Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: zaprezentowano szczegóły pobytu młodzieży podczas Dni w Diecezji przed ŚDM

Niespełna pół roku pozostało do Światowych Dni Młodzieży. W związku z tym w archidiecezji lubelskiej przygotowania do tego wydarzenia weszły w zaawansowany etap realizacji. - Czekamy na tych naszych gości z niecierpliwością i ufam, że też to kluczowe wydarzenie jakim będzie spotkanie młodych na Arena Lublin zapadnie im głęboko w pamięć i z pięknym doświadczeniem wiary i wspólnoty od nas wyjadą – podkreślił na specjalnej konferencji prasowej ks. Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży i archidiecezjalny koordynator ŚDM.

[ TEMATY ]

Lublin

ŚDM w Krakowie

Monika Rybczyńska

W Niedzielę Palmową na pl. Świętego Piotra w Rzymie

W Niedzielę Palmową na pl. Świętego Piotra w Rzymie

Spotkanie w Krakowie z udziałem papieża Franciszka poprzedzą specjalne „dni w diecezjach”, które odbywać się będą od 20 do 25 lipca 2016. Ks. Bab zaznaczył, że archidiecezja lubelska przyjmie wtedy młodych ludzi z m.in. z Francji, Belgii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Filipin i Korei. Organizatorzy zdeklarowali się przyjąć do sześciu tysięcy młodych ludzi z całego świata. Na chwilę obecną zgłosiło się ok. trzech tysięcy.

- Czekamy na tych naszych gości z niecierpliwością i ufam, że też to kluczowe wydarzenie jakim będzie spotkanie młodych na Arena Lublin zapadnie im głęboko w pamięć i z pięknym doświadczeniem wiary i wspólnoty od nas wyjadą – podkreślił koordynator ŚDM w archidiecezji lubelskiej. Centralnym wydarzeniem w archidiecezji lubelskiej będzie wspólne nabożeństwo na stadionie Arena Lublin 23 lipca br., na którym organizatorzy spodziewają się blisko dwudziestu tysięcy osób.

Współodpowiedzialnym za to wydarzenie jest ks. Mirosław Ładniak. - Chcielibyśmy, aby na tym stadionie zgromadzili się młodzi ludzie, którzy przyjadą z różnych stron Europy i świata razem z naszymi młodymi ludźmi, którzy będą ich podejmowali, a jednocześnie z gośćmi, którzy będą chcieli razem wziąć udział w tym wydarzeniu, gdzie nie ma podziałów, gdzie Kościół jest ponad strukturami państwowymi, ponad strukturami geopolitycznymi – wyjaśniał ks. Ładniak.

Dodał, że wszyscy wierzący tworzą jeden, powszechny i apostolski Kościół. - Mam nadzieję, że na tym stadionie wszyscy będą mogli podzielić się swoim osobistym doświadczeniem kultury, wiary i tego wszystkiego, co jest dla nas ważne w tym miejscu – dodał. Będzie to swoiste podsumowanie tego, co się wydarzy w ramach spotkania młodych w archidiecezji lubelskiej.

Młodzi ludzie przybędą na stadion Arena Lublin w czterech barwnych korowodach, które wyruszą z czterech stron Lublina.. - Chodzi o to, aby całe miasto wiedziało, że Lublin wtedy jest oddany w ręce młodych ludzi z całego świata. By oni później to doświadczenie Lublina zawieźli do Krakowa, a następnie do swoich krajów tam, gdzie będą przebywali – uzupełnił ks. Ładniak.

Reklama

Odpowiedzialnym za wydarzenie na stadionie od strony scenografii i reżyserii jest Marcin Wąsowski z kabaretu Świerszczychrząszcz. - Planujemy start tego spotkania 23 lipca o godzinie 12:00 w czterech różnych miejscach miasta. Wtedy wyruszą te korowody – zdradził Wąsowski. Każdy z nich będzie miał trochę inny charakter, ponieważ ten charakter będzie odzwierciedlał konkretne grupy gości, którzy przyjadą zza granicy, czyli Wschód, Zachód, Północ, Południe.

Na stadionie będą cztery sceny w różnych miejscach tak, żeby wszyscy widzowie mieli jak najbardziej bezpośredni kontakt z tym , co się będzie działo. – Chcemy, żeby to było nie tylko widowisko, w którym są tylko aktorzy i widzowie, ale by wszyscy wspólnie mogli przeżywać to co się będzie działo – dodał Wąsowski.

Zaplanowane widowisko będzie dość specyficzne, gdyż będzie połączone z elementami nabożeństwa. - Właściwie będą się przeplatać sceny teatralne, muzyczne z momentami modlitwy. Na sam koniec nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja, błogosławieństwo i potem będzie rozejście się – wyjaśnił członek kabaretu Świerszczychrząszcz. Zakończenie sobotniego wydarzenia organizatorzy planują około godziny 20:00.

Organizatorzy ŚDM w archidiecezji lubelskiej zachęcili też wszystkich tych, którzy lubią i zajmują się muzyką, aby zapisywali się do specjalnego chóru. - Liczymy, że będzie mniej więcej osiemset osób, które tam zaśpiewa. Oni nas będą wspomagać siłą głosów, modlitwą w przezywaniu tego wszystkiego, co tam będzie się działo – uzupełnił Wąsowski.

Organizatorzy przypomnieli też, że na ŚDM nie ma zapisów indywidualnych. - Ten kto chce jechać musi być członkiem jakiejś grupy. Nie jedzie się indywidualnie. Może być nawet grupowa dwuosobowa – wyjaśniał ks. Bab. Oczywiście do Krakowa na sam finał ŚDM udadzą się także indywidualni pielgrzymi, kiedy będzie spotkanie z papieżem. - Nikt im tego nie zabrania. Z tym, że to będzie takie uczestnictwo "z dojazdu" – dodał organizator. Oznacza to, że tacy pielgrzymi nie będą wyposażeni w pakiet ŚDM, który ma mieć m.in. wykupioną możliwość transportu po Krakowie oraz zapewnione miejsca w lepszych sektorach podczas spotkań z Ojcem Świętym. – Dlatego lepiej się zarejestrować – apelował, wikariusz biskupi ds. młodzieży.

Reklama

Zdradził też, że grupy, które organizuje Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej pojadą na spotkanie z papieżem w Krakowie specjalnymi pociągami. - Na dziś mamy zarezerwowane dwa pociągi po sześćset osób na wyjazd 25 lipca oraz tysiąc dwieście miejsc dla tych, którzy wyjadą w piątek 29 lipca. Mam nadzieję, że tych pociągów trzeba będzie domówić – powiedział w czasie konferencji prasowej ks. Adam Bab.

31. Światowe Dni Młodzieży to spotkanie młodych katolików z całego świata, które odbędzie się w dniach 26 lipca – 31 lipca 2016 w Krakowie. Bezpośrednio wydarzenia w Krakowie poprzedzą „dni w diecezjach”, które potrwają od 20 do 25 lipca 2016. Będą to drugie ŚDM w Polsce po 6. ŚDM w Częstochowie w 1991 roku. Udział w ŚDM będzie też celem pierwszej podróży apostolskiej papieża Franciszka do Polski.

2016-01-29 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Latyczowa do Lublina

 Matka Boża Latyczawska

Cudowny obraz Matki Bożej Latyczowskiej – decyzją metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika, podjętą w porozumieniu z Prymasem Polski oraz Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i po uzgodnieniu z Przełożoną Generalną Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej – znajdzie się w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, gdzie od 4 października będzie stale odbierał cześć. Po drodze nawiedzi 20 lubelskich kościołów, w których rozważane będą kolejne tajemnice Różańca

Latyczów to małe miasteczko położone w środkowej Ukrainie, w odległości ok. 360 km od granicy z Polską. Trudno w jego historii dopatrzeć się wielkich wydarzeń. Założone w XIV wieku, kilkakrotnie doświadczało najazdów tatarskich. Niegdyś znajdowało się w granicach Królestwa Polskiego, a po drugim rozbiorze Polski wraz z całym Podolem trafiło w granice Rosji. Można zatem powiedzieć: miasto jakich wiele. Skąd zatem nasze nim zainteresowanie? To z powodu licznych znaków i cudów, jakie dokonały się za wstawiennictwem Maryi w Jej cudownym wizerunku Matki Bożej Latyczowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Zasadzono „Dąb Stanisław” ku czci śp. abp. Stanisława Nowaka

2022-08-08 11:07

[ TEMATY ]

Cielętniki

Dąb pamięci

Dąb Stanisław

Angelika Rutkowska

Parafia Przemienienia Pańskiego w Cielętnikach 7 sierpnia w niezwykły sposób uczciła pamięć pierwszego metropolity częstochowskiego śp. abp. Stanisława Nowaka.

Obok zabytkowej 700 letniej lipy został zasadzony „Dąb Stanisław”. – To symbol pierwszego „żywego pomnika” upamiętniającego wieloletnią posługę abpa Stanisława Nowaka w archidiecezji częstochowskiej. Chcieliśmy w ten sposób uczcić zmarłego księdza arcybiskupa za wielkie dobro jakie zostawił naszej archidiecezji i naszej parafii. Ten dąb będzie przypominał jego życie, dzieło i nauczanie, które nam zostawił. Cieszę się, że świadkami tego wydarzenia jest nasza młodzież, która w dniu dzisiejszym przyjęła sakrament bierzmowania – podkreśla ks. Piotr Rutkowski, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Bazylika Bożego Miłosierdzia - skarb dany przez Boga dla nas

2022-08-08 16:01

Małgorzata Pabis

- Ale kościół i także nasza bazylika, to nie jest supermarket - powiedział ks. Stanisław Mieszczak SCJ, przygotowując wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

- Ale kościół i także nasza bazylika, to nie jest supermarket  - powiedział ks. Stanisław Mieszczak SCJ, przygotowując wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

    W niedzielę – 7 sierpnia – w bazylice Bożego Miłosierdzia homilie przygotowujące bezpośrednio wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu i konsekracji bazyliki głosił ks. Stanisław Mieszczak SCJ.

    Sercanin nawiązał do Ewangelii z dnia, w której Pan Jezus wzywa nas: „Czuwajcie!”. - To wezwanie do czuwania otrzymujemy w dniach, kiedy przygotowujemy się do rocznicy poświęcenia – konsekracji tej świątyni, naszej bazyliki, która jaśnieje na tym wzgórzu Bożego Miłosierdzia. Jest to zatem dla nas pewne przynaglenie, byśmy odświeżyli nasze spojrzenie na to miejsce, na to święte miejsce. To dobra okazja, by na nowo spojrzeć na skarby duchowe, które są w naszym zasięgu – powiedział kaznodzieja i dodał: - Bazylika znakiem. (…) Izraelici, wychodząc z niewoli wiedzieli tylko jedno: chcieli pozbyć się ciężaru niewoli. Ale dokąd i jak mają pójść – tego nie wiedzieli. Odkrywali to systematyczne przez 40 lat pobytu, formowania się narodu na pustyni. Tam właśnie ten znak nocy paschalnej i świetlistego obłoku towarzyszył im, aby doszli do ziemi obiecanej ich przodkom. Poprzez znak nocy paschalnej, celebrowanej potem co roku, uświadamiali sobie coraz bardziej swoją przynależność do Boga, wielki dar swojej wiary. Otóż i my, jako ów „szczęśliwy naród wybrany przez Pana” otrzymujemy znaki zmiłowania Bożego. Dla nas są nimi: Obraz Jezusa Miłosiernego, Święto Bożego Miłosierdzia, Koronka, Godzina Miłosierdzia. Ale do tych znaków zmiłowania Bożego musimy zaliczyć także znak tej bazyliki. To rodzaj owego świetlistego obłoku – który prowadził Izraelitów przez pustynię do Ziemi Obiecanej. To Boża Szekinach!!! – znak wyjątkowej obecności Bożej, Miłosierdzia Bożego dla człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję