W tym roku po raz pierwszy Dzień Dziecka Utraconego był uroczyście obchodzony na poziomie diecezjalnym w parafii św. Joachima w sosnowieckim Zagórzu. Mszy św. przewodniczył bp Artur Ważny, a w wydarzeniu wzięli udział także ks. Karol Nędza, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin; ks. Grzegorz Koss, dyrektor Centrum Służby Rodzinie i Życiu oraz ks. Tomasz Flak SCJ, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu. Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele tarnowskiej fundacji OPES139.
W homilii bp Artur Ważny podkreślił wyjątkowość zapraszania Jezusa do swojego życia. – To coś naturalnego i pięknego, by zaprosić Jezusa. Gościć Go to wielki zaszczyt. A jednak, jak to z Jezusem bywa, On często nas zaskakuje – mówił biskup. Zaznaczył, że nie chodzi o to, by Jezus był tylko gościem, lecz by zajął miejsce w naszym życiu na stałe.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– W pewnym momencie możemy poczuć się zaskoczeni, czasem nawet wstrząśnięci. Jeśli Jezus jest z nami, dlaczego spotykają nas tak trudne wydarzenia? Dlaczego doświadczamy historii, które nas przygniatają i wywołują chaos emocji, pretensji, niezrozumienia? – pytał biskup, nawiązując do bólu rodziców, którzy stracili swoje dziecko. Biskup Ważny zwrócił uwagę, że jednym z najtrudniejszych pytań, jakie stawia sobie człowiek, jest kwestia cierpienia i śmierci. Podczas Mszy św. obecni byli także przedstawiciele parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie, w której bp Ważny pracował jako proboszcz w latach 2007 – 2014.
– Od wielu lat towarzyszymy rodzicom w sytuacjach związanych z utratą dziecka, również w organizacji pogrzebów, nawet symbolicznych. Potrzebujemy takiego miejsca, choćby symbolicznego, aby wejść w relację z tymi, którzy odeszli – podkreślił bp Ważny. Dodał, że takich doświadczeń często nie da się wyrazić słowami.
Po Mszy św. miała miejsce prezentacja fundacji OPES139, która powstała w związku z budową Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych w Tarnowie. Od 2016 r. na tym miejscu odbywają się pochówki zmarłych, nienarodzonych dzieci, pozostawionych w tarnowskich szpitalach. To także symboliczne miejsce pamięci dla rodziców, którzy nie mieli możliwości pochowania swojego dziecka. Pierwszy pochówek miał miejsce 15 października 2016 r. i od tamtej pory takie pogrzeby odbywają się co najmniej raz w roku.
– Pan Bóg zaprasza nas, abyśmy pozwolili się prowadzić tym, którzy już przeszli tę drogę i wiedzą, jak po niej kroczyć. Następnie sami mamy stawać się ludźmi nadziei i dawać ją innym – przypomniał bp Ważny.
Dzień Dziecka Utraconego jest dniem pamięci dzieci, które zmarły przed narodzinami lub tuż po urodzeniu. Jest to również okazja do refleksji nad trudnościami, z jakimi zmagają się rodzice, którzy muszą zmierzyć się z taką stratą.