W diecezji tarnowskiej uczestniczyło na tym etapie 92 uczniów reprezentujących 53 szkoły średnie. Zdobywca I miejsca jest uczniem klasy III, o profilu medycznym, LO w Jodłowej. W tutejszej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika pełni posługę lektora i ceremoniarza. To jego trzeci start w tej olimpiadzie. Ksiądz Jan Maciuszek, katecheta z jodłowskiego liceum, zaznacza, że to niejedyny konkurs wiedzy, w którym Szymon odniósł sukces.
Zaskoczenie
Reklama
Do tegorocznej Olimpiady Teologii Katolickiej, pod hasłem: „Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła”, trzeba było przeczytać wskazane fragmenty encyklik papieskich oraz fragmenty Pisma Świętego, a ponadto – polecone opracowania. Uczestnicy etapu diecezjalnego mieli do rozwiązania test. – To było siedem stron zadań, w tym pytania zamknięte, otwarte, prawda czy fałsz, trzeba się było wykazać dobrą znajomością Pisma Świętego czy poznanych encyklik także w zadaniach, w których należało uzupełnić cytaty – informuje Szymon. A wspominając ogłoszenie wyników, opowiada: – Prezentację zwycięzców rozpoczęto od miejsca 10. Gdy zbliżała się informacja o najwyższych lokatach, ks. Jan Maciuszek uśmiechnął się i powiedział, żebym się przygotował na dobrą wiadomość, ale potraktowałem to jako żart. A potem usłyszałem swoje nazwisko. Ucieszyłem się, ale też było to dla mnie ogromne zaskoczenie, bo się nie spodziewałem. Teraz, z perspektywy czasu, mogę powiedzieć, że sprawiło mi to radość. W pewnym sensie poczułem się spełniony, a praca, którą włożyłem w przygotowanie, przyniosła efekty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z rozmowy z ks. Maciuszkiem, który bardzo docenia sukces Szymona, wynika, że w jodłowskich szkołach wielu uczniów (30-40% społeczności szkolnej) uczestniczy w konkursach, olimpiadach religijnych i osiąga w nich mniejsze lub większe sukcesy. Gdy pytam, co ma wpływ na taką postawę, kapłan wyjaśnia: – Myślę, że wpływa na to dobra promocja tych konkursów, zachęta do udziału, a ponadto pomoc w przygotowaniu do kolejnych etapów. Kapłan przyznaje, że szczególnego wsparcia potrzebują uczniowie podstawówek. Z kolei w średniej szkole, gdy młodzi mają już ukształtowany swój styl pracy w takich przygotowaniach, na pewno cenna jest pomoc w zdobyciu potrzebnych materiałów, a potem znalezienie czasu na spotkania z nimi, konsultacje. Katecheta zauważa: – Czasem cenne mogą się okazać podpowiedzi, na co konkretnie zwrócić uwagę.
Perełki
Gdy dopytuję, jak wiedza wyniesiona z przygotowań do takich konkursów może się przełożyć na formację młodego człowieka, Szymon Pyznarski stwierdza: – Poznając Biblię, a także encykliki, przybliżam się do Boga. A odnosząc się do tematu tegorocznej olimpiady, laureat podkreśla: – Jest wiele zasad, które pokazują, jak budować prawidłową społeczność. W życiu dorosłym niektóre wiadomości zapewne mogą się przydać.
Z kolei ks. Jan wyjaśnia, że trudno zachęcić do udziału w tego typu konkursach uczniów niezwiązanych z parafią. – Osoby zgłaszające się do takich konkursów, olimpiad są obecne w życiu parafialnym, zawsze dyspozycyjne, chętne do pracy, do posługi – takie perełki – zapewnia ksiądz katecheta.
Ogólnopolski finał XXXIV Olimpiady Teologii Katolickiej odbędzie się w Radomiu w dniach 4-6 kwietnia. Diecezję tarnowską razem z Szymonem Pyznarskim będą reprezentować uczniowie tarnowskich szkół: Emilia Tryba ( III LO) i Jakub Sudoł (I LO).