Reklama

Niedziela Legnicka

Ku czci św. Cecylii

[ TEMATY ]

św. Cecylia

chór

Monika Łukaszów

„Ave Maristella”, „Alta Trinita Beata”, „Canticorum Iubilo”, „Alleluja” Andrea Gabrielli to tylko niektóre utwory, jakie można było usłyszeć podczas koncertu ku czci św. Cecylii, odbywającego się w ramach XV Zjazdu Chórów Diecezji Legnickiej. Koncert odbył się w sobotę 14 listopada w parafii MB Królowej Polski w Legnicy.

Podczas cecyliańskiego koncertu, który od kilkunastu już lat odbywa się w Legnicy, tym razem wystąpił chór Cantate Deo z Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, pod dyrekcją pana Aleksandra Samostrokova. Podczas występu, artyści zaśpiewali 7 utworów, w tym kilka utworów Giovanni Pierluigi da Palestriny, oraz „Barkę”. Po gromkich brawach, którymi nagrodzono chórzystów, przed zgromadzonymi w świątyni wystąpili wszyscy uczestnicy tegorocznego zjazdu, którzy wspólnie zaśpiewali trzy utwory, w tym „Gaude Mater Polonia” i „Modlitwę o pokój” Norberta Blachy.

Warto dodać, ze koncert poprzedziły spotkania warsztatowe, gdzie śpiewacy przez kilka godzin ćwiczyli technikę wokalną i emisję głosu, oraz występ poszczególnych chórów. Podczas prezentacji każdy z zespołów, a przyjechało ich w tym roku ponad 10, miał okazję zaprezentować swój muzyczny dorobek oraz podzielić się swoimi doświadczeniami.

Reklama

ZOBACZ ZDJĘCIA

Jak mówi ks. Piotr Dębski z Referatu ds. Muzyki Kościelnej Legnickiej Kurii Biskupiej, „Zjazdy chórów, które corocznie odbywają się w okolicach wspomnienia św. Cecylii, są wspaniałą okazją, by przede wszystkim spotkać się w gronie entuzjastów muzyki. Wśród uczestników są chóry parafialne, miejskie, gminne i szkolne z terenu całej diecezji. Stałymi uczestnikami zjazdów są także chórzyści z diecezji sąsiednich. Spotkania te mają na celu integrację środowiska muzyków kościelnych, a także możliwość podniesienia poziomu techniki wokalnej tak, by rzeczywiście muzyka znalazła należyte miejsce w liturgii”.

XV Zjazd chórów Diecezji legnickiej zakończyła uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. Piotr Dębski. Dodajmy, że śpiewy podczas liturgii zapewnili wszyscy uczestnicy zjazdu.

2015-11-17 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Msza Cecyliańska podczas XX Święta Muzyki

[ TEMATY ]

Msza św.

św. Cecylia

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Jeśli posługa muzyków kościelnych ma mieć sens, to musi to być posługa miłości, musi być ofiarna” – mówił w homilii ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Mszy św. Cecyliańskiej podczas XX Święta Muzyki wieczorem 24 listopada w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie przewodniczył ks. dr Włodzimierz Cyran, wykładowca Biblii i moderator Wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre.

Mszę św. koncelebrowali również: ks. Artur Fura z diecezji radomskiej, ks. Wojciech Woźniak, sercanin posługujący w Bełchatowie i ks. Janusz Wojtyla, proboszcz parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Co daje nam modlitwa w trudnych sytuacjach?

Niedziela Ogólnopolska 45/2022, str. 18

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Co daje nam modlitwa w trudnych sytuacjach?

CZYTAJ DALEJ

Zachęcanie do sprzeciwu wobec oddawania organów jest głęboko niemoralne

2022-12-02 13:55

[ TEMATY ]

wywiad

Bioetyka

Adobe.Stock

Dostrzegam bliskie podobieństwo między propagowaniem postaw antyszczepieniowych i zniechęcaniem Polaków do oddawania organów do przeszczepów – stwierdził w rozmowie z KAI bp Józef Wróbel SCJ. Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych ocenił też jednoznacznie, że zachęcanie do sprzeciwu wobec dawstwa organów jest po prostu głęboko niemoralne.

Tomasz Królak (KAI): Czy apelowanie do Polaków o to, by deklarowali niezgodę na pobieranie od nich po śmierci organów do przeszczepów to dobry pomysł?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję