„Chrystus przygarnął nas, bo działanie Boga uprzedza działanie człowieka. Jezus Chrystus wychodzi naprzeciw ludzkim potrzebom. Przygarnia nas jak dobry pasterz” - zaznaczył na początku nabożeństwa ks. dr Tomasz Siuda, współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej, przywołując przesłanie Towarzystwa Biblijnego na Ekumeniczne Dni Biblijne.
Wspólnej modlitwie chrześcijan różnych wyznań towarzyszyły słowa zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian „Przygarnięci przez Chrystusa” (por. Rz 15,7), będące hasłem tegorocznego święta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W kazaniu bp Marcin Hintz zwrócił uwagę, że Bóg chce przygarnąć każdego człowieka, bez względu na to, jak bardzo czuje się on opuszczony, niezrozumiany, odepchnięty, samotny. - Bóg ciągle przychodzi do nas, którzy odrzucają Jego słowo, zamykają swoje serca i domy - zaznaczył biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Podkreślił, że Bóg chce, byśmy Go przyjęli i otworzyli swoje ramiona na potrzebujących, opuszczonych, uciekających przed wojną. Bp Hintz przekonywał, że powinniśmy responsoryjnie reagować na Boże Słowo. - Boże Słowo ma dla nas znaczenie w warstwie moralnej, gdy przyjmujemy Boże nakazy z powagą i chcemy je realizować, odwiedzając więźniów, karmiąc wędrowców i przyjmując ich pod swój dach - stwierdził kaznodzieja. Podkreślił, że Boże nakazy powinny być dla nas fragmentem życia, a nie tylko zapisem na kartach Ewangelii.
Reklama
Bp Damian Bryl zwrócił z kolei uwagę, ze Jezus przychodzi do nas i przygarnia nas, bo nas kocha. Przychodzi do nas w słowie, stąd ważne jest, byśmy je głosili, czytali i medytowali. - Słowo ma interpretować nasze życie, a nie my mamy interpretować słowo - zaznaczył biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Zachęcał zgromadzonych, by przyjmowali Boże Słowo i by ono przemieniało ich serca i myśli, „byśmy stawali się coraz bardziej Jezusowi” także wobec trudnych sytuacji, które nas spotykają.
Zgromadzeni w poznańskiej katedrze modlili się o jedność chrześcijan i pojednanie między narodami. Nabożeństwo słowa zakończyło się wspólnym odmówieniem Modlitwy Pańskiej i błogosławieństwem.
Podczas XIV Ekumenicznego Święta Biblii, w piątek 23 października będzie można wziąć udział w spotkaniu zatytułowanym „O Biblii przy filiżance kawy”, które odbędzie się w sali Centrum Duszpasterskiego przy parafii św. Rocha. Organizatorzy ekumenicznego wydarzenia zapraszają też całe rodziny do wzięcia udziału w Biblijnej Grze Miejskiej, opartej na Księdze Rut, 24 października. Wieczorem tego dnia będzie można posłuchać koncertu Zespołu Uwielbienia Rytmem GOTOWI w kościele zielonoświątkowym. Dodatkowo, 31 października odbędzie się kolejna Ekumeniczna Noc Kościoła, która zwieńczy tegoroczne świętowanie.
Poznańska Grupa Ekumeniczna działa w stolicy Wielkopolski od 2001 r. Najważniejszymi wydarzeniami przygotowywanymi wspólnie przez chrześcijańskie Kościoły w Poznaniu są Ekumeniczne Święto Biblii oraz Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.