Reklama

Niedziela Częstochowska

Na ludzi zawsze można liczyć

Zawierzcie siebie Maryi, zawierzcie swoje rodziny, a zobaczycie, że się nigdy nie zawiedziecie i będziecie ostoją dla swoich rodzin i dzieci – powiedział bp Andrzej Przybylski podczas nawiedzenia Matki Bożej w Raciszynie.

2024-06-18 14:28

Niedziela częstochowska 25/2024, str. IV

[ TEMATY ]

peregrynacja obrazu Matki Bożej

Karol Porwich/Niedziela

Dzieci są radością parafii

Dzieci są radością parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nawiedzenie w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty rozpoczęło się 5 czerwca. Obraz powitali państwo Sikorowie z dziećmi, którzy zawierzając wszystkich parafian, prosili Maryję, aby wszystkie rodziny stały się siedzibą Boga. Podczas powitania odnieśli się również do nauczania św. Jana Pawła II, który mówił, że rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu.

Potrafimy się zjednoczyć

Już na długo przed uroczystością powitania spotkałem przed domem rodzinę państwa Haliny i Wiesława Kotyniów. Pani Halina z dumą trzymała wnuka na rękach i bez zawahania opowiadała: – Obojętnie, co by u nas się działo, jak jest potrzeba, wszyscy się mobilizują i czuć jedność we wsi, wszyscy potrafią się zjednoczyć, i jest to piękne. Wtedy otwierają się serca i zawsze można liczyć na ludzi – zaznaczyła p. Halina, która codziennie wieczorem, jak tylko pozwala jej czas, stara się uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim. Dla Kotyniów jest to szczególny czas, bo kilka dni temu mieli ślub średniego syna. Senior rodziny p. Ryszard Kotynia pamięta, jak podczas pierwszej peregrynacji uczestniczył w powitaniu obrazu Matki Bożej, który nawiedzał wówczas Działoszyn, gdzie znajdowała się parafia. – To było za ks. Jana Związka, ileż tu było ludzi, była orkiestra, ludzie na koniach jechali wierzchem, były straże... Oj, jak ładnie to wyglądało! A jak wyszło się na Smolarze, to do Działoszyna na pół drogi z jednej i z drugiej strony pełno ludzi było – wspominał p. Ryszard.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Adam Łakomy, który pełni funkcję organisty, stara się sprawować ją jak najlepiej. – Pomagam księdzu proboszczowi zarówno tutaj, jak i w kościele filialnym w Zalesiakach. Jesteśmy jak rodzina, a w parafii, może nielicznej, ludzie są dobrzy i bardzo zaangażowani w życie Kościoła. Teresa Łakoma wraz z córką Agatą też cenią swoją parafię, szczególnie za zjednoczenie. – Może nie zawsze tak jest, ale dzisiaj widać tłumy, co bardzo mi imponuje i jest dla mnie i dla mojej córki bardzo ważne – podkreśliła p. Teresa.

Reklama

Czesława Kozubska, jako doświadczona parafianka, widzi wielką różnicę pomiędzy początkami kościoła w Raciszynie a współczesną religijnością. – Kiedyś, ileż to młodzieży i starszych chodziło do kościoła, a dzisiaj... bardzo się to zmieniło. Mało ludzi jest w kościele i jeśli tak pozostanie, to nie będzie dobrze na świecie. Ja od małego, raz w roku, chodziłam pieszo na Jasną Górę. Dopóki mogłam, dopóki nie zachorowałam, to nie było roku, żebym opuściła pielgrzymkę. Dzisiaj cenię sobie to, że mam blisko do świątyni, i to, że mamy księdza, który modli się za wszystkich i o wszystko. Teraz dzieci przywożą mnie na Mszę św., a w powrotną drogę do domu zawsze ktoś mnie zabierze. Ludzie u nas są pomocni – wspominała 82-letnia p. Czesława, która modli się gorliwie za swoje dzieci i wnuczki, żeby nie utraciły Boga. – Moja wnuczka z mężem i z dziećmi będzie dzisiaj witać Matkę Bożą. Jak dowiedziałam się o tym, to myślałam, że serce mi pęknie i z radości, i ze szczęścia, aż łzy mi się polały. No bo to nie będziemy witać byle kogo, tylko takiego gościa jak Matka Boża – dodała wzruszona seniorka.

Wyjątkowa uroczystość

– Jutro obchodzę 43. rok kapłaństwa i przyjadą moi koledzy rocznikowi, którzy prosili mnie, żeby spotkać się u mnie podczas nawiedzenia obrazu Matki Bożej. I tak jutro o godz. 11 będziemy mieli spotkanie z Matką, a podczas uroczystej Mszy św., w obecności dzieci szkolnych, ich nauczycieli i wychowawców, podziękujemy Panu Bogu za dar kapłaństwa – powiedział z radością ks. Zbigniew Biedroń, proboszcz parafii, i zauważył, że będzie to dobra katecheza powołaniowa.

Strażacka brać

Strażacy z OSP wraz z druhami z Zalesiaków zawsze gotowi są na nowe wyzwania. – Szykujemy się do przyjazdu Matki Bożej, staramy się, żeby to jakoś wypadło. Dla mnie dzisiejsza uroczystość będzie przede wszystkim wydarzeniem duchowym w świątecznej atmosferze – podkreślał dobre przygotowanie zastępca naczelnika OSP w Raciszynie Jarosław Bażela, który w parafii najbardziej ceni szczerość, i dodał: – A różnie, jak wiemy, w życiu z tym bywa. Cenię naszego proboszcza, bo dużo robi dla Kościoła i zaczyna się tu wszystko zazębiać. I dobrze byłoby, żeby więcej ludzi jeszcze chciało chodzić do kościoła, bo wszyscy dzisiaj są zabiegani, każdy za czymś goni – zauważył p. Jarosław.

Reklama

Troska o rodzinę

Największą troską, na którą wskazuje proboszcz, jest brak dzieci w kościele. – Szczególnie jak jest dobra pogoda, kiedy ludzie wyjeżdżają poza Raciszyn, to i najmłodsi znikają. Nie było tutaj dedykowanego duszpasterstwa dla nich i trudno było zebrać grupę. No niestety... – z troską tłumaczył ks. Zbigniew. – A z tymi, które przychodzą, mam dobry kontakt – podkreślił.

Mateusz Bociąga, strażak OSP z Zalesiaków, też dostrzega problem z frekwencją dzieci podczas Liturgii: – Fajnie byłoby zatroszczyć się o dzieci i zmobilizować je dodatkowo. Można by zorganizować np. jakieś ognisko, tak jak było w sąsiedniej parafii, kiedy po Bożym Ciele proboszcz zorganizował piknik i przyszły całe rodziny – zauważył p. Mateusz, który parafię ceni za jedność wśród ludzi. Trafnym spostrzeżeniem podzielił się Rafał Siedlaczek, prezes OSP w Raciszynie, który powiedział: – Dzieci biorą przykład ze starszych. Tak jest i tak było. Jak rodzice pokażą drogę do kościoła, to dzieci do niego zaglądają, a ja wnukom, na ile się da, tę drogę staram się pokazać.

Anna Górnik też wskazała na potrzebę podjęcia działań dedykowanych dzieciom. – Można byłoby wesprzeć duszpasterstwo dzieci, byłoby to nawet bardzo wskazane, zachęcać je na różne sposoby do udziału w naszej wspólnocie. Byłabym gotowa do wsparcia tych działań – wyraziła swoją gotowość parafianka. Grażyna Pociąga, zelatorka z Zalesiaków, na uroczystość przyszła z wnuczką Polą. – Proboszcz zachęca, jak tylko może do udziału we wspólnocie Kościoła, ale na siłę się nie da. Ja uważam, że każdy musi do tego dorosnąć. Zalesiaki są bardzo wierzącą wspólnotą – wyjaśniała p. Pociąga.

Reklama

Zawierzmy się Matce

W homilii bp Przybylski przywołał swoją rozmowę z prof. Kurpikiem, wieloletnim konserwatorem Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, który przy okazji corocznego przeglądu pokazywał na obrazie kolejne ślady minionego czasu. – Kiedy profesor opowiadał mi o tym obrazie jak o żywym człowieku, a potem pokazywał mi zdjęcia rentgenowskie, żeby unaocznić, jak historia odcisnęła na nim swoje piętno, to naprawdę patrzyłem już nie jak na obraz, ale na historię jakiegoś człowieka, który nosi na sobie różne blizny, różne pamiątki z całego życia. To było piękne doświadczenie. Od tamtej chwili zupełnie inaczej patrzę na ten obraz. To już nie jest tylko dla mnie piękny, jasnogórski obraz, ale to jest moja Matka, która jak prawdziwa matka bierze na siebie wszystkie nasze troski, nasze problemy. I chciałbym, żeby każdy z was oddał siebie i zawierzył się Maryi bez względu na to, co dzieje się dzisiaj w waszym życiu, bez względu na to, jaki jest dzisiaj poziom waszej wiary, żebyście bez względu na wszystko oddali siebie Panu Bogu – zaapelował bp Andrzej.

Proboszcz ks. Zbigniew Biedroń na zakończenie życzył wszystkim swoim parafianom pogłębienia życia modlitewnego w rodzinach, gdzie Maryja będzie wzorem modlitwy.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywej wiary potrzeba

Niedziela częstochowska 22/2024, str. VI

[ TEMATY ]

peregrynacja obrazu Matki Bożej

Karol Porwich/Niedziela

Gdy są wierni, Kościół żyje

Gdy są wierni, Kościół żyje

Mam nadzieję, że ta peregrynacja wyrwie niektórych z letargu – mówi ks. Marek Ptak, proboszcz parafii św. Kazimierza Królewicza w Osjakowie.

Kościół pełen ludzi, wyczuwa się nastrój oczekiwania, podniosłości i święta. Nawet pogoda dopisała. Dzień piękny, słoneczny i, jak to maju – ukwiecony. Chwilę temu skończyły się misje poprzedzające dzień peregrynacji, a o duchowe przygotowanie zadbał gość z Częstochowy – ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika Niedziela.

CZYTAJ DALEJ

Po 12 lipca szkolne legitymacje wyłącznie w formie plastikowych kart

2024-07-06 15:45

[ TEMATY ]

edukacja

gov.pl

Po 12 lipca 2024 r. szkoły będą mogły wystawiać uczniom wyłącznie legitymacje w formie plastikowych kart. Nowe dokumenty oznaczają jednak dodatkowe wydatki - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"Szczególnie jeśli szkoły i samorządy zdecydują się na zakup drukarek i samodzielną personalizację kart. Ale w większych gminach w dłuższym okresie może to być rozwiązanie korzystniejsze niż zlecanie usług w wyspecjalizowanych firmach" - wskazuje dziennik. Jak przypomina, obowiązek wydawania legitymacji w formie plastikowej karty (nazywanej "eLegitymacją") wprowadziło rozporządzenie z 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

CZYTAJ DALEJ

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

2024-07-07 16:25

[ TEMATY ]

sejm

aborcja

ustawa

Kodeks Karny

Kancelaria Sejmu

W tym tygodniu w sejmie do drugiego czytania trafi forsowany przez lewicę projekt ustawy nowelizacji kodeksu karnego. Postulowane zmiany to możliwość zabicia dziecka nawet w dziewiątym miesiącu ciąży, a także wykreślenie z kodeksu karania lekarzy nawet wtedy, gdy kobieta nie przeżyje aborcji.

Nadzwyczajna komisja sejmowa ds. aborcji skierowała ustawę do drugiego czytania w Sejmie zmianującą kodeks karny, by zabijanie nienarodzonych dzieci nie było w Polsce karane. Gdyby postulowane zmiany weszły w życie, to lekarze mogliby bezkarnie dokonywać aborcji na życzenie w pierwszych miesiącach ciąży, a gdy dziecko jest podejrzane o chorobę lub niepełnosprawność (np. zespół Downa), to zabić go można będzie nawet w 9 miesiącu ciąży. Z kodeksu karnego ma też być usunięty art. 154 wg. którego sprawca, który w wyniku nielegalnej aborcji doprowadziłby do śmierć kobiety ciężarnej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Tym samym lekarz, który w trakcie zabijania dziecka w pierwszym trymestrze ciąży przy okazji doprowadziłby do śmierci także jego matki, nie odpowiadałby za ten czyn karnie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję