Gazeta podała, że amnestia obejmie skazanych powyżej 60. roku życia, młodocianych poniżej 20 lat, którzy nie byli wcześniej karani, chronicznie chorych, kobiety, których wyroki kończyły się w przyszłym roku oraz niektórych więźniów pracujących w otwartych warunkach, a także tych cudzoziemców, których kraj pochodzenia zapewni im repatriację.
„Poza nielicznymi wyjątkami ze względów humanitarnych, ułaskawienie nie dotyczy skazanych za zabójstwa, gwałty, czyny pederastii z użyciem siły, deprawowanie nieletnich, kradzież i bezprawne sprzedawanie bydła rogatego, handel narkotykami, rabunki z użyciem przemocy i zastraszania oraz za przestępstwa przeciw bezpieczeństwu państwa” – głosi komunikat „Granmy”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Papież będzie przebywał na wyspie w dniach 19-22 września, odwiedzając Hawanę, Holguín i Santiago de Cuba. Zdaniem stołecznego korespondenta brytyjskiej agencji BBC Mundo Willa Granta ta masowa amnestia jest „gestem dobrej woli” z okazji przyjazdu Franciszka, który dobrze przyjmie tę decyzję. Dziennikarz przypomniał, że zbliżająca się pielgrzymka przebiegać będzie pod hasłem „Misjonarz miłosierdzia” i dodał, że można oczekiwać, iż słowo „miłosierdzie” będzie często obecne w czasie tej podróży.
W związku z dwiema poprzednimi wizytami papieży na Kubie władze również ułaskawiały część więźniów: w styczniu 1998, gdy na wyspę przybył Jan Paweł II, wolność odzyskało 200 skazanych, a pod koniec 2011, na kilka miesięcy przed pielgrzymką Benedykta XVI w marcu następnego roku, zwolniono ponad 2,9 tys. więźniów. Dodatkową okazją po temu była również obchodzona wówczas 400. rocznica objawienia Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre – patronki wyspy.