W listopadzie bp Andrzej Kaleta poświęcił odnowioną kaplicę, która jest sercem Domu. Ks. Robak podkreśla, że jest to miejsce umocnienia nadziei dla ludzi – w ich troskach, problemach, samotności i cierpieniu, gdzie zawsze czeka na nich Jezus. Tutaj można oddychać modlitwą, z której siłę i moc czerpią setki ludzi odwiedzających kaplicę w Piekoszowie. – Codziennie sprawowana jest w niej Eucharystia, każdego dnia odbywa się godzinna adoracja przed Najświętszym Sakramentem, odmawiany jest Różaniec. W czwartki jest tzw. Godzina Święta. Wiele osób z różnych parafii i okolic przybywa również na Eucharystię z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie – informuje.
W ramach prac w kaplicy wykonano nowe gładzie, pomalowano wszystkie ściany i elementy, zainstalowano nowe oświetlenie o cieplejszej barwie, są też nowe ławki, które podarował ks. prał. Grzegorz Pałys, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach. Nad ołtarzem zakomponowano nowy obraz Ostatniej Wieczerzy, namalowany przez artystkę z Krakowa wraz z zespołem pracowników. Wszystkie prace poświęcił bp Andrzej Kaleta sprawujący Eucharystię 17 listopada. W homilii przypomniał on historię powstania kaplicy, a przede wszystkim fundatorkę i artystkę Izabelę Borowską, która zaprojektowała wnętrze i namalowała obraz Matki Bożej Ostrobramskiej do kaplicy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jak zaznacza ks. Sylwester, środki na renowację kaplicy w głównej mierze pochodzą od podopiecznych Domu i pracowników. Podkreśla, że jest to ofiara ich serca, gdyż czuli potrzebę wsparcia tego miejsca, które jest dla nich bardzo ważne.
Piekoszów uczestniczy w duchowym przygotowaniu do świąt. W kaplicy przy ołtarzu od początku Adwentu ustawiono wieniec z czterema świecami i większą świecę – Roratkę. W Nowennie do Niepokalanego Poczęcia, jak i Nowennie do Bożego Narodzenia podopieczni będą wyczekiwać przyjścia Syna Bożego. Już od końca listopada wykonują na warsztatach terapii zajęciowej stroiki adwentowe, które można było nabyć podczas andrzejowej zabawy, jako element przedświątecznej dekoracji. – Zawsze organizujemy Andrzejki w naszym Domu dla pensjonariuszy, ale i dla wszystkich osób niepełnosprawnych, które pragną razem spędzić miło czas, wspólnie bawi się sto osób – opowiada. Tuż przed świętami domownicy ubierają choinki rozmieszczone w różnych częściach budynku. W Wigilię po Eucharystii, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda, jak w prawdziwym domu zasiądą do wigilijnej wieczerzy i przełamią się opłatkiem, składając sobie życzenia. Okres okołoświąteczny jest radosny w Domu dla Niepełnosprawnych. Pensjonariuszy odwiedzają grupy uczniów z okolicznych szkół z jasełkami i kolędami oraz kartkami świątecznymi, dzieląc się z domownikami radością z Bożego Narodzenia.
Obecnie w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie przebywa 160 pensjonariuszy, w tym od wybuchu wojny 30 osób z Ukrainy.