Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sanktuarium na pątniczym szlaku

800 lat liczy sobie parafia św. Jakuba Apostoła w Sączowie. Wyjątkowo uroczyste świętowanie tego jubileuszu zbiegło się ze wspomnieniem patrona parafii.

Niedziela sosnowiecka 32/2024, str. I-II

[ TEMATY ]

Sączów

Mikołaj Wójtowicz

Eucharystii przewodniczył bp Antoni Długosz

Eucharystii przewodniczył bp Antoni Długosz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sumie odpustowej 28 lipca br. przewodniczył bp Antoni Długosz, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. W czasie Mszy św. odczytano dekret bp. Artura Ważnego, który ogłosił tę położoną na pielgrzymkowym szlaku do Santiago de Compostela świątynię diecezjalnym sanktuarium św. Jakuba.

Dawajmy świadectwo

– Lud Boży, Winnica Pańska, Owczarnia Jezusa, Kościół Chrystusowy – ta wspólnota ma główne zadanie, aby tworzący go przeżywali w nim swoje nawrócenie, zbawiali się – przypomniał w kazaniu bp Długosz i podkreślił, że bardzo cieszy się z możliwości przeżywania jubileuszu 800-lecia sączowskiej wspólnoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– To jest przeogromna łaska dla każdego z was. Nie jest kwestią przypadku, że otrzymaliście jako patrona jednego z apostołów, św. Jakuba, który w szczególny sposób jest wyróżniony przez Pana Jezusa – (…) wraz z Piotrem i swoim bratem, Janem, na Taborze uczestniczył w oglądaniu Jego bóstwa – zaznaczył biskup, dodając, że św. Jakub jako pierwszy z apostołów poniósł śmierć męczeńską, ścięty mieczem na rozkaz króla Heroda.

Reklama

– Pan Jezus wie, że nikt z nas nie jest doskonałym człowiekiem. Doświadczamy w sobie wewnętrznego rozdarcia, będącego skutkiem grzechu pierwszych ludzi. Chcemy postępować dobrze, ale bywa, że czasem słabość, jakaś wada, zło, odłącza nas od Pana Jezusa. W tej słabości nie zostajemy sami! Jezus mówi „Korzystajcie z darów, jakie zostawiam Kościołowi. Współpracujcie z nimi, a na pewno się nawrócicie i zbawicie” – powiedział biskup.

Wśród Jezusowych darów dla Kościoła wymienił Pismo Święte, które nazwał „naszym nieodłącznym przyjacielem” oraz sakramenty święte. – My, wszyscy, poczynając od sakramentu chrztu, uczestniczymy w prorockiej misji Pana Jezusa. Mamy słowami i czynami mówić o tym, jaką rolę Jezus odgrywa w życiu każdego z nas – zaapelował kaznodzieja, podkreślając, że choć w dzisiejszych warunkach nie musimy oddawać życia za Chrystusa, to co pięć minut na świecie ginie chrześcijanin. – Wymiar naszego męczeństwa jest inny. Także i w naszym kraju dzisiaj próbuje się usunąć Jezusa poza margines życia – dodał, podając jako przykłady walkę z biblijnym nakazem „nie zabijaj”, usuwanie krzyży z przestrzeni publicznej, czy zwykłe, codzienne kpiny z praktykujących swoją wiarę.

– Zależy mi na tym, abyśmy utożsamili się z Kościołem. Jeśli chwalą Kościół, to i mnie chwalą. Kiedy krytykują Kościół, mnie krytykują, ponieważ ja jestem Kościołem! Dziś, w ten wielki jubileusz waszej parafii, na pierwszym miejscu polećcie Jezusowi wasze domowe kościoły – rodziny, bo one są fundamentem Jezusowego Kościoła – zaapelował kaznodzieja, prosząc też o modlitwę za parafian, którzy porzucili praktykowanie swojej wiary, a także o powołania kapłańskie i zakonne.

Reklama

– Kiedy przyjmuję Jezusa w Komunii świętej, na ziemi przeżywam niebo – podkreślił bp Długosz i przypominał, że to dzięki kapłanom nie brakuje nam szafarzy Słowa Bożego i sakramentów świętych.

Sanktuarium

Na początku Mszy św. kanclerz sosnowieckiej kurii ks. Mariusz Karaś, odczytał dekret biskupa Artura Ważnego, ustanawiający w historycznej świątyni diecezjalne sanktuarium św. Jakuba. „Niech wierni przybywający do tego Sanktuarium, wypraszają przez ufną modlitwę łaski potrzebne dla Ojca Świętego i całego Kościoła. W sposób szczególny zachęcam do modlitwy za wszystkich chorych i cierpiących, aby znaleźli pocieszenie w strapieniach. Niech Sanktuarium będzie także miejscem nieustannego wołania o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne dla naszej diecezji i całego Kościoła powszechnego. (…) Ufam, iż Sanktuarium Świętego Jakuba w Sączowie będzie promieniować jeszcze bardziej pogłębioną duchowością oraz posługą pielgrzymującym” – czytamy w dekrecie.

Za nawiedzenie kościoła i odmówienie modlitwy Ojcze nasz oraz Wierzę w Boga można uzyskać pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej i zerwanie z grzechem oraz przyjęta Komunia święta) odpust zupełny. Będzie to możliwe w dniu odpustu, wybranym dowolnym dniu w roku oraz za każdym razem, gdy przybędziemy tu w grupowych pielgrzymkach. Kapłani spowiadający w kościele będą mieli także możliwość ściągania ekskomuniki, którą nałożyły na siebie osoby wykonujące aborcję.

Sączowska świątynia to ósme sanktuarium św. Jakuba w Polsce.

Bogate obchody

Reklama

Bezpośrednim przygotowaniem do odpustu były rekolekcje, które od 21 do 25 lipca prowadził ks. dr hab. Marian Szymonik z częstochowskiego seminarium duchownego. 20 lipca w sączowskim domu kultury odbyła się także interdyscyplinarna konferencja poświęcona parafii, na którą złożyły się wykłady i dyskusje, ale także część artystyczna z koncertem i wystawą.

Z kolei po jubileuszowej odpustowej Eucharystii przedłużeniem świątecznej radości był obiad i koncert kapeli góralskiej „Hajduk” ze Szczyrku na boisku przy szkole podstawowej. Przybyli goście i mieszkańcy mieli możliwość skosztowania m.in. pieczonego dzika, dostarczonego przez koło łowieckie „Jeleń” z Będzina.

Historia i pielgrzymi

Przez 800 lat historii parafia miała trzy świątynie. Pierwszy, drewniany kościół w Sączowie konsekrował 28 marca 1224 r. biskup krakowski Iwo Odrowąż. Druga świątynia stała tu od końca XIV do połowy XIX wieku. Obecny kościół powstał w latach 1850-72, jednak w jego wnętrzu znajdziemy także dawniejsze elementy wyposażenia, w tym renesansowe ołtarze oraz XVII-wieczny wizerunek Matki Bożej Łaskawej. W parafialnym kościele znajdują się także relikwie świętego patrona, potwierdzone w XVIII wieku certyfikatem Patriarchy Jerozolimskiego.

W Sączowie łączą się dwa wiodące przez Polskę szlaki jakubowe – „Via Regia” oraz Jasnogórska Droga Świętego Jakuba. Pątnicy zmierzający do Santiago de Compostela w Hiszpanii lub po prostu przemierzający polskie szlaki jakubowe mogą w tym miejscu nie tylko pomodlić się do patrona swoich wędrówek (szczególna okazja do tego jest 28. dnia każdego miesiąca), ale także skorzystać z noclegu w specjalnym schronisku zwanym z hiszpańskiego albergue, które działa przy kościele od 11 lat.

2024-08-07 08:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po 44. latach odchodzi papieski kaznodzieja. Zastąpi go włoski biblista

2024-11-09 12:24

[ TEMATY ]

kaznodzieja

dom papieski

o. Roberto Pasolini

kard. Ranier Cantalamessa

youtube.com/@VaticanNewsPL

Kard. Ranier Cantalamessa

Kard. Ranier Cantalamessa

Franciszek mianował nowego kaznodzieję domu papieskiego. Został nim włoski kapucyn i biblista o. Roberto Pasolini. Zastąpi on 90-letniego kard. Raniera Cantalamessę, który pełnił tę funkcję od 1980 r.

Ojciec Cantalamessa zaczął pełnić funkcję kaznodziei Domu Papieskiego w 1980 roku, a więc w pierwszych latach pontyfikatu św. Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Od niekatoliczki do założycielki pierwszego katolickiego klasztoru w Etiopii

2024-11-08 13:16

[ TEMATY ]

klasztor

Etiopia

Karol Porwich/Niedziela

Miała 16 lat, gdy po raz pierwszy uczestniczyła w Eucharystii. Fascynacja pięknem liturgii doprowadziła ją do Kościoła katolickiego. Serce Haregeweine było jednak niespokojne. Marzyła o stworzeniu w swej rodzinnej Etiopii wspólnoty, która modliłaby się w lokalnym języku i służyła miejscowej ludności. Po latach modlitwy i zbierania środków, otworzyła benedyktyński klasztor w stołecznej Addis Abbebie. Zakonnice z tej wspólnoty otrzymały tytuł „emahoy”, co po amharsku znaczy „moja matka”.

Matka Haregeweine jest pionierką w tworzeniu rodowitego katolickiego życia zakonnego w Etiopii. Podkreśla, że od początku jej pragnienie wykraczało jedynie poza bycie katolicką zakonnicą. To udało jej się zrealizować wstępując do międzynarodowej wspólnoty Małych Sióstr Jezusa (założonych przez św. Karola de Foucaulda). Jak wyznała czuła się w niej szczęśliwa i kontynuowała swą formację zakonną w kilku krajach, m.in. w Nigerii, Kenii, Egipcie, Francji i Włoszech, nieustannie poszukując odpowiedzi na swoje duchowe pytania. Nadszedł rok 2007. Uczestniczyła w seminarium na temat etiopskich tradycji monastycznych i wtedy poczuła, że znalazła odpowiedzi, których od lat szukała. Ten moment zapoczątkował i ukierunkował jej misję: założenia katolickiego klasztoru, który odzwierciedlałby wyjątkową duchową i kulturową tożsamość Etiopii.
CZYTAJ DALEJ

Warsztaty z myślą o młodzieży

2024-11-09 15:01

ks. Łukasz Romańczuk

Warsztaty z państwem Kotlińskimi

Warsztaty z państwem Kotlińskimi

O tym, że Kościołowi zależy na dobru młodzieży, możemy to dostrzec na wielu płaszczyznach działania Kościoła powszechnego i lokalnego. Tu ważną rolę pełnią duszpasterze, katecheci i wychowawcy. Z myślą o nich, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej zaprosiło ich na “Projekt Młodzież” - Laboratorium Ewangelizacyjne w Kokotku.

To druga edycja tego wydarzenia. - W tym roku przygotowany został wymiar warsztatowy i skupiamy się na komunikacji, bo z tym mamy spory problem. Często jesteśmy przyzwyczajeni do działań autorytatywnych. Natomiast słyszymy o różnych kryzysach we wspólnotach i pomiędzy członkami różnych grup, także młodzieżowych. Często te konflikty są spowodowane błędną komunikacją. Głównym celem naszego wydarzenia jest nauczenie się komunikacji z młodymi i ich rodzicami, jak rozmawiać, i co zrobić, aby te relacje poprawić, bo gdy będziemy wysłuchani po obu stronach to przyniesie to większe owoce - mówi ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny Duszpasterz Młodzieży, dodając: - Do Kokotka przyjechało 65 osób. Wśród nich są dekanalni duszpasterze młodzieży, siostry zakonne, katecheci, osoby świeckie pracujące z młodzieżą i chcące taką pracę rozpocząć. Są osoby, które są pierwszy raz i takie, które były już rok temu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję