Reklama

Sanktuaria

Kard. Dziwisz: pragniemy przypominać światu, że w miłosierdziu Bożym nie ma granic

„Pragniemy nie tylko przypominać światu, że w miłosierdziu Bożym nie ma granic! Jest ono otwarte dla każdego człowieka” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, celebrując południową Mszę św. w czasie II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia do łagiewnickiego sanktuarium.

[ TEMATY ]

Msza św.

BOŻENA SZTAJNER

Metropolita krakowski przewodniczył południowej Mszy św. koncelebrowanej w Bazylice Bożego Miłosierdzia. Dziś do krakowskich Łagiewnik przybywa II Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia.

W czasie homilii kard. Dziwisz mówił do zgromadzonych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, że w tym miejscu szczególnie wyraźnie brzmią słowa św. Piotra z dzisiejszej Ewangelii: „Panie do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego” (J 6,68).

„Do kogóż możemy pójść dzisiaj? Wokół nas różne ideologie, które wyrzucają poza nawias Boga i próbują budować świat bez Dekalogu i bez zasad moralnych, bez tych ważnych fundamentów. Ideologie, które próbują tworzyć świat tak, jakby Boga nie było. Wokół nas zamieszanie moralne i niszczenie świata wartości. Negowanie lub odrzucanie wartości życia i rodziny, rozumianej jako związek mężczyzny i kobiety” – mówił hierarcha.

Metropolita krakowski zaznaczył, że głoszenie miłosierdzia jest podyktowane miłością człowieka i wszystkiego, co ludzkie, a co w odczuciu tak bardzo wielu współczesnych jest zagrożone wielkim niebezpieczeństwem. „Pragniemy więc głosić miłosierną miłość Boga, objawioną w tajemnicy Chrystusa. Do tego miłosierdzia pragniemy odwoływać się i wzywać go na naszym trudnym i przełomowym etapie dziejów Kościoła i świata” – mówił kaznodzieja.

Hierarcha stwierdził, że zachęta św. Jan Paweł II do głoszenia orędzia miłosierdzia i świadczenia o miłosierdziu w świecie współczesnym jest dziś jeszcze bardziej aktualna i zasługuje na to, aby je ponownie podjąć w Świętym Roku Miłosierdzia.

„Pragniemy nie tylko przypominać światu, że w miłosierdziu Bożym nie ma granic! Jest ono otwarte dla każdego człowieka, który jest gotowy je przyjąć w tajemnicy przebaczenia, w sakramencie pokuty, w Eucharystii, w prostych aktach miłości miłosiernej, w dobrym słowie, w modlitwie i w dobrych uczynkach” – mówił kard. Dziwisz.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. metropolita krakowski pobłogosławił rodziny i dzieci, zgodnie ze zwyczajem, który przyjął się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w każdą czwartą niedzielę miesiąca.

II Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywa się pod hasłem „Miłosierdzie – szlakiem nadziei” i jest szczególnym dziękczynieniem za 110-tą rocznicę urodzin św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Tegoroczne wydarzenie przeżywane jest też w kontekście zbliżającego się Roku Miłosierdzia. Pielgrzymki odbywają się w niedzielę po rocznicy konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia, której 17 sierpnia 2002 r. dokonał Jan Paweł II zawierzając jednocześnie Polskę i cały świat Bożemu Miłosierdziu.

2015-08-23 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: w niedzielę liczne Msze według formularza za uchodźców i wygnańców

[ TEMATY ]

Msza św.

Artur Stelmasiak

Godzina Miłosierdzia w intencji uchodźców, modlitwa rodzin z dziećmi, liczne Msze w kościołach parafialnych i zakonnych – w Krakowie i archidiecezji w najbliższą niedzielę odprawiane będą Eucharystie według specjalnego formularza za uchodźców i wygnańców. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach Mszę według specjalnego formularza za uchodźców i wygnańców odprawi w Godzinie Miłosierdzia o godz. 15.00, zaraz po koronce, rektor świątyni ks. prałat Franciszek Ślusarczyk. W Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach modlitwa w intencji uchodźców i migrantów odbywać się będzie podczas wszystkich Mszy św., a w szczególności podczas Mszy dla rodzin z dziećmi o godz. 11.00.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję