Pielgrzymowanie i podtrzymywanie nadziei są fundamentami Roku Świętego, mocno osadzonymi w nauczaniu papieża Franciszka. Ten wyjątkowy czas jest przeżywany jako szczególna łaska, w której centrum stoi Miłosierdzie Boga. Kościół, wychodząc naprzeciw duchowym potrzebom wiernych, kieruje ich uwagę na Sakrament Pokuty i Pojednania, umożliwiając jednocześnie uzyskanie odpustu zupełnego.
Co to jest odpust?
Jednym z najważniejszych darów, który można uzyskać w Roku Jubileuszowym, są odpusty. Możemy je ofiarować za siebie lub za zmarłych. Odpust to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych (KKK 1471).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– W Roku Jubileuszowym, mimo zasady, iż dziennie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny, wierni otrzymali akt miłosierdzia na rzecz dusz czyśćcowych. Jeśli przystąpią po raz drugi do Komunii św., będą mogli wyjątkowo uzyskać dwukrotnie odpust zupełny tego samego dnia, obowiązujący jedynie za zmarłych – wyjaśnia ks. Wojciech Kania, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.
Reklama
Warunki uzyskania odpustu obejmują: stan łaski uświęcającej lub spowiedź sakramentalną, przyjęcie Komunii św., wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, nawet powszedniego, modlitwę w intencjach Ojca Świętego oraz wykonanie aktu związanego z odpustem, np. nawiedzenie kościoła jubileuszowego.
– Będąc w stanie łaski uświęcającej, wypełniając warunki modlitewne, można uzyskać odpust zupełny również przez odbycie pobożnej pielgrzymki do Kościoła Jubileuszowego, sanktuarium lub innego miejsca świętego – dodaje ks. Wojciech Kania. – Można także uczestniczyć w rekolekcjach, misjach ludowych lub spotkaniach formacyjnych poświęconych tekstom Soboru Watykańskiego II albo nauczaniu zawartemu w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Warto również pełnić dzieła miłosierdzia na rzecz osób potrzebujących, nie tylko materialnie, ale i duchowo.
Ksiądz Kania podkreśla, że papież Franciszek zachęca, aby w Roku Jubileuszowym odwiedzać chorych i poświęcać czas potrzebującym. Wskazuje również na pokutną wartość piątku, zalecając powstrzymanie się od mięsa, rozrywek, a nawet ograniczenie korzystania z Internetu. Wierni mogą wspierać dzieła religijne i społeczne, takie jak obrona życia, pomoc opuszczonym dzieciom, młodzieży w trudnościach, starszym czy migrantom. – To także doskonały czas na zaangażowanie w wolontariat – dodaje.
Kościoły Jubileuszowe
Reklama
Aby ułatwić skorzystanie z Sakramentu Pokuty i Pojednania oraz uzyskanie odpustu zupełnego, bp Krzysztof Nitkiewicz ustanowił Kościoły Jubileuszowe, w których każdego dnia kapłani posługujący w konfesjonałach będą mieli specjalne uprawnienia do rozgrzeszania i uwalniania od kar kościelnych. Dodatkowo w każdy ostatni piątek miesiąca odprawiane będzie nabożeństwo pokutne.
Do Kościołów Jubileuszowych należą: bazylika katedralna w Sandomierzu, bazylika konkatedralna w Stalowej Woli, kolegiata św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim, sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu, sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach, sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej w Janowie Lubelskim, sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ożarowie oraz sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej w Tarnobrzegu.
– Zachęcamy wszystkich do odbycia pielgrzymki do tych kościołów – indywidualnie, rodzinnie lub w grupach. To wyjątkowa okazja na głębsze spotkanie z Bogiem, który zawsze wychodzi nam na spotkanie.
W tym szczególnym czasie każdy może doświadczyć, jak wielką moc ma Boże miłosierdzie – powiedział ks. Kania.