Reklama

Sanktuaria

Kalwaria Pacławska: rozpoczyna się Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Poświęceniem szat Matki Bożej Zaśniętej i procesją rozpoczną się obchody Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. W tym roku będzie on przeżywany jako dziękczynienie za beatyfikację franciszkańskich męczenników o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, którzy zginęli w 1991 r. w Peru.

[ TEMATY ]

odpust

Bożena Sztajner/Niedziela

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej jest jednym z najważniejszych i najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce południowo-wschodniej. Opiekują się nim franciszkanie konwentualni, tutaj znajduje się również nowicjat krakowskiej prowincji zakonu. Miejsce to nazywane jest „Jasną Góra Podkarpacia”, a w czasie sierpniowego odpustu odwiedzają je dziesiątki tysięcy pielgrzymów. Charakterystycznymi nabożeństwami odpustu kalwaryjskiego są Dróżki: 13 sierpnia Pogrzebu Matki Bożej, a 14 – Pana Jezusa. Pątnicy przemierzają wyznaczone trasy między kapliczkami, rozmieszczonymi na całym wzgórzu oraz u jego stóp. Prowadzą one przez las, łąki oraz rzekę Wiar, nazywaną Cedronem. W czwartek 13 sierpnia wieczorem odprawione zostanie nabożeństwo dziękczynne za dar beatyfikacji ojców Michała i Zbigniewa, a w piątek 14 sierpnia z koncertem dziękczynnym wystąpi zespół Fioretti, który tworzą klerycy WSD Franciszkanów w Krakowie. – Każdego dnia po zapadnięciu zmroku zaplanowaliśmy pokaz reportaży o naszych braciach męczennikach – zapowiada o. Piotr Reizner, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium.

W kolejne dni odpustu centralnym Mszom św. będą przewodniczyć: bp Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii, bp pomocniczy Adam Szal z Przemyśla i metropolita przemyski abp Józef Michalik. 14 sierpnia o 23.00 przejdzie procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej do kaplicy św. Rafała. O północy rozpocznie się Msza św. prymicyjna neoprezbiterów franciszkańskich z homilią prowincjała krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jarosława Zachariasza. On też będzie przewodniczył 15 sierpnia w południe sumie z procesją eucharystyczną, która zakończy obchody odpustowe. Większość grup pielgrzymkowych dotrze do Kalwarii Pacławskiej w środę po południu. Będą to piesi pielgrzymi z całej archidiecezji przemyskiej oraz z archidiecezji lwowskiej na Ukrainie. Wiele osób przyjedzie także samochodami, niektórzy tylko na kilka godzin. Często wśród przybyłych są osoby z zachodniej Polski.

Ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, których beatyfikacja przewidziana jest na 5 grudnia br. byli zakonnikami krakowskiej prowincji franciszkanów konwentualnych. Zginęli w peruwiańskim Pariacoto 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku. O. Zbigniew miał 33 lata, a o. Michał – 31.

2015-08-11 16:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust na Sądeckiej Górze Tabor

[ TEMATY ]

odpust

Swohmeck/pl.wikipedia.org

Bazylika kolegiacka św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Bazylika kolegiacka św. Małgorzaty w Nowym Sączu

W niedzielę, 4 sierpnia rozpocznie się Tygodniowy Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu. To jedno z największych wydarzeń religijnych w regionie sądeckim. Bazylikę odwiedza wtedy ok. 100 tys. pielgrzymów. Wiernych z diecezji tarnowskiej, z innych polskich diecezji, a nawet z zagranicy przyciąga XIV-wieczny obraz przedstawiający Chrystusa Przemienionego, znajdujący się w nowosądeckiej bazylice kolegiackiej św. Małgorzaty.

Przez cały tydzień w sanktuarium będą się modlić m.in. strażacy, policjanci, rolnicy, rodziny, osoby duchowne, pracownicy służby zdrowia i chorzy. Tygodniowe uroczystości odbędą się pod hasłem „Być solą ziemi – dzieląc się wiarą”.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję