Forum Ekonomiczne, jak podkreślają organizatorzy, to największą w Europie Środkowo-Wschodniej platforma spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. Do Karpacza przybyło ok. 6000 gości z Polski i całego świata. W ciągu 3 dni odbyło się blisko 500 debat, 6 sesji plenarnych, panele dyskusyjne, wydarzenia specjalne, warsztaty, konferencje prasowe, gale i koncerty. Dominowała tematyka bezpieczeństwa międzynarodowego, wojny w Ukrainie, cyberbezpieczeństwa. Wiele uwagi poświęcono sprawom zdrowia i profilaktyki chorób. Wśród tematów były także te związane z transformacją energetyczną, ochroną środowiska. Jak każdego roku nie brakowało także tematów związanych z mediami i wartościami, w tym rozważań o relacjach państwo-Kościół.
Lokalnie na Forum
Na Forum obecni byli prezydenci, burmistrzowie, starości i wójtowie z regionu, którzy uczestniczyli w panelach dotyczących m.in. rozwoju samorządów, transportu lokalnego, wykorzystania nowych technologii. To skarbnica wiedzy, pomysłów, rozwiązań i możliwości – podkreślają przedstawiciele władz lokalnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
4 września, podczas konferencji prasowej, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz poinformował o przekazaniu kolejnej pomocy dla Ukrainy. To przede wszystkim pomoc humanitarna, której wartość sięgnęła 23 mln zł. – Dla nas wsparcie humanitarne w postaci karetek, artykułów medycznych, agregatów prądotwórczych i wielu innych sprzętów, które przekazywane są przez Dolny Śląsk jest bardzo ważne – podkreślił Mykoła Łukaszuk, przewodniczący Dnipropietrowskiej Rady Obwodowej.
Dolny Śląsk współpracuje z 3 ukraińskimi regionami: dnipropietrowskim i kirowogradzkim i donieckim.
AI i nowe wyzwania
Każdego roku na Forum poruszane są tematy związane z cyberbezpieczeństwem. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w dobie wojny, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą. Często mówi się wręcz o wojnie cybernetycznej, której skutki są równie groźne. W tym roku pojawiła się także tematyka sztucznej inteligencji, która coraz częściej pojawia się w różnych przestrzeniach życia, m.in. w medycynie, mediach. Podczas jednego z paneli przedstawiano nowy wymiar cyberzagrożenia, jakim staje się tzw. „deepfake”, czyli technologia oparta na sztucznej inteligencji, która umożliwia tworzenie bardzo realistycznych, ale fałszywych filmów lub dźwięków, podszywając się pod cudzą tożsamość.
Kościół a społeczeństwo
Podczas Forum nie zabrakło tematów dotyczących świata wartości oraz roli Kościołów i wyznań we współczesnym świecie. Podczas jednego z paneli dyskutowano na temat relacji Kościoła katolickiego i społeczeństw europejskich. Prelegenci, wśród których byli: gość z Francji ks. Bernard Bourdin, ks. Adam Pawlaszczyk, filozof Włodzimierz Dłubacz czy poseł Krzysztof Szczucki i Tomasz Sztreker z Fundacji Wiara w Biznesie rozmawiali o konieczności poszukiwań równowagi pomiędzy różnymi Kościołami a społeczeństwem. Kościół pozostaje nadal ważnym elementem życia społecznego dla wielu Europejczyków. Trzeba zatem szukać nowych dróg pomiędzy skrajnymi tendencjami eliminowania wiary z życia społecznego z jednej strony i religijnych postaw fundamentalistycznych z drugiej.