Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 34/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

OCHRONA DZIECI
Wdrożono ustawę

Reklama

„Kościół przyjął tę ustawę z dużą otwartością. Podejmuje ona bowiem temat ochrony dzieci w sposób szeroki i całościowy, jako program ogólnospołeczny, który dotyczy wszystkich przestrzeni przebywania dzieci oraz osób, które z nimi pracują” – napisał przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda w specjalnym komunikacie, odnosząc się do tzw. ustawy Kamilka. Metropolita gdański poinformował o stanie przygotowań do implementacji nowego prawa, które kompleksowo ma chronić dzieci we wszystkich instytucjach i miejscach, w których przebywają: „Standardy ochrony są więc już przyjęte i stopniowo wdrażane. Regulacje te określają sposób rozumienia i planowania pracy duszpasterskiej, dobór i szkolenie pracowników, a także jasno określają kodeks właściwych zachowań, procedury podejmowania interwencji, wybór osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie standardów, w duchu troski o osoby skrzywdzone oraz wszystkie inne wymagane procedury”. Już od kilku miesięcy ze wszystkich diecezji w Polsce napływały informacje o przeprowadzonych szkoleniach wśród duchowieństwa i świeckich zaangażowanych w duszpasterstwo parafialne. Szkolenia te są związane z ochroną dzieci i rozpoznawaniem zagrożeń, co jest wymagane przez nowe prawo. Przeszkolono tysiące osób. Wiele z tych zasad Kościół wprowadził już znacznie wcześniej – był praktycznie jedyną instytucją, która tak szeroko i kompleksowo zajęła się ochroną dzieci. Pora teraz na inne instytucje, aby wdrożyły te programy, bo przypadki krzywd dzieci znajdziemy nie tylko w Kościele.

Jasna Góra
Kościół jest zawsze po stronie człowieka

Jesteśmy w samym środku zdobywania lub utracenia wolności – powiedział 15 sierpnia na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Zwrócił uwagę, że pielgrzymowanie na Jasną Górę jest także wielkim skrótem wiary i historii naszego narodu – w sierpniu bowiem miały miejsce m.in.: Cud nad Wisłą 1920 r., męczeńska śmierć o. Maksymiliana Marii Kolbego, Powstanie Warszawskie czy wydarzenia Sierpnia ’80. Choćby te wybrane fakty są dla nas wszystkich dobrą sposobnością do przeprowadzenia trudnego testu wiary oraz miłości Boga i ojczyzny – zaznaczył abp Depo. Co więcej, wymienione wydarzenia potwierdzają, że „Polska nie jest tylko marzeniem, nie jest tylko pięknym snem, nie jest państwem sezonowym, ale jest realną rzeczywistością”. Metropolita częstochowski przywołał postać pierwszego częstochowskiego biskupa Teodora Kubiny, który przestrzegał przed niebezpieczeństwem ducha partyjności. Zawłaszcza on nie tylko politykę, ale, co gorsza – życie społeczne, narodowe, gospodarcze, kulturalne, a nawet towarzyskie, paraliżując je. A paraliż ten prowadzi do niezgody. Przypomniał również tezę krakowskiej szkoły historycznej z XIX i XX wieku, że Rzeczpospolitą zgubiły trzy wolności: wolność wetowania, wolność kłamania i wolność oczerniania ludzi.
a.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

GŁOS SPRZECIWU
Deprawacja rodzi zniszczenie

Reklama

W czasie odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej (18 sierpnia) abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na szyderstwa kierowane przeciwko chrześcijanom. Wskazał, że w to zjawisko wpisuje się także wprowadzanie ograniczeń w nauczaniu religii w szkołach, żeby „młodzież miała coraz mniej Bożej wiedzy o swojej godności”, żeby „łatwo ulegała współczesnym ideologiom, które burzą naturalny porządek i godność kobiety i mężczyzny, dziewczyny i chłopaka”. – To nie są tylko zwykłe rozporządzenia ministerialne. Za tym kryje się bardzo jasny program niszczenia godności człowieka w nas – podkreślił hierarcha. Przerażającymi nazwał też zaciekłe zabiegi niektórych osób w Sejmie, które domagają się legalizacji aborcji. – Nie ma bardziej skutecznej drogi deprawacji narodu (...) bez przyczynienia się do tego, żeby matka zabijała własne dziecko – ostrzegł arcybiskup krakowski.
a.k.

WSKAZANIE
Kościół to nie bunkier

Podczas dorocznej pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich, abp Adrian Galbas mówił o prawdziwym zadaniu Kościoła. – Kościół to nie duchowe SPA, które istniałoby tylko po to, by nam było miło, ale Kościół to także nie bunkier, w którym mamy chronić się przed złym światem. Kościół jest dla ewangelizacji – przekonywał. Tej ewangelizacji „wszystko inne musi być podporządkowane” – w tym struktury, działalność charytatywna czy formacyjna. Kościół, który zamiast głosić Chrystusa zajmowałby się sobą i siebie uwielbiał, nie miałby Bożego błogosławieństwa. Byłby po prostu niepotrzebny – podkreślił abp Galbas.

W BIEGU
Pielgrzymkowe eventy

Reklama

Dwudziestu trzech ministrantów, kleryk i dwóch kapłanów z diecezji kaliskiej wzięło udział w biegu sztafetowym na Jasną Górę. Do Częstochowy dotarli 13 sierpnia, a na Jasną Górę weszli wraz z pielgrzymami 387. Kaliskiej i 33. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki. Główną intencją pielgrzymki biegowej była modlitwa o nowe powołania kapłańskie i ministranckie z diecezji kaliskiej. Biegacze pokonali ok. 170 km, podając sobie co 1 km pałeczkę sztafetową, w której zamieszczono ponad 120 intencji przekazanych przez diecezjan za pomocą strony internetowej ministrantów. Wydaje się, że po pandemii ruch pielgrzymkowy się odbudowuje. W pielgrzymkach pieszych bierze udział coraz więcej osób, do czego przyczyniają się także tego typu nowe eventy, które towarzyszą pieszemu pielgrzymowaniu.

ODEJŚCIE
Sławny i pobożny

Legenda kina francuskiego – Alain Delon zmarł 18 sierpnia w wieku 88 lat. Przed śmiercią poprosił o katolicki pogrzeb, co wywołało komentarze na całym świecie. Delon nazywał siebie „pobożnym katolikiem”, a zapytany kiedyś, czy po śmierci pójdzie do nieba, czy do piekła, odpowiedział: – Myślę, że skończę gdzieś pośrodku.

Alain Fabien Maurice Marcel Delon był aktorem, producentem, scenarzystą i reżyserem filmowym. Światową sławę zyskał nie tylko dzięki ponadprzeciętnej urodzie, ale także dzięki talentowi, który pozwolił mu stworzyć postać samotnego, poranionego przez życie bohatera w takich dziełach, jak W kręgu zła i Gliniarz.
a.k.

2024-08-20 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 7/2024, str. 26-27

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

To nie był cud, ale zjawisko, które da się wyjaśnić w sposób naturalny. Takie jest stanowisko Kurii Diecezjalnej w Kielcach wobec wydarzenia, które miało miejsce w parafii Topola w powiecie Kazimierza Wielka. 27 listopada ub.r. na posadzkę w kościele parafialnym upadł konsekrowany komunikant. W takich przypadkach umieszcza się go w specjalnym naczyńku z wodą, które zwykle stoi przy tabernakulum. Po tym przybrał on kolor czerwony. Proboszcz zgłosił zdarzenie do kurii, a bp Jan Piotrowski powołał komisję do zbadania zjawiska. Przesłuchano świadków, komunikant z vasculum, czyli owym naczyńkiem, złożono w kaplicy domu biskupiego, a cząstkę przekazano do zbadania do Ośrodka Badań Muzealiów, Relikwii i Zdarzeń Eucharystycznych przy Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, po czym: „Zespół specjalistów jednomyślnie stwierdził, że na podstawie uzyskanych danych można wyjaśnić naturalny, tłumaczony mechanizmami przyrodniczymi, charakter pochodzenia dostarczonej do badania czerwonej zmiany barwnej. Wobec tego należy stwierdzić, że wydarzenie w parafii Topola nie miało charakteru nadprzyrodzonego”.
CZYTAJ DALEJ

Czy stan klęski żywiołowej oznacza ograniczenie kultu religijnego?

2024-09-17 09:51

[ TEMATY ]

powódź w Polsce (2024)

stan klęski żywiołowej

PAP/Krzysztof Cesarz

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. wprowadziło stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Z czym to się wiąże? Czy dokument pozwala na ograniczenie kultu religijnego, w tym sprawowania Mszy świętej?

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej to nade wszystko ograniczenie władzy samorządowej. W stanie klęski żywiołowej kompetencje do ograniczania praw i wolności otrzymują wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta oraz wojewoda. Wówczas administracja rządowa, a nade wszystko wojewoda, przejmuje zarządzanie kryzysowe i może wydawać prawnie wiążące polecenia organom władzy samorządowej. W stanie klęski żywiołowej obowiązującym w kilku gminach (tego samego województwa), które nie leżą na terenie tego samego powiatu, działaniami kieruje wojewoda. Dopuszcza się możliwość, aby niektóre prawa zostały ograniczone generalnie, inne zaś indywidualne, a zatem korzystania z obu form jednocześnie.
CZYTAJ DALEJ

Kapłani i parafianie z Dobromierza wspierają powodzian ze Stronia Śląskiego

2024-09-19 21:48

[ TEMATY ]

Dobromierz

ks. Andrzej Walerowski

powódź w Polsce (2024)

ks. Andrzej Raczycki

ks. Andrzej Raczycki

Ks. Andrzej Walerowski z drużyną pomocową

Ks. Andrzej Walerowski z drużyną pomocową

W obliczu powodzi wielu duchownych wraz ze swoimi parafianami niesie pomoc poszkodowanym. Jednym z takich przykładów są duszpasterze i wierni z parafii Św. Michała Archanioła.

Już w poniedziałek 16 września z Dobromierza wyruszył pierwszy transport z darami, a w środę wieczorem załadowano dwa kolejne busy, które następnego dnia, o świcie, wyruszyły w stronę dotkniętego powodzią miasta. Na miejscu dzięki pomocy Wojska Polskiego rozładowano dostarczone produkty. Ks. Andrzej Raczycki, miejscowy wikariusz, który pochodzi ze Stronia Śląskiego relacjonował dramatyczną sytuację, jaką zastał na miejscu. - Widok miasteczka jest przygnębiający. Budynki zniszczone, samochody porzucone w rowach, a mieszkańcy pozbawieni podstawowych warunków do życia. To tragedia, której nie sposób opisać słowami – zaznaczył ks. Raczycki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję