Reklama

Franciszek

Abp G. Gänswein: w czasie Jubileuszu Miłosierdzia dodatkowe audiencje ogólne w sobotę

W związku ze zbliżającym się Jubileuszem Miłosierdzia od sierpnia raz w miesiącu będzie się odbywać dodatkowo jeszcze jedna papieska audiencja ogólna – w sobotę i każdorazowo będzie ona nawiązywać tematycznie do tego ważnego wydarzenia. Zapowiedział to w rozmowie z Radiem Watykańskim prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein. Wspomniał również o tym, jak spędził swój letni wypoczynek w Castel Gandolfo papież-senior Benedykt XVI, którego był on osobistym sekretarzem przez cały czas jego pontyfikatu.

[ TEMATY ]

audiencja

Grzegorz Gałązka

Pierwsza po lipcowej przerwie wakacyjnej audiencja ogólna odbędzie się w środę 5 sierpnia. Dzień wcześniej jednak Franciszek spotka się na Placu św. Piotra z ministrantami języka niemieckiego, a w piątek 7 bm. przyjmie na audiencji włoski Młodzieżowy Ruch Eucharystyczny. A 26 sierpnia odbędzie się 100. audiencja ogólna obecnego pontyfikatu. Prefektura Domu Papieskiego podała również, że od chwili wyboru Franciszka w spotkaniach z nim podczas środowych audiencji, na niedzielnej modlitwie Anioł Pański i przy innych okazjach specjalnych uczestniczyło ok. 15 milionów ludzi.

Abp Gänswein zwrócił uwagę, że spotkania z Ojcem Świętym są dla uczestniczących w nich wiernych zawsze wielkim przeżyciem, "czymś bardzo upragnionym". Wierni słyszą i widzą papieża, "jest to bezpośredni kontakt, dla wielu być może jedyny raz w życiu i to pozostawia w nich znak na całe życie" - podkreślił prefekt Domu Papieskiego. Dodał, że ważne jest nie tylko słowo papieskie, ale także atmosfera, a nawet spojrzenie. "Jest to również spotkanie uczuć, co dla Franciszka jest bardzo ważne, i nie tylko dla niego, lecz także dla naszych wiernych i naszych pielgrzymów" - stwierdził rozmówca Radia.

Wspomniał następnie o "bardzo ważnej", jak się wyraził, zmianie, "która na pewno ucieszy pielgrzymów przybywających do Rzymu". Otóż „w Roku Miłosierdzia raz w miesiącu będzie dodatkowa audiencja w sobotę, a pierwsza z nich odbędzie się 30 stycznia przyszłego roku" - oświadczył arcybiskup. Dodał, że jeszcze nie wiadomo, jak będzie ona wyglądać, ale ma mieć specjalny charakter związany z Rokiem Jubileuszowym.

Reklama

Zwrócił też uwagę, że ogólnie widać i słychać, jak dobrze Franciszek czuje się podczas tych środowych spotkań z pielgrzymami. "Ojciec Święty mówi często o kulturze spotkania i widać, że żyje tym, co mówi. Ma ogromną łatwość w spotkaniach z wiernymi, pozwala się dotykać, może się wzruszyć. Przede wszystkim można zobaczyć, jak się odnosi do chorych, do ludzi z problemami. To zawsze jest dawanie, ale i przyjmowanie czegoś. To wielki dar papieża Franciszka” – powiedział abp Gänswein. Porównując krótko obecny pontyfikat z poprzednim, wyraził przekonanie, że Franciszek "dotyka serca i oko jest bardziej zaangażowane", podczas gdy za Benedykta "bardziej zaangażowane było ucho".

Na zakończenie rozmowy z rozgłośnią papieską arcybiskup wspomniał krótko o letnim wypoczynku Benedykta XVI. Przypomniał, że to Franciszek "usilnie prosił go do spędzenia dłuższego okresu w Castel Gandolfo". Benedykt w końcu się zgodził i przez dwa tygodnie przebywał w letniej rezydencji papieskiej, gdzie zawsze czuł się bardzo dobrze i teraz też tak było - zapewnił jego długoletni sekretarz osobisty. Potem wrócił do klasztoru Mater Ecclesiae w Watykanie, gdzie spędza dnie tak, jak to czynił zawsze: modląc się, medytując, czytając. Niebawem przybędzie tam jego brat - zapowiedział arcybiskup. Dodał z uśmiechem, że wprawdzie jest gorąco, ale klasztorna "klimatyzacja, dzięki Bogu, działa bardzo dobrze".

2015-08-01 18:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków: niech w waszym życiu owocuje orędzie Bożego Miłosierdzia

[ TEMATY ]

audiencja

Grzegorz Gałązka

„Niech orędzie Jezusa Miłosiernego (…) owocuje w waszym życiu pogłębieniem więzi z Bogiem i czynami miłosierdzia” – powiedział Ojciec Święty pozdrawiając dziś Polaków podczas audiencji ogólnej.

Oto słowa Franciszka skierowane do pielgrzymów polskich:

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję