Ośrodek ma służyć osobom borykającym się z problemami uzależnień behawioralnych oraz nadużywającym substancji psychoaktywnych oraz ich rodzinom, a także wszystkim doświadczającym trudności psychicznych. Jest dedykowany osobom świeckim z lokalnej społeczności Powiatu Wschowskiego oraz duchownym: księżom i osobom konsekrowanym z całej Polski. Jego poświęcenia 26 czerwca dokonali Generał Zakonu Braci Mniejszych o. Massimo Fusarelli i bp Tadeusz Lityński.
Reklama
– Dziś oficjalnie nasz ośrodek rozpoczyna swoją działalność terapeutyczną. Przede wszystkim ma on za zadanie pomagać ludziom pogrążonym w nałogu alkoholizmu. Mamy przygotowane 20 miejsc na terapie stałe. W terapii będzie mógł wziąć udział każdy, również kapłani i osoby konsekrowane, którzy mają problem z alkoholem, by mogli powrócić do pełni sił i zdrowia – mówi o. Liberat Sobkowiak OFM, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Patronki miasta Wschowy. – Ośrodek będzie udzielał również pomocy doraźnej. Miesięcznie będziemy mogli przyjąć nawet kilkaset osób, które będą mogły korzystać z pomocy psychologów i terapeutów – kontynuuje kustosz. Co znaczy nazwa Ośrodka? – Z języka greckiego Oikos znaczy Dom. On ma być miejscem, gdzie ci ludzie, którzy będą przybywać na terapie, mogli czuć się jak w domu – zaopiekowani, otoczeni wykwalifikowaną kadrą, również modlitwą, by skuteczność terapii była jak najwyższa – dodaje. Odpowiedzialnym za Franciszkański Ośrodek OIKOS jest o. Bernard Marciniak OFM.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Otwarcie i poświęcenie poprzedziła Msza św. we wschowskim klasztorze, której przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Jak podkreślił na wstępie Liturgii, dzień otwarcia ośrodka to historyczne wydarzenie i historyczna chwila ważna dla zakonu, ważna dla miasta Wschowy, ale też dla naszej diecezji. Dodał, że będzie to „przystań, która będzie ratowała, wspomagała i towarzyszyła tym wszystkim, którzy będą potrzebowali pomocy i wsparcia”. – Gdy chodzi o naszą diecezję to nie mamy takiego miejsca dla osób, które są w potrzebie. Bardzo dziękuję ojcom franciszkanom za determinację i wysiłek, by taki dom mógł zostać tu powołany. Wsparcia terapeutycznego niejednokrotnie potrzebują również osoby duchowne, konsekrowane, dlatego liczę na to, że będzie to również dobre miejsce dla osób z naszej rodziny diecezjalnej – powiedział pasterz diecezji.
Homilię wygłosił o. Cordian Szwarc OFM, który nawiązał do słów św. Jana Pawła II, który przy grobie św. Franciszka prosił go, by ten pomagał przybliżyć Chrystusa Kościołowi i dzisiejszemu światu. – Te słowa są bardzo aktualne. Dziś trzeba opatrywać rany bliźniego i odbudowywać relacje. Temu właśnie ma służyć ośrodek OIKOS, gdzie wiele osób będzie mogło doświadczać uzdrowienia swoich zranień – mówił zakonnik. – Dzisiaj odbudowywać Kościół, to odbudowywać człowieka. Przywracać mu wiarę w to, że Bóg go stworzył z miłości i jest kochany. – podkreślił kaznodzieja. Otwarcie Ośrodka od samego początku wspierała związana ze Wschową Małgorzata Gośniowska-Kola. – Każdy z nas wokół siebie ma osoby potrzebujące. Mam nadzieję, że ten budynek i to dobro, które zacznie tutaj funkcjonować będzie tym, czego całe życie szukamy – powiedziała radna sejmiku województwa lubuskiego.