Reklama

Niedziela Podlaska

Dziękujemy za wiarę i życie

„Jestem święta Anna, idę oddać cześć Trójcy Świętej” – powiedziała matka Maryi podczas objawienia w Prostyni.

Niedziela podlaska 32/2024, str. IV-V

[ TEMATY ]

Prostyń

Andrzej Koroś

Błogosławieństwo koroną św. Anny

Błogosławieństwo koroną św. Anny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Te słowa już od ponad pięciuset lat nieustannie wiodą rzesze wiernych do prostyńskiego sanktuarium, aby tu pokłonić się Bogu w Trójcy Jedynemu i przez wstawiennictwo św. Anny prosić o potrzebne łaski. Święta Anna – żona Joachima, matka Maryi, babcia Jezusa jest patronką małżeństw i rodzin.

Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

Reklama

28 lipca w odpust św. Anny w sanktuarium w Prostyni miała miejsce XV Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Jej organizatorem był Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej i parafia Trójcy Przenajświętszej w Prostyni. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Ze św. Anną i bł. rodziną Ulmów dziękujemy Trójcy Świętej za wiarę i życie”. Uroczystości odpustowe rozpoczęły się Mszą św. o godz. 8. Kazanie do licznie zebranych wiernych wygłosił ks. kan. dr Piotr Arbaszewski – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, proboszcz parafii Zembrów. Mówił o niebezpieczeństwach współczesnego świata czyhających na małżeństwa i rodziny. Podkreślił znaczenie potomstwa dla rodziny i całej społeczności. Odniósł się też do bardzo niskiej dzietności w Polsce. Nawiązał również do bł. rodziny Ulmów, która była otwarta na życie. O godz. 10.30 przed Tronem Łaski, przed figurą św. Anny i przed obrazem bł. rodziny Ulmów i ich relikwiami, odmówiony został różaniec o miłość i wierność małżeńską. O godz. 11 ks. Piotr Arbaszewski wygłosił konferencję „Otwartość na Boga, otwartość na dzieci i otwartość na bliźniego drogą świętości bł. rodziny Ulmów”. O godz. 11.45 odmówiono Koronkę ku czci świętej Anny. Następnie głos zabrał ks. kan. Józef Poskrobko, proboszcz parafii Prostyń, dziekan łochowski, który powitał wszystkich przybyłych do prostyńskiego sanktuarium, przede wszystkim Piotra Sawczuka – biskupa drohiczyńskiego, księży diecezji drohiczyńskiej i parafii sąsiednich diecezji oraz pieszych pielgrzymów. Przed Tron Łaski i tron św. Anny przyszły trzy pielgrzymki: z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Małkini, z parafii w Kosowie Lackim i najliczniejsza Pielgrzymka Nadbużańska z Rytel Olechnych. Jej przewodnikiem był ks. Sylwester Grzeszczuk, wikariusz parafii Ceranów. Uczestniczyli w niej mieszkańcy Rytel: Olechnych, Wszołek, Suchych, Święckich oraz Bojar, Ceranowa i Treblinki. Proboszcz przywitał również pielgrzymów indywidualnych z różnych stron parafii, diecezji i kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczysta Msza św.

Reklama

Najważniejszym punktem Diecezjalnej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin była uroczysta Msza św. odpustowa o godz. 12, której przewodniczy bp Piotr Sawczuk. On też skierował do zebranych słowa homilii. Rozważania rozpoczął od rodziny, która jest drogą do świętości, do nieba. A każdy dzień jest inny, niepowtarzalny. Przybywamy przed Tron Łaski, aby złożyć swoje trudy i rozterki. Przynosimy prośby o roztropność dla małżonków i rodzin, o dobre przygotowanie się do małżeństwa dla młodych ludzi, o otwartość na życie. Dzieci są błogosławieństwem. Współczesny świat stoi na głowie, a Bóg pomaga postawić go na nogi. Dzisiaj młodzi ludzie dążą do własnej wygody, są egoistyczni, skupiają się na sobie, nie chcą brać na siebie obowiązków. Odrzucają ład ustanowiony przez Boga. A przecież tylko On daje gwarancję dobra i szczęścia. Biskup nawiązał też do czytań liturgicznych. Pierwsze dotyczyło króla Dawida i domu, jaki zbuduje mu Bóg. Nie odwrotnie. Bóg chce zamieszkać z człowiekiem na zawsze. Dom zbuduje wszystkim ludziom, aby wspólnie cieszyć się pokojem. Pasterz Diecezji Drohiczyńskiej zwrócił również uwagę, że rządzący powinni sprawować władzę zgodnie z Bożymi przykazaniami. Drugie czytanie mówiło o zaufaniu Abrahama i Sary do Boga. Są wzorem silnej wiary, która przetrwa wszelkie trudy. Otrzymali oni od Boga dar potomstwa, „licznego jak gwiazdy na niebie”. Podobnie było też z Anną i Joachimem. Po wielu latach małżeństwa, ich wierność została nagrodzona: urodziła im się córka Maryja, z której później narodził się Jezus, nasz Zbawiciel. Bóg ma plan wobec wszystkich ludzi. Dobra ziemskie nie są najważniejsze, tylko Bóg daje pewność życia wiecznego. Dalsze rozważania dotyczyły tajemnicy życia i przestrzegania przykazania „Nie zabijaj!”. Dziecko nienarodzone, nie płód, jest darem od Boga, który trzeba przyjąć. Okres prenatalny jest bardzo ważny dla kształtującego się człowieka. Ulmowie to wzór rodziny otwartej na życie. Mimo terroru pomagali Żydom bezinteresownie, ich intencja była czysta: chcieli ratować bliźnich. Niech św. Anna i bł. rodzina Ulmów umocni naszą wiarę, udzieli siły do niesienia pomocy słabszym, pomnoży miłość Boga i bliźnich, abyśmy mężnie dawali świadectwo naszej wiary.

Odnowienie ślubów małżeńskich

Podczas Eucharystii, po odśpiewaniu Hymnu do Ducha Świętego, nastąpiło odnowienie ślubów małżeńskich. Małżonkowie obecni w bazylice z radością utwierdzili się w swoich uczuciach. Wszyscy modlili się także o dalsze łaski oraz umocnienie wiary i miłości małżonków i ich dzieci. Na zakończenie uroczystej Eucharystii odmówiony został Akt Zawierzenia się św. Annie. Później bp Sawczuk udzielił błogosławieństwa Koroną św. Anny. Po nim nastąpił tradycyjny obrzęd koronacji, tzn. dotkniecie głowy srebrną koroną, w której znajdują się resztki wianków przekazanych przez św. Annę Małgorzacie Błażejowej w 1510 r. Koronacji dostąpili wszyscy chętni pielgrzymi, parafianie i goście. Wiele osób adorowało ołtarz z Tronem Łaski i figurą św. Anny. Proboszcz prostyński ks. kan. Józef Poskrobko podziękował wszystkim za przybycie do sanktuarium: bp. Piotrowi Sawczukowi, ks. kan. Piotrowi Arbaszewskiemu, księżom z sąsiednich parafii, ks. kan. Krzysztofowi Maksimiukowi – seniorowi i ks. Krzysztofowi Nagórnemu – wikariuszowi za pomoc w organizacji odpustu oraz licznie przybyłym wiernym.

Po Eucharystii pielgrzymi udali się na plac przy plebanii, gdzie parafianie prostyńscy przygotowali uroczystą agapę. Były ciepłe kiełbaski, chleb ze smalcem i ogórkiem, ciasta, kawa i herbata. Wszyscy najedli się do syta, ciesząc się miłą atmosferą.

Modlitwa o dar potomstwa

O godz. 15 w bazylice odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia. Ostatnim nabożeństwem Diecezjalnej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin była Droga Krzyżowa o dar potomstwa. Przewodniczył jej ks. kan. Piotr Arbaszewski. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe odbyła się ona wewnątrz bazyliki. Rozważania poszczególnych stacji nawiązywały do męczeńskiej śmierci bł. rodziny Ulmów. Były także związane z problemami współczesnych rodzin.

W tegorocznej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin do Prostyni wzięło udział bardzo dużo pielgrzymów, wielu z nich odwiedziło sanktuarium po raz pierwszy. Każdy z nich z wiarą powtórzył słowa św. Anny: „Idę oddać cześć Trójcy Świętej”.

2024-08-07 08:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiony Prymas Tysiąclecia

2024-10-15 14:12

Niedziela podlaska 42/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Prostyń

Andrzej Koroś

Wierni z parafii w Prostyni podczas uroczystości

Wierni z parafii w Prostyni podczas uroczystości

W ostatnich latach XIX wieku w Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni posługę organistowską pełnił Stanisław Wyszyński. Tu, przed Tronem Łaski zawarł związek małżeński z Julianną Karp.

W niedługim czasie rodzina przeprowadziła się do pobliskiej Zuzeli. Tam narodziły się ich dzieci, m.in. syn Stefan w 1901 r. Po kilku latach Wyszyńscy przeprowadzili się do Andrzejewa, gdzie Stefan przyjął pierwszą Komunię świętą, a kilka lat później sakrament bierzmowania. W 1910 r. zmarła Julianna. Stanisław ożenił się powtórnie i po kilkuletniej posłudze organistowskiej w Andrzejewie przeprowadził się do Wrociszewa niedaleko Warki.
CZYTAJ DALEJ

Od niekatoliczki do założycielki pierwszego katolickiego klasztoru w Etiopii

2024-11-08 13:16

[ TEMATY ]

klasztor

Etiopia

Karol Porwich/Niedziela

Miała 16 lat, gdy po raz pierwszy uczestniczyła w Eucharystii. Fascynacja pięknem liturgii doprowadziła ją do Kościoła katolickiego. Serce Haregeweine było jednak niespokojne. Marzyła o stworzeniu w swej rodzinnej Etiopii wspólnoty, która modliłaby się w lokalnym języku i służyła miejscowej ludności. Po latach modlitwy i zbierania środków, otworzyła benedyktyński klasztor w stołecznej Addis Abbebie. Zakonnice z tej wspólnoty otrzymały tytuł „emahoy”, co po amharsku znaczy „moja matka”.

Matka Haregeweine jest pionierką w tworzeniu rodowitego katolickiego życia zakonnego w Etiopii. Podkreśla, że od początku jej pragnienie wykraczało jedynie poza bycie katolicką zakonnicą. To udało jej się zrealizować wstępując do międzynarodowej wspólnoty Małych Sióstr Jezusa (założonych przez św. Karola de Foucaulda). Jak wyznała czuła się w niej szczęśliwa i kontynuowała swą formację zakonną w kilku krajach, m.in. w Nigerii, Kenii, Egipcie, Francji i Włoszech, nieustannie poszukując odpowiedzi na swoje duchowe pytania. Nadszedł rok 2007. Uczestniczyła w seminarium na temat etiopskich tradycji monastycznych i wtedy poczuła, że znalazła odpowiedzi, których od lat szukała. Ten moment zapoczątkował i ukierunkował jej misję: założenia katolickiego klasztoru, który odzwierciedlałby wyjątkową duchową i kulturową tożsamość Etiopii.
CZYTAJ DALEJ

11 listopada w całej Polsce uroczyste Msze św. w intencji Ojczyzny

Jak co roku w całej Polsce 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, odprawione zostaną uroczyste Msze święte w intencji Ojczyzny. Odbędzie się także wiele wydarzeń kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych.

Centralnym punktem tegorocznych obchodów 106. rocznicy odzyskania niepodległości będzie Eucharystia sprawowana o godz 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Weźmie w niej udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych stolicy oraz tradycyjnie licznie zebrani mieszkańcy stolicy.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję