Reklama

Niedziela Podlaska

Trzydzieści lat służby

W tym roku jubileusz 30-lecia swojego istnienia i działalności świętuje Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. To okazja do podsumowań, wyrażenia wdzięczności Panu Bogu i wszystkim osobom zaangażowanym w to dzieło charytatywne.

Niedziela podlaska 41/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Ewa Mucha

Uczestnicy gali w Sokołowie Podlaskim

Uczestnicy gali w Sokołowie Podlaskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W prawdzie spotkania jubileuszowe trwają od początku roku, to jednak główne gale rocznicowe zorganizowano w dwóch miejscach. Zaproszeni goście do Sokołowa Podlaskiego przybyli 28 września, natomiast do Bielska Podlaskiego 2 października.

Przy ołtarzu Pańskim

Reklama

Głównym punktem spotkań była Eucharystia celebrowana pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim oraz w kościele Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Dziękowano Panu Bogu za wszelkie dobro, jakie dokonało się w ciągu minionych lat. Otaczano modlitwą wszystkie osoby zaangażowane w prowadzone dzieło prosząc o dalsze Boże błogosławieństwo. W homilii biskup przypomniał, ze Caritas jest kościelną organizacją, która stara się rozpoznawać i określać ludzkie potrzeby, wyszukiwać osoby, którym trzeba pomóc i do których trzeba wyciągnąć pomocną dłoń. Na te cele gromadzi środki. W ten sposób stwarza okazję pozostałym ludziom do zrobienia czegoś dobrego. Caritas to szkoła miłosierdzia, otwierania oczu na ludzki niedostatek, ludzką bezradność i wspólnego działania dla zaradzenia sprawie. Biskup podkreślił zarówno wymiar materialny jaki i duchowy niesionej przez Caritas pomocy. Jak zauważył, miłość okazana biednemu człowiekowi, jest jednocześnie miłością okazaną Jezusowi. – W 30-lecie drohiczyńskiej Caritas dziękujemy dziś wszystkim dyrektorom, pracownikom i wolontariuszom za ich ofiarną pracę, za miłość do ludzi, która każe im reagować w sytuacji, gdy potrzebują pomocy, za świadectwo chrześcijańskiego podejścia do bliźnich i za budzenie wrażliwości, za otwieranie naszych serc i zapraszanie do uczestnictwa na różne sposoby w działaniach pomocowych – powiedział biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezentacja dokonań

Część galowa miała miejsce odpowiednio w Sokołowskim oraz Bielskim Domu Kultury. Zgromadziła duchowieństwo na czele z bp. Piotrem Sawczukiem oraz bp. seniorem Antonim Dydyczem, który 30 lat temu powołał do istnienia Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, samorządowców, polityków, przedstawicieli różnorodnych instytucji, szkół, osoby na co dzień pracujące na rzecz Caritas, podopiecznych oraz sympatyków tej organizacji.

Wraz z ks. kan. Łukaszem Gołębiewskim gale jubileuszowe poprowadziły: w Sokołowie Podlaskim – Magdalena Wolińska-Riedi, natomiast w Bielsku Podlaskim – Monika Piotrowska-Śliwińska. W krótkich filmikach zaprezentowano różne obszary działalności diecezjalnej Caritas, jak chociażby Warsztat Terapii Zajęciowej, magazyny żywności czy dom dziecka Rafael. Prowadzący spotkanie przypomnieli różnorodne aktywności podejmowane w ciągu całego roku.

Reklama

Przez 30 lat dokonało się wiele dobra poprzez kolejnych dyrektorów i pracowników Caritas. Na każde czasy były inne możliwości i zadania skierowane do najbardziej potrzebujących. Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim i w Sokołowie Podlaskim to miejsca, gdzie ponad 120 osób z niepełnosprawnością znajduje fachową opiekę terapeutów i ogromne możliwości rozwijania talentów i pasji. Pięć świetlic socjoterapeutycznych dla dzieci w Bielsku Podlaskim, Rudce, Siemiatyczach, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie to z kolei dobre miejsca, gdzie spotykają się najmłodsi wymagający szczególnej troski. Ponad 120. dzieci uczestniczy w zajęciach ubogaconych posiłkami. Dom dziecka Rafael jest największym symbolem miłosierdzia, gdzie los już ponad 21 dzieci zostaje powierzony wykwalifikowanym wychowawcom, psychologom i terapeutom. Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II, jadłodajnia, są dziełami, które każdego dnia służą człowiekowi.

Caritas diecezji prowadzi wiele dzieł charytatywnych wpisując się w przedsięwzięcia ogólnopolskie inicjowane przez Caritas Polska, jak chociażby Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W ciągu ostatnich 10. lat z wypoczynku skorzystało ponad 15 tysięcy dzieci, w tym z Ukrainy, Białorusi i Litwy.

Każdego roku Caritas wspiera zdolnych, utalentowanych uczniów, którzy z różnych powodów potrzebują pomocy. Od 2005 r. programem stypendialnym Skrzydła objętych zostało prawie 500. uczniów, a programem Dwa Talenty od 2017 r. – 64. uczniów.

Większość udzielanej pomocy dotyczy żywności. Każdego roku odbywają się ogólnopolskie zbiórki żywności Tak Pomagam. Od wielu lat przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem

Wsparcia Rolnictwa diecezjalna Caritas uczestniczy w programach z funduszy europejskich z pomocą żywnościową. Spiżarnia Caritas, czy Od serca to kolejne akcje, w ramach których zbierana jest żywość oraz środki czystości.

Czas wdzięczności

Reklama

Ważnym elementem spotkania było wyróżnienie i nagrodzenie wielu osób zaangażowanych w działalność charytatywną. Stało się to formą wyrażenia wdzięczności ludziom i instytucjom, dzięki którym działania pomocowe mogą być realizowane. Wręczono główną nagrodę Caritas Diecezji Drohiczyńskiej Pro Christo. Otrzymali ją: Grażyna Bogdańska, Anna i Robert Gut, Monika Piotrowska-Śliwińska, Monika i Robert Sajnaj oraz Szkolne Koło Caritas działające przy Szkole Podstawowej im. bp. Franciszka Jaczewskiego w Górkach-Grubakach. Biskup Piotr Sawczuk Sylwię Bagniuk, Urszulę Krzymowską, Annę Malinowską-Tomczuk, Ninę Paczóską, Zbigniewa Paczóskiego i Marzennę Zalewską odznaczył brązowym medalem Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej. Wręczono również medale Caritas Polska In caritate servite, statuetki Przyjaciel Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz medale jubileuszowe.

Akcent artystyczny

Pomiędzy odznaczeniami miały miejsce przygotowane występy. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sokołowie Podlaskim zaprezentowali Taniec Dżentelmenów. Układ taneczny Dobro wykonali uczniowie szkolnego koła Caritas w Górkach Grubakach. Natomiast podopieczni z Domu Dziecka Rafael przygotowali układ taneczny do piosenki Góry do góry. Spotkanie w Bielsku Podlaskim śpiewem ubogacił Krzysztof Piotrowski. Na scenie wystąpili także uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim oraz mieszkańcy Domu Dziecka Rafael. Zakończenie stanowiły przemówienia przybyłych gości. Wyrażano wdzięczność oraz słowa gratulacji.

Wydarzenie honorowym patronatem objęli bp Piotr Sawczuk oraz starosta sokołowski Adam Góral. Partnerem wydarzenia były Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Województwo Podlaskie. Sponsorami uroczystości były Zakłady Mięsne Zakrzewscy, Drukarnia Effekt Studio, firmy: Maksbud i Suempol oraz Województwo Podlaskie.

2024-10-08 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomagamy od 29 lat

Niedziela podlaska 18/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Archiwum Caritas DD

Podczas święta poświęcono oddane do użytkowania magazyny

Podczas święta poświęcono oddane do użytkowania magazyny

15 kwietnia odbyło się uroczyste celebrowanie 29-lecia istnienia Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Nad obchodzami patronat objęli bp Piotr Sawczuk oraz bp senior Antoni Dydycz.

Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią i słowem Bożym skierowanym do zgromadzonych gości w Sokołowskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Podczas homilii bp Piotr Sawczuk podkreślał rolę ewangelizacyjną Kościoła. Zaznaczył wagę Chrztu Polski przyjętego w 966 r., który wywarł niezwykle silny wpływ na dalszą historię Polski. Wymienił również rodzaje pomocy charytatywnej jakiej udziela Caritas na terenie całego kraju oraz poza nim. Będąc szczególnie wyczulonym na krzywdę ludzką, działania pomocowe daleko wykraczają poza granice Polski, docierając również do krajów na innych kontynentach.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Chrostowski: nie wiemy, kiedy urodził się Jezus

2024-12-23 07:04

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

ks. prof. Waldemar Chrostowski

Waldemar Chrostowski

ks. Łukasz Romańczuk

Figurka Dzieciątka Jezus w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu

Figurka Dzieciątka Jezus w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu

Nie wiemy, w jakim miesiącu urodził się Jezus Chrystus. Data 25 grudnia jest symboliczna. Została wybrana ze względu na dzień przesilenia zimowego – powiedział PAP biblista i laureat watykańskiej Nagrody Ratzingera ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Ks. prof. Chrostowski podkreślił, że okoliczności narodzin Jezusa Chrystusa podają tylko dwie Ewangelie – św. Mateusza i św. Łukasza. Pozostali dwaj ewangeliści – św. Jan i św. Marek – milczą na ten temat.
CZYTAJ DALEJ

Delegat KEP do Polonii: Chrystus jest naszą nadzieją

2024-12-23 17:31

[ TEMATY ]

Polonia

KEP

delegat

fot. EpiskopatNews Flickr CC BY-NC-SA 2.0

Bp Piotr Turzyński

Bp Piotr Turzyński

Pośród burz, które targają dziś całymi społeczeństwami, ale i naszymi rodzinami, jest ważne, aby kotwica nadziei trzymała się czegoś mocnego i stabilnego. Tą skałą, której nie zwycięży żadne zło, jest Bóg. Ten Bóg objawił się w Betlejem jako drobne i kruche Boże Dziecię - napisał bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w słowie skierowanym do Polonii i Polaków za granicą z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

W swoim słowie do rodaków za granicą bp Turzyński przypomina, że przyszły rok będzie z woli papieża Franciszka Rokiem Jubileuszowym i "będziemy go odchodzić właśnie pod znakiem nadziei, tak byśmy uwierzyli, że niezależnie od okoliczności życia i świata, jesteśmy mimo wszystko „pielgrzymami nadziei”. Czas Adwentu, który przygotowuje do wielkiego święta Bożego Narodzenia, uczy natomiast oczekiwania, cierpliwości i właśnie nadziei.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję