Reklama

Tarnów

Papież jest z nami

To pierwsza i jak na razie jedyna w diecezji tarnowskiej parafia, której patronuje św. Jan Paweł II – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Zbigniew Biernat.

Niedziela Plus 20/2024, str. IV

archiwum parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Jakie były początki najmłodszej, nowosądeckiej parafii?

Ks. Zbigniew Biernat: Wszystko zaczęło się od Krzyża Misyjnego, który w 2010 r. – po misjach świętych w nowosądeckiej parafii św. Małgorzaty – zanieśliśmy, uczestnicząc w Drodze Krzyżowej, na miejsce budowy nowego kościoła. Od tamtego czasu gromadziliśmy się pod tym krzyżem na modlitwie, np. na nabożeństwach majowych czy Pasterce. A 6 sierpnia 2013 r. podczas odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego bp Andrzej Jeż ogłosił decyzję o powstaniu nowej parafii.

A kto i w jakich okolicznościach zdecydował o wyborze patrona?

Głównym inspiratorem był bez wątpienia Duch Święty. Już w 2008 r., gdy zostałem skierowany do nowosądeckiej parafii z zamiarem budowy kościoła, myślałem o tym patronie, chociaż wtedy nie znaliśmy nawet daty beatyfikacji. Później, wspólnie z obecnym biskupem kieleckim Janem Piotrowskim, a wtedy proboszczem nowosądeckiej parafii, z której została wydzielona nowa parafia, pomyśleliśmy, żeby patronem został Jan Paweł II, na co biskup tarnowski wyraził zgodę. To pierwsza i jak na razie jedyna w diecezji tarnowskiej parafia, której patronuje św. Jan Paweł II!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czy patron wspiera parafię?

To jego dzieło. Wielokrotnie to powtarzam, m.in. w kazaniach, w artykułach, że św. Jan Paweł II, nawiedzający za życia ziemię sądecką jest na tym terenie, a szczególnie w naszej parafii obecny. To, że ten kościół tak szybko został wybudowany, że udało się zjednoczyć wspólnotę parafialną, to zasługa św. Jana Pawła II.

Dzisiaj niełatwo zbudować kościół materialny, ale jeszcze trudniej ten duchowy. Na co w jego powstawaniu zwracał Ksiądz szczególną uwagę?

Od samego początku starałem się, aby powstało u nas jak najwięcej grup – zarówno dzieci, młodzieży, jak i rodzin oraz seniorów, aby gromadzić parafian na modlitwie, wokół Eucharystii. Jedną z pierwszych inicjatyw była adoracja Pana Jezusa – w każdy czwartek modliliśmy się przed Najświętszym Sakramentem przez cały dzień. Dziś w parafii działa, i to dosyć aktywnie, kilkanaście grup!

Reklama

Jedną z nich jest Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II...

Gdy szukałem grupy, która szczególnie będzie szerzyć kult naszego patrona, natrafiłem w internecie na informację o Zakonie Rycerzy św. Jana Pawła II. I tak w 2019 r. w naszej parafii powstała pierwsza ich chorągiew w diecezji tarnowskiej, a dzisiaj jest ich na terenie naszej diecezji szesnaście. W tych chorągwiach formuje się ponad 170 mężczyzn! W całej Polsce natomiast działa ponad 1,7 tys. rycerzy św. Jana Pawła II! Ich zadaniem jest szerzenie nauczania patrona m.in. przez zaangażowanie w życie parafialne, wspieranie proboszcza.

Nasza chorągiew liczy dwudziestu dwóch mężczyzn, na których zawsze mogę liczyć. Ale muszę zaznaczyć, że w parafii jest kilkudziesięciu mężczyzn, którzy pomagali przy budowie kościoła i byli na zawołanie w każdej chwili. Zresztą, tak jest do dzisiaj. Obecność rycerzy św. Jana Pawła II jednak cieszy szczególnie – ich postawa, ich zaangażowanie, ich służba przy ołtarzu to w Kościele cenne świadectwo.

O co parafianie proszą patrona?

Jedną z form jego kultu są wtorkowe nabożeństwa, w trakcie których odczytujemy prośby oraz podziękowania. Na tej nowennie gromadzi się ok. 200-300 osób! Po nabożeństwie jest odprawiana Msza św. w formularzu o Ojcu Świętym Janie Pawle II. Wierni proszą m.in. o powrót do zdrowia, o dar macierzyństwa, a także w intencji dzieci i wnuków, które się pogubiły we współczesnym świecie, o dar wiary dla nich. Z lektury podziękowań wynika, że św. Jan Paweł II jest potężnym orędownikiem.

W 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II parafia przeżywała uroczystość konsekracji świątyni. Jak się do niej przygotowywaliście?

Parafianie uczestniczyli m.in. w rekolekcjach, nabożeństwach. Zorganizowaliśmy konkursy, których celem było przybliżenie i upowszechnienie życia i nauczania św. Jana Pawła II zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Ponad rok trwała peregrynacja relikwii i obrazu św. Jana Pawła II po domach parafian. W specjalnej księdze wpisywali oni m.in. wspomnienia, przeżycia związane z patronem. Stwierdzali np., że tak jak przed laty oni szli spotkać Ojca Świętego w Starym Sączu, Tarnowie, Krakowie czy Nowym Targu, tak teraz św. Jan Paweł II odwiedził ich domy, aby im pomagać i ich błogosławić. W księdze jest wiele wpisów świadczących o wierze w świętych obcowanie, wyznań potwierdzających, że św. Jan Paweł II jest z nami na co dzień.

Reklama

Dedykowanie kościoła to zamknięcie pewnego etapu w historii parafii. Co dalej?

Czas budowy budynku kościoła zasadniczo dobiegł końca, dlatego też został on dedykowany, czyli przeznaczony na wyłączną chwałę Pana Boga i dla pożytku wiernych. Posługa kapłanów w parafii natomiast to kontynuacja tego, co było i jest. Zwracając się do dzieci, do młodzieży, w czasie uroczystości dedykacji podkreśliłem, że ich dziadkowie, rodzice ten kościół wybudowali, a dzisiaj przekazują go kolejnym pokoleniom. To ważne, aby oni podjęli to zaproszenie, aby przez następne dziesięciolecia, wieki to miejsce tętniło życiem. I o to my, kapłani, musimy się starać, aby tutaj były sprawowane nabożeństwa, sakramenty, aby ludzie czuli się w tym kościele, który wybudowali na chwałę Bożą, jak u siebie, aby tu wzrastali w wierze i otrzymywali od Boga łaski.

Gdy słucham Księdza, trudno mi uwierzyć, że jestem w tym samym kraju, gdzie od kilku lat podważa się i niszczy autorytet św. Jana Pawła II...

Myślę, że ataki na św. Jana Pawła II są potwierdzeniem jego świętości. Współczesnemu światu nie podoba się to, czego on nauczał, do czego wzywał. Ojciec Święty głosił Ewangelię, mówił na podstawie Dekalogu, więc próbuje się podważyć jego autorytet.

Na Sądecczyźnie, póki co, nie ma środowisk bardzo wrogo nastawionych do św. Jana Pawła II. Oczywiście, były protesty w związku z ustawą o ochronie życia poczętego. Swoje zrobiła pandemia. Ale dzięki Bożej Opatrzności, dzięki modlitwom, a także opiece patrona nasz kościół nadal wypełniają wierni. Część młodzieży rzeczywiście się pogubiła, ale część pozostała i trwa w wierze. Staramy się dzieciom i młodym uświadomić, że życie z Jezusem jest jedyną właściwą drogą dającą szczęście. Wskazywał nam ją św. Jan Paweł II, który dziś – jestem tego pewien – wspiera nas w tych działaniach.

Ks. prał. Zbigniew Biernat budowniczy kościoła św. Jana Pawła II i pierwszy proboszcz najmłodszej nowosądeckiej parafii, kanonik gremialny Kapituły Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, kapelan Rycerzy św. Jana Pawła II w diecezji tarnowskiej.

2024-05-14 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją „Religia zostaje w szkole”

2024-07-01 15:11

[ TEMATY ]

petycja

zbiórka podpisów

religia w szkołach

Adobe Stock

Instytut Ordo Iuris wraz z Centrum Życia i Rodziny pod patronatem Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, zainicjowało zbieranie podpisów pod petycją broniącą obecności religii w polskich szkołach, której chcą się pozbyć obecne władze MEN. Organizatorzy liczą na silne poparcie społeczne dla akcji wśród wszystkich środowisk chrześcijańskich i rodzicielskich, którym zależny na utrzymaniu wychowawczej roli szkoły w duchu moralności chrześcijańskiej.

Petycja, w której czytamy m.in., że „religia jest jedynym przedmiotem szkolnym wymienionym wprost w Konstytucji RP. W art. 53”, wzywa minister Barbarę Nowacką do zaprzestania dyskryminacyjnych działań wobec dzieci i młodzieży, uczestniczącej w lekcjach religii oraz wobec tysięcy nauczycieli religii, którym grozi od września utrata pracy.

CZYTAJ DALEJ

Apel do prezydenta ws. o. Maksymiliana Kolbego i rodziny Ulmów

2024-07-02 16:48

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

błogosławiona rodzina Ulmów

Karol Porwich/Niedziela

Z zażenowaniem i prawdziwym zaskoczeniem przyjęliśmy sekwencję wydarzeń związanych z usunięciem ze stałej wystawy w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku obiektów upamiętniających św. Maksymiliana Marię Kolbego, Błogosławioną rodzinę Ulmów oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. Szczególnie zaskakujący i żenujący był wywiad prof. Pawła Machcewicza, byłego dyrektora tego muzeum, udzielony „Gazecie Wyborczej”, gdzie nazwał Św. Ojca Kolbe „gorliwym antysemitą”, który rzekomo pisał „niezwykle jadowite antysemickie teksty” oraz stwierdził, że umieszczenie na wystawie rodziny Ulmów „fałszuje rzeczywistość historyczną” II wojny światowej.

Mimo zapowiedzi obecnego dyrektora Muzeum o przywróceniu w nowym kształcie ekspozycji o. Św. Maksymilianie i Bł. Rodzinie Ulmów, w Internecie pojawiła się lawina tekstów zarzucających Św. Maksymilianowi antysemityzm i szkalujących jego dobre imię. Wywołana decyzjami dyrekcji Muzeum II wojny światowej sytuacja boleśnie uderza swym brakiem rzetelności i obiektywizmu w społeczność katolicką. Narusza także poczucie wspólnoty narodowej w stopniu przekraczającym poczynania władzy komunistycznej, która przecież uszanowała oświęcimski czyn św. Maksymiliana, nadając mu w 1972 roku Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari.

CZYTAJ DALEJ

Indie: Co najmniej 97 osób stratowanych podczas obchodów religijnych

2024-07-02 15:32

[ TEMATY ]

tragedia

Indie

Pixabay

Tragedia w Indiach. Co najmniej 87 osób nie żyje

Tragedia w Indiach. Co najmniej 87 osób nie żyje

Co najmniej 97 poniosło śmierć podczas wydarzenia religijnego w indyjskim stanie Uttar Pradeś - podała we wtorek AFP za lokalnymi władzami. Do tragedii doszło, gdy tłum wiernych próbował opuścić miejsce, w którym odbywały się obchody, i zaczął tratować się nawzajem

W ramach obchodów wierni oddawali cześć hinduskiemu bogu Śiwa. Obrzędy odbywały się w wiosce Aligarh w dystrykcie Hathras, położonej około 200 km na południowy wschód od stolicy Indii, Delhi.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję