Wydarzenie to, jak co roku, przyciągnęło mieszkańców Tarnogrodu, lokalne władze, duchowieństwo oraz młodzież, którzy w duchu religijno-patriotycznym oddali hołd ofiarom tamtych tragicznych dni.
Pamiętne wydarzenia z września 1939 r. stanowią bolesną kartę w historii Polski. Gdy 14. Dywizja Piechoty Ośrodka Zapasowego „Armii Poznań” stacjonowała w okolicach Tarnogrodu, nikt nie spodziewał się, że ich losy potoczą się w tak dramatyczny sposób. Jak mówi historia 28 września 1939 r. z pomocą miejscowych komunistów, oddziały Armii Czerwonej rozbroiły żołnierzy 14. Dywizji Piechoty Ośrodka Zapasowego „Armii Poznań”, a oficerowie pojmani przez Sowietów zostali zamordowani w Katyniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas uroczystości w Tarnogrodzie odprawiona została Msza św. w intencji poległych żołnierzy, której przewodniczył ks. dziekan Jerzy Tworek. Jego słowa przypominały o obowiązku zachowania pamięci o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. – Ta pamięć nie tylko nas zobowiązuje, ale przede wszystkim stanowi zaszczyt dla każdego Polaka. Naszą wspólną, solidarną modlitwą pragniemy ogarnąć tych wszystkich, którzy zginęli na ołtarzu Ojczyzny – podkreślił.
Ważnym elementem uroczystości było także przypomnienie bohaterskich walk 3. Pułku Ułanów Śląskich, który w nocy z 15 na 16 września 1939 r. stoczył krwawy bój o Tarnogród. – Mimo przeważających sił wroga, polscy żołnierze zdołali zadać Niemcom znaczące straty, zanim na rozkaz dowództwa wycofali się z miasta. Południowa część Tarnogrodu była zajęta przez siły niemieckie Doszedł do dowódcy meldunek, że w kierunku Tarnogrodu zmierzają kolejne siły niemieckie. Dlatego nie było sensu dalej walczyć o Tarnogród. Bitwa ta, choć zakończyła się odwrotem, stała się symbolem polskiego męstwa i nieustępliwości – tłumaczył Marcin Magoch ze Szwadronu im. 3. Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy.
Dla mieszkańców Tarnogrodu uroczystości to żywe świadectwo ofiary złożonej na rzecz wolności i suwerenności. Każdego roku te rocznice mają charakter edukacyjny i wychowawczy, zwłaszcza dla młodzieży, która nie tylko w nich uczestniczy, ale także aktywnie włącza się w przygotowania, tak jak uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie, którzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny „My pamiętamy...”. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Katyńskim, gdzie wspólnie oddano hołd oficerom zamordowanym w Katyniu przez Sowietów. Pomnik w Bramie Korchowskiej, który od lat jest miejscem pamięci, stanowi symboliczne przypomnienie o ofiarach tej zbrodni, nie tylko tych pochodzących z Tarnogrodu, ale z całej Polski.