Reklama

Sanktuaria

Płock: rozpoczęła się rozbudowa sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Nowy kościół, kaplica adoracji i wieża w miejscu pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej, znajdują się w projekcie nowego sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Rozpoczęła się rozbudowa i modernizacja miejsca związanego z rozwojem kultu Bożego Miłosierdzia.

[ TEMATY ]

sanktuarium

ADOLF HYŁA, „JEZU UFAM TOBIE”(XX WIEK). SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W KRAKOWIE-ŁAGIEWNIKACH/GRAZ

Po wielu latach przygotowań w Płocku rozpoczęła się gruntowna rozbudowa istniejącego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku 16 - w miejscu, gdzie 22 lutego 1931 r. w swojej celi św. siostra Faustyna Kowalska ujrzała po raz pierwszy Jezusa Miłosiernego. Rozbudowę poprzedziły prace związane z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji i koniecznej zmiany pierwszego projektu.

Na terenie sanktuarium powstanie nowy kościół, kaplica adoracji i wieża - w miejscu, gdzie znajdowała się cela św. s. Faustyny. Wieża będzie mierzyć 26 metrów, a architektonicznie będzie przypominać wieżę dawnej kolegiaty św. Michała (dziś jest to teren LO im. Marsz. St. Małachowskiego). Powierzchnia użytkowa nowego kościoła i kaplicy będzie wynosiła 2.500 m kw. Budowniczym zależy na tym, aby do tego wyjątkowego miejsca przybywało wielu pielgrzymów, dlatego powstanie również muzeum, sale spotkań i dom pielgrzyma. Cały obiekt po rozbudowie będzie najlepiej widoczne od ul. Piekarskiej, a nie jak obecnie od Starego Rynku.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku nazywane jest „Betlejem Miłosierdzia Bożego”. Jest to miejsce pierwszych i najważniejszych objawień Jezusa Miłosiernego, jakie otrzymała św. siostra Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia 22 lutego 1931 r. Jezus, który polecił jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego i zażądał ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego. W czerwcu 1950 r. decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie, zlikwidowano dom zakonny. Siostry przeniesiono do domu filialnego w Białej pod Płockiem, a budynki przejęło państwo. Siostry wróciły do płockiego klasztoru po 40 latach, w czerwcu 1990 r.

W związku ze wzrastającą liczbą pielgrzymów biskup płocki Stanisław Wielgus w dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. podniósł kaplicę do godności sanktuarium. W 2009 r. został poświęcony kamień węgielny z Jerozolimy pod budowę nowego kościoła. Rozpoczęto wtedy prace przygotowawcze, w tym archeologiczne, do rozbudowy sanktuarium. Ostateczny projekt wykonał architekt Jacek Jaśkowiec z Ciechanowa. W 2015 r. rozpoczęła się rozbudowa tego miejsca, do końca roku mają potrwać prace podziemne.

2015-07-16 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Fryderykowa z Kurzelowa

Dzisiejszy Kurzelów to już tylko pamiątka szacownej i bogatej tradycji, której świadkiem jest dawna kolegiata i długa lista sławnych kurzelowian. Położony na średniowiecznym trakcie z Torunia przez Przedbórz i Żarnowiec do Krakowa, świetnie się rozwijał, a lokalny silny kult maryjny uchronił go od wpływów innowierczych

Do północnej ściany gotyckiego kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kurzelowie przylega kaplica z XVII wieku, gdzie w ołtarzu z 1700 r. umieszczony jest obraz Matki Bożej zwanej Fryderykową, z XVII stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Roraty nie tylko dla dzieci

2022-12-02 14:48

Krzysztof Szewczyk

Wierni oświetleni blaskiem świec

Wierni oświetleni blaskiem świec

Adwent jest czasem oczekiwania, ale także przygotowania na święta Narodzenia Pańskiego. To dobra okazja, aby spędzić ten czas na modlitwie oraz pogłębieniu swojej wiary. Z myślą o wiernych duszpasterze organizują liturgie, czy nabożeństwa.

Wśród nich jest parafia Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, która zaprasza młodzież i dorosłych na czwartkowe Msze św. roratnie, a także uwielbienie przez Najświętszym Sakramentem. Inauguracja tych wieczorów modlitewnych miała miejsce w pierwszy czwartek Adwentu. - Pierwsze nasze nabożeństwo zgromadziło prawie 200 osób. To dla nas jasny sygnał, że z tego czasu adwentowego chcą korzystać także ludzie młodzi i starsi. Zazwyczaj roraty organizowane są dla dzieci, a przecież musimy pamiętać o wszystkich - zaznaczają duszpasterze z nowodworskiej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Tak, pomagam!

2022-12-03 09:13

[ TEMATY ]

Caritas

Parafialne Zespoły Caritas

szkolne koła caritas

zbiórka żywności

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Tak pomagam

Tak

Katarzyna Krawcewicz

Wolontariusze czekają przy specjalnie oznakowanych koszach

Wolontariusze czekają przy specjalnie oznakowanych koszach

Na terenie całej diecezji trwa zbiórka żywności „Tak, pomagam” organizowana przez Caritas.

W zbiórkę zaangażowanych jest 40 Parafialnych Zespołów Caritas, wspartych przez Szkolne Koła Caritas oraz innych wolontariuszy. W wyznaczonych sklepach stoją oznakowane kosze, do których można wkładać żywność z długim terminem przydatności (to m.in. mąka, cukier, oleje, kasze, makarony, dżemy, konserwy, kakao, kawa, herbata, słodycze). Zebrana żywność trafi przed świętami do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję