Reklama

Sanktuaria

Łagiewniki: prezenty od i dla św. Siostry Faustyny na 110. urodziny

„Cieszę się, że Faustynie udało się zgromadzić wielu gości, którzy są szczęśliwi, że byli na jej urodzinach” – mówi s. Gaudia Skass ZMBM, jedna z organizatorek 110. urodzin św. Siostry Faustyny, który odbyły się w sobotę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

[ TEMATY ]

Faustyna

Graziako

Św. Siostra Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 roku, ale świętowanie jej urodzin w Krakowie nieco przyspieszono i wpisano w cykl przygotowań do ŚDM 2016, które odbywają się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia każdego 22. dnia miesiąca.

„Łagiewnickie 22” tradycyjnie rozpoczęły się od modlitwy i konferencji, którą wygłosił o. Łukasz Buksa OFM. Mówił o najważniejszym przesłaniu, jakie wg niego, współczesnemu człowiekowi zostawia św. Siostra Faustyna.

„Nasz droga, tutaj na ziemi, prowadzi do szczęścia. Nawet przez różnego rodzaju doświadczenia, jeżeli będziemy wierni Bogu, to odkryjemy obecność Boga, który pomoże nam w tych doświadczeniach. Bóg w trosce o nasze życie objawia nam swoją miłość przez talenty czy pasje; jeżeli będziemy je rozwijali przez współpracę z Nim, to ta droga będzie piękna” – mówi franciszkanin i dodaje, że „Faustyna pokazuje, że jeżeli będziemy jeszcze bardziej ufali, zanurzali się w zdrojach miłosierdzia, to chociaż byśmy zwątpili i upadli, bo jesteśmy ludźmi grzesznymi, to damy radę wytrwać na tej drodze”.

Po modlitwie zebrani przenieśli się z klasztornej kaplicy do siostrzanego ogrodu gdzie był przygotowany urodzinowy tort – prezent św. Siostry Faustyny dla jej gości. Po odśpiewaniu „100 lat” w stronę nieba poszybowało 110 białych baloników. W czasie trwania koncertu ewangelizacyjnego o. Łukasza Buksy OFM można było także wziąć udział w loterii fantowej, której dochód zostanie przekazany na projekt Bilet dla Brata, czyli dofinansowanie uczestnictwa w ŚDM 2016 dla młodych z Europy Wschodniej.

Na urodziny przychodzi się z prezentami. O. Łukasz Buksa OFM z tego powodu skomponował muzykę do Koronki do Bożego miłosierdzia, która po raz pierwszy zabrzmiała w czasie adoracji w klasztornej kaplicy w Łagiewnikach. „Muzyka wykorzystuje współczesne dźwięki, elektronikę, co ma jeszcze bardziej pomóc młodemu człowiekowi, ale nie tylko młodemu, zbliżyć się do tej wspaniałej istoty obecności Boga pośród nas, czyli miłosierdzia” – wyjaśnia franciszkanin.

Reklama

Młodzież spotykająca się w Łagiewnikach przygotowała też ciasteczka z numerkami odpowiadającymi fragmentom z „Dzienniczka”, które można było od razu przeczytać. Na koniec uczestnicy spotkania podzielili się dużym bochnem chleba z symbolem IHS – każdy mógł zakosztować fizycznie i duchowo tego, co przygotowano z okazji 110. urodzin św. Siostry Faustyny.

„Jestem bardzo szczęśliwa, bo spotkałam tu wielu szczęśliwych ludzi. Cieszę się, że Faustynie udało się zgromadzić wielu gości, którzy są szczęśliwi, że byli na jej urodzinach” – mówi s. Gaudia Skass ZMBM, jedna z organizatorek spotkania i dodaje, że nie chodzi jej o puste uśmiechy na twarzach, ale głębokie szczęście.

2015-08-23 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok kanonizacji św. Siostry Faustyny przełomowy dla rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia

Kult Bożego Miłosierdzia jest dziś najsilniejszy na świecie. Żyjemy w epoce Bożego miłosierdzia – mówi s. Elżbieta Siepak ZMBM. Jak podkreśla, dzięki orędziu przypomnianemu światu za pośrednictwem św. Siostry Faustyny, zmienił się obraz Boga, postrzeganego dziś jako miłosierny Ojciec. Od czasu kanonizacji św. Faustyny, której dokonał św. Jan Paweł II 30 kwietnia 2000 roku, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach wzrósł ruch pielgrzymkowy. Dziś obchodzimy 20-lecie tego wydarzenia.

Przed kanonizacją św. Faustyny do Łagiewnik pielgrzymowało ok. 1 mln ludzi. Rok kanonizacji był przełomowy, bo od tego czasu liczba pielgrzymujących wzrosła do ok. 2 mln. Wzrosła też liczba krajów, z których przybywają pielgrzymi. Rocznie jest ich 90-100 – mówi s. Elżbieta Siepak. Najwięcej do Łagiewnik przybywa wiernych ze Słowacji, Włoch, krajów anglojęzycznych, Filipin.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne

2022-11-27 17:00

Marzena Cyfert

Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Przy parafii św. Karola Boromeusza zakończyły się Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne połączone z rekolekcjami. Ich zwieńczeniem była uroczysta Eucharystia i koncert pieśni adwentowych w wykonaniu chóru utworzonego przez uczestników warsztatów.

Organizatorem warsztatów było Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne. Poprowadzili je znani w kręgach katolickich muzycy: Katarzyna Młynarska z Opola, Urszula Rogala z Warszawy, Marcin Wasilewski-Kruk z Krakowa i o. Dawid Kusz, dominikanin z Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję