieństwa.