Reklama

Porady

Pierwsza pomoc

Wypadek. Co robić?

Wypadek drogowy jest zawsze stresogennym wydarzeniem. Jak się zachować, gdy jesteś jego świadkiem?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Często o ludzkim życiu decydują sekundy. Zachowaj spokój. Od razu wezwij pomoc. Oceń sytuację i miej na uwadze bezpieczeństwo własne oraz poszkodowanego i świadków. W sytuacji, gdy miejsce zdarzenia stanowi dla ciebie zagrożenie lub nie możesz się odpowiednio zabezpieczyć, nie podchodź do poszkodowanego, lecz wezwij pomoc, dzwoniąc na podane niżej numery alarmowe. Głośno wołaj o pomoc, aby zapewnić sobie wsparcie innych świadków zdarzenia.

• 112 – numer alarmowy wspólny dla wszystkich służb,
• 999 – Pogotowie Ratunkowe,
• 998 – Straż Pożarna,
• 997 – Policja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1. Jeżeli dysponujesz rękawiczkami z apteczki – włóż je, jeśli nie – asekuruj się np. dostępną folią, szczególnie w obecności krwi, staraj się unikać kontaktu z wydzielinami poszkodowanego.

2. Delikatnie potrząśnij poszkodowanego za ramiona.

3. Głośno zapytaj: „Czy wszystko w porządku?”.

1. Zostaw poszkodowanego w pozycji, w której go zastałeś, o ile nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo.

2. Dowiedz się jak najwięcej o stanie jego zdrowia (co się stało, co mu dolega, na co choruje).

3. W razie konieczności wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numery alarmowe: 999 lub 112.

4. Zawsze możesz otrzymać wsparcie dyspozytora medycznego – poinstruuje cię, jak masz udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.

5. Regularnie oceniaj stan poszkodowanego do chwili przybycia zespołu ratownictwa medycznego.

1. Głośno zawołaj o pomoc, bez oddalania się od poszkodowanego.

2. Usuń z jego dróg oddechowych widoczne ciała obce i zanieczyszczenia.

3. Udrożnij drogi oddechowe: odegnij głowę poszkodowanego i wysuń żuchwę do przodu.

4. Przez 10 sekund sprawdzaj oddech – przyłóż policzek do ust poszkodowanego w taki sposób, abyś mógł jednocześnie usłyszeć, wyczuć oddech i zaobserwować, czy unosi się klatka piersiowa poszkodowanego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących prawidłowego oddechu działaj tak, jakby był nieprawidłowy.

Reklama

5. Jeśli poszkodowany oddycha prawidłowo:

• Ułóż go w pozycji bezpiecznej (bocznej).• Wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numery alarmowe: 999 lub 112.• Regularnie oceniaj stan poszkodowanego.

6. Jeśli poszkodowany oddycha nieprawidłowo (oddech rzadki i/lub nieregularny) lub oddech jest nieobecny:

• Wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numery alarmowe: 999 lub 112, albo poproś kogoś o wezwanie pomocy oraz przyniesienie AED (automatycznego defibrylatora), jeśli jest dostępny. Pozostaw poszkodowanego tylko wtedy, gdy nie masz innej możliwości wezwania pomocy.• Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej, tj. ułóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej poszkodowanego (dolna połowa mostka poszkodowanego), nadgarstek drugiej dłoni ułóż na grzbiecie pierwszej, spleć palce obu dłoni i upewnij się, że nacisk nie będzie kierowany na żebra poszkodowanego; utrzymuj ramiona wyprostowane, uciskaj klatkę piersiową na głębokość ok. 5 cm, ale nie więcej niż 6 cm.

7. Jeśli nie możesz lub nie chcesz wykonywać oddechów ratowniczych, możesz wykonywać tylko masaż zewnętrzny serca, uciskając klatkę piersiową z częstością co najmniej 100 i maksymalnie 120 uciśnięć na minutę. Zwiększy to powodzenie akcji ratunkowej wykonywanej przez wykwalifikowane służby, a tym samym szanse poszkodowanego na przeżycie.

2024-02-13 13:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wypadek autobusu z Polakami w Turcji

[ TEMATY ]

wypadek

sasint/pixabay.com

W środę rano doszło do wypadku autobusu wiozącego grupę polskich turystów na lotnisko w Antalyi w Turcji, rannych jest kilku Polaków; zapewniono im pomoc medyczną, część z nich opuściła już szpitale - poinformowało biuro prasowe MSZ.

Wskutek wypadku rannych jest kilku obywateli RP, którym zapewniono stosowną pomoc medyczną. Część osób opuściła już szpitale i jeszcze dziś powróci do Polski, a 7 osób pozostanie w szpitalu na dwudziestoczterogodzinnej obserwacji. W wypadku nie zginęli obywatele RP - podał resort.

CZYTAJ DALEJ

Młody Kościół w Kokotku

2024-07-11 18:04

ks. Łukasz

Ks. Piotr Rozpędowski razem z grupą z Wrocławia

Ks. Piotr Rozpędowski razem z grupą z Wrocławia

Do Kokotka przyjechała młodzież z całej Polski, a wśród 1300 uczestników byli także młodzi z Archidiecezji Wrocławskiej.

Nasza redakcja odwiedziła uczestników Festiwalu Życia. Była to okazja, aby zobaczyć to wydarzenie od środka i doświadczyć znakomitej atmosfery, radości, młodości Kościoła. Tego dnia odbył się Bieg Festiwalowicza, w którym pobiegło ok. 300 osób, w tym bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: konserwatorzy zabytków nie godzą się na nowoczesne witraże w katedrze Notre-Dame

2024-07-12 13:35

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Konserwatorzy zabytków nie zgadzają się na zainstalowanie nowoczesnych witraży w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Jak podaje dziennik Le Figaro, Narodowa Komisja Dziedzictwa i Architektury jednomyślnie odrzuciła kontrowersyjny projekt promowany między innymi przez prezydenta Emmanuela Macrona. Przewidywał on powstanie sześciu nowych witraży w południowych kaplicach nawy głównej, które miały zastąpić witraże z XIX w.

Francuscy konserwatorzy zabytków uznali, że projekt ten jest niezgodny z przyjętą przez Francję Międzynarodową Kartą Konserwacji i Restauracji Zabytków i Miejsc Zabytkowych, tak zwaną Kartą Wenecką. Stanowi ona, że żaden historyczny zabytek nie powinien być niszczony ani zastępowany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję