Dożynki to jeden z najważniejszych dni w roku pracy każdego rolnika. To bogactwo plonów i duchowe święto tych, którzy w Bogu pokładają nadzieję. To kolejna z wielu tradycji chrześcijańskiej Polski. To tu łączy się wiara i ludowa tradycja, która w sposób wyjątkowy przekazuje wszystkim niepodważalną prawdę o tym, że praca na roli jest jedną z najszlachetniejszych i najpiękniejszych form działalności człowieka na ziemi.
Bądź uwielbiony Panie
„Panie dobry jak chleb, bądź uwielbiony od swego Kościoła…” – te znane wszystkim wierzącym słowa popularnej pieśni wybrzmiały na początku uroczystej Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem abp. Adama Szala podczas tegorocznych 41. Dożynek Archidiecezji Przemyskiej w Wólce Pełkińskiej. Gospodarzami wydarzenia była parafia św. Stanisława Biskupa, oraz urząd gminy Jarosław. Za obfite plony dziękowali Bogu wraz z kapłanami licznie zgromadzeni rolnicy, przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, a także reprezentanci służb i formacji mundurowych. Obecni byli również działacze stowarzyszeń i organizacji społecznych z terenu województwa oraz gminy. Nie zabrakło miejsca także i dla tych, którzy zwyczajnie z potrzeby serca i z wdzięcznością przybyli z innych zakątków naszej małej ojczyzny, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wszystko jest darem Boga
Reklama
– Z dawien dawna wiadomo, że z najbardziej dorodnych, najbardziej dojrzałych ziaren zbóż powstaje najpiękniejszy efekt pracy ludzkich rąk i owoc tej ziemi – chleb. Pan Bóg stworzył Ziemię. Żywi ona ludzi i zwierzęta (…), daje rośliny, zboża, drzewa, warzywa, daje życie. To wszystko jest darem Boga – powiedział arcybiskup do zgromadzonych i dodał: – Ziemia to podstawowe i naturalne środowisko naszego życia, naszego narodu i całej ludzkości, dlatego trzeba pamiętać, że ziemia to skarb, o który należy dbać, pielęgnować i chronić.
Wolność to nasz wspólny obowiązek
Chyba nikt nie zaprzeczy, że wartość ziemi zna jak nikt polski chłop. Że to nie tylko gospodarz, rolnik, sadownik, ale także, a może przede wszystkim, najpierw patriota. Pomyślmy czasem, ileż to razy w historii narodu polska wieś stawała do walki o ziemię wolną i niepodległą? Ileż razy ponosiła ofiary? Wolność, którą dziś się cieszymy, nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba o tym pamiętać!
W swojej homilii metropolita przemyski zaznaczył, że dożynki są czasem dziękczynienia Bogu za wszelkie dobro. Stawiając błogosławioną rodzinę Wiktorii i Józefa za wzór chrześcijańskiego życia, ale też ofiarnej pracy na roli. – Ich beatyfikacja, którą przeżywaliśmy 10 września ubiegłego roku to też szczególny dar Bożej Opatrzności dla polskich rolników. Praca rolnika jest wciąż podstawą ludzkiej egzystencji, nikt i nic tego nie przekreśli. Dziękujmy Panu Bogu, że mamy chleb i nie cierpimy głodu. Chleb łamany nie dzieli ludzi, ale łączy. Oby nas wszystkich łączył – mówił z zatroskaniem abp Adam Szal.
Bóg czuwa nad nami
W dzisiejszej trudnej rzeczywistości geopolitycznej i społecznej zapominamy, że to rolnik – człowiek ziemi – zapewnia całym społeczeństwom bezpieczeństwo żywnościowe, które jest równie ważne jak ochrona granic. Rolnik to także ten, który także chroni życie każdego z nas. Służy ludzkiemu życiu, uprawiając nieraz ciężki do okiełznania grunt, aby mógł wydać plon stokrotny. Dlatego wszystko co robi, zasługuje na szacunek i wdzięczność. Rolnik zasługuje na Boże błogosławieństwo i je otrzymuje. Omijają nas większe kataklizmy i klęski żywiołowe. Nasz Bóg czuwa nad nami. Wyraża się to w urodzaju, w płodach ziemi, i w tym wszystkim, co daje nam w swojej niezmierzonej hojności. Szczególnym wyrazem Bożego błogosławieństwa jest chleb. Pan Bóg obecny w dziele stworzenia, przez ręce rolników syci nas chlebem powszednim, a w Najświętszej Ofierze Mszy św. ten sam chleb przemienia w swoje Ciało, abyśmy spożywając je, mogli żyć wiecznie. Oto Wielka Tajemnica Miłości Boga do człowieka, a my możemy być jej świadkami. Słowa wdzięczności wyraził również ks. Władysław Dubiel, diecezjalny duszpasterz rolników: – Dzisiaj dziękujemy za szczęśliwe ukończenie żniw i prac polowych. Oddajemy też szacunek rolnikom za ich trud pracy na roli, za ich świadectwo wiary. Aby tym chlebem się dzielić, ziemia potrzebuje naszej miłości, chleb potrzebuje naszego szacunku. To są nasze korzenie, to jest nasza godność. To jest nasza polskość. Daj Boże, abyśmy zawsze dzielili się chlebem.
Niech więc to wielkie doroczne święto plonów jakim zawsze są dożynki, będzie świętem modlitwy i dziękczynienia Bogu i ludziom. Niech będzie hołdem dla wszystkich rolników i mieszkańców wsi, którzy ciągle jeszcze chcą kultywować ważne tradycje regionalne i narodowe. Chcą wyplatać wieńce będące symbolem urodzaju i razem pracować na rzecz wspólnego dobra. Niech dzięki temu nasza ojczyzna rośnie w siłę, a Bóg nam błogosławi. Z wdzięcznym sercem prosimy Cię Panie już dzisiaj, abyśmy za rok 31 sierpnia mogli świętować ku Twojej chwale w Przysietnicy, bo właśnie tam odbędą się 42. Dożynki Archidiecezjalne.