Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Kościół w służbie ubogim 2015

Dziś łódzkie organizacje kościelne zajmujące się ubogimi – Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Stacja Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów w Łodzi i Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi – po raz trzeci zorganizowały łódzkie obchody Dnia Walki z Ubóstwem pod hasłem „Kościół w służbie ubogim”.

[ TEMATY ]

Kościół

Łódź

HENRYK TOMCZYK

Podopieczni placówek walczących z ubóstwem spotkali się na wspólnej dziękczynnej Mszy św. o godz. 12.00 w łódzkiej archikatedrze za tych, którzy prowadzą dzieła miłosierdzia. Liturgii przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który w słowie skierowanym do wiernych przypomniał, że papież Franciszek swoim pontyfikatem w sposób szczególny zwraca uwagę na pomoc potrzebującym. W tym duchu metropolita łódzki zachęcił do tego, by przyjrzeć się swojej postawie wobec ubogich.

„Jakie jest moje podejście do osób bardziej potrzebujący niż ja. Czy oni są dla mnie prawdziwie ubogimi, czy w mojej duszy rozbrzmiewa to szczególne błogosławieństwo, z góry błogosławieństw: Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Właśnie do nich ubogich w duchu” - mówił łódzki pasterz.

Po Mszy św. wszyscy wzięli udział w poczęstunku, na zgromadzonych czekało 1800 porcji kapuśniaku, który wydawany był na Placu Katedralnym. We wspólnym posiłku uczestniczyli podopieczni organizacji oraz ci którzy pomagają.

Aleksandra Wysocka z Caritas Archidiecezji Łódzkiej wyjaśniła, dlaczego potrzeba jest ta dzisiejsza uroczystość: „Dzisiejsza uroczystość ma na celu to żeby pokazać skalę problemu, ale też uwrażliwić tych, którzy powinni albo mogliby służyć pomocą” – powiedziała.

„Na co dzień pomagamy ubogim. Centrum Służby Rodzinie prowadzi jadłodajnie. Wydajemy ciepłe posiłki i suchy prowiant. Ale to tylko mały wycinek naszej pomocy. Prowadzimy szereg innych działań, takich jak Dom Samotnej Matki, poradnictwo rodzinne itp., po to żeby ludzie mieli się gdzie zgłosić ze swoimi problemami – powiedział ks. Stanisław Kaniewski z CSR.

Działalność charytatywną prowadzą też łódzcy bonifratrzy. - Pomocą dla biednych zajmujemy się już od 20 lat i taki kierunek wyznaczył nam św. Jan Boży. Ale widzimy, że ten wachlarz potrzeb się powiększa. Nie wystarcza już tylko to, by dać posiłek, potrzebne jest wsparcie psychologiczne, prawne i duchowe - uważa br. Franciszek Salezy Chmiel, przeor konwentu bonifratrów.

Reklama

Dożywianie ubogich dofinansowane jest w części ze środków Miasta Łódź. Potrzeby ubogich są jednak zdecydowanie większe. Stąd konieczność codziennego zaangażowania organizacji kościelnych, zgromadzeń zakonnych i parafii naszego miasta w pomoc społeczną. Bez tej pomocy wielu biednych łodzian pozostałby bez konkretnego wsparcia.

„Ta pomoc jest bardzo ważna. Bez niej byłoby nam ciężko. Zwłaszcza dla osób chorych, samotnych, rodzin wielodzietnych” – podkreśliła jedna z podopiecznych Caritas.

„Jestem po wypadku, bez pomocy Centrum Służby Rodzinie nie dałabym sobie rady. A oni naprawdę pomagają. Jak ktoś chce tej pomocy to pomagają” - powiedziała jedna z uczestniczek uroczystości.

Dla wielu ta forma pomocy jest jedyną na jaką mogą liczyć. Każdego roku łódzkie organizacje kościelne wydają ubogim naszego miasta 180 tysięcy ciepłych posiłków i tysiące paczek żywnościowych.

2015-10-19 15:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Kościoła diecezjalnego

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 35/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Kościół

jubileusz

Gorzów Wielkopolski

Archiwum Aspektów

Ks. inf. Edmund Nowicki, administrator apostolski w Gorzowie

Ks. inf. Edmund Nowicki, administrator apostolski w Gorzowie

Mija 75 lat od powstania Kościoła gorzowskiego. Przez te wszystkie lata trwał i rozwijał się w różnej formie organizacyjnej, która dziś nosi miano diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jak wyglądały jej początki?

Druga woja światowa zniszczyła życie społeczno-polityczne obecnego Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej. Także kościelnie region ten bardzo ucierpiał. Kanonicznie ziemie te wchodziły w skład diecezji berlińskiej, archidiecezji wrocławskiej i prałatury pilskiej. W praktyce w połowie 1945 r. istniało tylko 151 parafii katolickich, 16 dekanatów, w tym aż 8 z dawnej prałatury pilskiej, a gmin protestanckich było aż 750. Katolicy byli prawdziwą mniejszością. W takich warunkach rodził się nasz Kościół lokalny.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY. List pasterski Metropolity Lubelskiego na Adwent 2022 r.

2022-11-27 16:21

Karol Porwich/Niedziela

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję