Reklama

Niedziela Legnicka

Nie Halloween, ale Wszyscy Święci!

Marsze, bale, korowody oraz inscenizacje o świętych. Tak w wielu miejscach diecezji legnickiej obchodzone będzie wspomnienie Wszystkich Świętych. Już od najbliższej niedzieli rozpoczną się przygotowania do obchodów tego święta.

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Halloween

Ks. Waldemar Wesołowski

I noc Wszystkich Świętych w Krzeszowie

I noc Wszystkich Świętych w Krzeszowie

Złotoryja. Marsz Wszystkich Świętych.

Marsz Wszystkich Świętych w Złotoryi odbędzie się w niedzielę 25 października 2015 roku o godzinie 15.00. Marsz wyruszy z kościoła Narodzenia NMP po Mszy św. Towarzyszyć mu będzie hasło: „Błogosławieni Miłosierni".
Uczestnicy przejdą ulicami miasta do kościoła na cmentarzu. Tam odmówiona będzie Litania do Wszystkich Świętych. W czasie marszu niesione będą relikwie świętych, posiadane przez złotoryjskie kościoły. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w Marszu!

Bolesławiec. Bal Wszystkich Świętych.

Dzieci komunijne, rocznicowe, oraz wszystkie dzieci parafii Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja serdecznie zapraszamy na organizowany przez naszą wspólnotę Bal Wszystkich Świętych, który odbędzie się w czwartek 29 października 2015 o godz. 17.00.
W programie o godz. 17.00 Msza św. dla dzieci z rodzicami w Bazylice, a bezpośrednio po niej orszak Wszystkich Świętych, który przejdzie z Bazyliki do pobliskiego Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”, przy ul. Chopina w Bolesławcu. Prosimy uczestników o przebranie się w stroje.
Dla uczestników przygotowano konkurs na najpiękniejszy strój świętego z nagrodami oraz słodki poczęstunek. Rodziców prosimy o odbiór kart zgłoszeniowych na bal w zakrystii, a wszystkie dzieci najpierw do modlitwy, a następnie wspólnej zabawy. Serdecznie zapraszamy!

Krzeszów. II Krzeszowska Noc Wszystkich Świętych.

31 października 2015 r. Czy chciałbyś spędzić niezapomniane chwile w otoczeniu świętych? Poznać ich historię, prosić ich o wstawiennictwo w trudnych sprawach? Rozradować się nadzieją życia wiecznego zamiast lękać się śmierci? Zapraszamy! Bóg jest Bogiem życia, nie śmierci! Szczególną sposobnością ku odkrywaniu tej tajemnicy będzie II Krzeszowska noc Wszystkich Świętych!
Przeciwstawiając się kulturze śmierci i strachu po raz drugi zapraszamy do przeżycia wigilii uroczystości Wszystkich Świętych w krzeszowskim sanktuarium!
Zapraszamy:
18.00 - Msza Św. przy ołtarzu Wszystkich Świętych w Mauzoleum Piastów Śląskich
20.00 - Nabożeństwo ku czci Wszystkich Świętych z procesją z relikwiami znajdującymi się w Sanktuarium.
ok 21.00 - premiera inscenizacji: „O pogrzebie cysterskim” - prelekcja i konkurs o świętych "cysterskich" - rozpoczęcie nocnego zwiedzania.

Reklama

ZOBACZ ZDJĘCIA

Listopadowe dni w Sanktuarium Krzeszowskim

Już za kilka dni wkroczymy miesiąc listopad, który jak co roku stawia nas w obliczu pytań o sens życia i śmierci. W tej listopadowej zadumie staniemy po raz kolejny nad grobami tych, których kochaliśmy i może znowu zadamy pytanie: Dlaczego…? Dlaczego odszedłeś tak szybko, niespodziewanie! Nawet nie zdążyłem się z Tobą pożegnać. Tyle miałem Ci jeszcze do powiedzenia. A Ty poszedłeś gdzie indziej, do innego, lepszego życia. Zostawiłeś mnie! Ciężko mi bez Ciebie, tak mocno wpisałeś się w moje życie. Nie potrafię bez Ciebie żyć. Ale co zrobić? Takie jest życie: rodzimy się żyjemy umieramy i idziemy dalej do innego świata. Kiedy staję nad Twoim grobem zastanawiam się jak Ci tam jest? Czy jesteś szczęśliwy? Mam nadzieję, że tak. Bo tutaj jest różnie: codzienna praca, obowiązki… zresztą Ty sam wiesz najlepiej, jak mi się tu żyje. Wiesz, tęsknię za Tobą i mam nadzieję, że kiedyś spotkamy się w niebie…
Wielką pomocą w uzyskaniu odpowiedzi na powyższe pytania może być czas spędzony w Bazylice Krzeszowskiej, gdzie możemy w sposób niemalże namacalny doświadczyć niezliczonej rzeszy świętych i błogosławionych. W wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, każdego roku sprawowanie jest wyjątkowe nabożeństwo, podczas którego w procesji niesione są relikwie świętych, które znajdują się w krzeszowskim sanktuarium. Śpiewając zaś litanię do Wszystkich Świętych w wyjątkowej atmosferze świec i dymu kadzidła możemy zrozumieć tę niewidzialną więź, jaka istnieje między Kościołem pielgrzymującym, Kościołem oczyszczającym się w czyśćcu i Kościołem tryumfującym w niebie, i złączyć się we wspólnym pragnieniu zjednoczenia się z Chrystusem.
Tę prawdę wiary przedstawia również wyjątkowa architektura bazyliki. W centrum znajdują się stalle, w których ojcowie cystersi modlili się osiem godzin dziennie, powierzając sprawy Kościoła, ale również pamiętali o tych, którzy odeszli, bo spoglądając na posadzkę wiedzieli, że spoczywają pod nią bracia zakonni. Z kolei wytężając wzrok ku górze, widzieli nową Jerozolimę z rzeszą świętych i błogosławionych. Przeżywaniu tajemnicy tych dni sprzyja również Eucharystia sprawowania w tych dniach w Mauzoleum Piastów Śląskich przy ołtarzu Wszystkich Świętych. Wpatrując się w ten korowód świętych i błogosławionych podążający za Zmartwychwstałym Panem, budzi się w sercu nadzieja, że kiedyś również i my dołączymy do tej wspólnoty…

Reklama

Lubin. II Korowód Świętych w Lubinie

Zapraszamy na Korowód Świętych w sobotę 31 października 2015 r. Korowód Świętych jest radosnym świętowaniem wigilii Uroczystości Wszystkich Świętych. W trakcie Korowodu będziemy prosić Świętych o wstawiennictwo w naszych potrzebach, odbędą się zabawy dla dzieci, które otrzymają też drobne prezenty, a kończącym Korowód Balu Świętych będą konkursy, w tym na najlepsze przebranie. Korowód rozpocznie się o godz. 16.30 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie. Zachęcamy, by przebrać się za dowolnego Świętego lub Świętą i wziąć ze sobą dowolny instrument. Po wyjściu z kościoła udamy się w radosnym, rozśpiewanym Korowodzie do Galerii Cuprum Arena, w której odbędzie się Bal Świętych. Będzie dużo dobrej zabawy, tańce, konkursy i niespodzianki, a także wspólna modlitwa. Na Korowód zapraszają Święci: św. Stanisław Kostka, św. Jadwiga Śląska, św. Wojciech, św. Brat Albert Chmielowski, św. Jadwiga Królowa i inni.
Każdy z nas jest powołany do świętości, a na tej drodze wspomaga nas wzór świętych, którzy przecierają nam szlaki. Poznając ich życie i podążając ich śladami, łatwiej kroczyć przez codzienność i dotrzeć do upragnionego celu, jakim jest niebo. Korowód Świętych jest zachętą dla dzieci i ich rodziców do poznawania własnych patronów i świętych, żeby nie byli jedynie postaciami z kart książek. Organizatorem II Korowodu Świętych są: Salezjańska Wspólnota Rodzin "Nazaret", Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Salezjańskie Gimnazjum im. św. Dominika Savio w Lubinie.

2015-10-23 21:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bez upiorów i duchów – święty wygrywa!

[ TEMATY ]

Halloween

holy wins

ks. Wojciech Buźniak

Holy Wins w Wołowie

Holy Wins w Wołowie

Od kilku lat mieszkańcy archidiecezji wrocławskiej w wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych biorą udział w marszach świętych i balach, na które przebierają się za osoby wyniesione na ołtarze. To odpowiedź na anglosaskie święto strzyg i upiorów, czyli Halloween.

Podpowiadamy, gdzie warto wybrać się w tym roku:

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję