Reklama

Sanktuaria

Bazylika w Fatimie ponownie otwarta

Po południu w Fatimie otwarto bazylikę Matki Bożej Różańcowej. Świątynia, zamknięta była od wiosny 2014 r. z powodu prowadzonych w niej prac remontowych.

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Nabożeństwo różańcowe w Fatimie

Nabożeństwo różańcowe w Fatimie

Jak zaznaczył podczas Mszy św. inaugurującej odrestaurowaną świątynie biskup diecezji Leiria-Fatima, António Marto, jednym ze znaków prac modernizacyjnych w fatimskim kościele jest nowy ołtarz. – Nieprzypadkowo uroczyste otwarcie bazyliki ma miejsce właśnie w dniu, który Kościół dedykuje życiu konsekrowanemu. Symbolem tego jest m.in. liczna podczas dzisiejszej liturgii obecność przedstawicieli zgromadzeń zakonnych – powiedział bp Marto.

W trakcie prac remontowych w fatimskiej świątyni odnowione zostały nie tylko mury budowli, ale również systemy oświetlenia i wentylacji. Remont przeszły też organy na głównym chórze bazyliki. – Prace wewnątrz świątyni były złożone i obejmowały kilka etapów. W ich trakcie renowacji uległo m.in. miejsce pochówku Łucji, Hiacynty oraz Franciszka [trójki pasterzy, którym w 1917 r. objawiła się Matka Boża - KAI]. Remont dotyczył tam wymiany posadzki oraz kamienia na nagrobkach małych wizjonerów – poinformowała Carmo Rodeia, rzeczniczka prasowa sanktuarium fatimskiego.

W rezultacie prac remontowych w bazylice fatimskiej poszerzono też dostęp do grobów trójki pasterzy, a także powiększono liczbę wejść, którymi do wnętrza obiektu mogą wchodzić pielgrzymi.

Budowa Bazyliki Matki Bożej Różańcowej rozpoczęła się w Fatimie w 1928 r., a więc w zaledwie jedenaście lat od objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości. Świątynia została konsekrowana w 1953 r. Rok później papież Pius XII nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Szacuje się, że co roku świątynię tą odwiedza około 1 mln pielgrzymów z całego świata.

2016-02-02 17:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Książki siostry Łucji najpopularniejsze

[ TEMATY ]

książka

Fatima

Archiwum karmelitów bosych

Publikacje sługi bożej siostry Łucji dos Santos, jednej z uczestniczek objawień maryjnych z 1917 r., są najlepiej sprzedającymi się publikacjami na terenie sanktuarium w Fatimie. Jak ujawnił lizboński tygodnik “Visão”, w minionym roku sprzedano w tej portugalskiej miejscowości ponad 35,5 tys. książek autorstwa zmarłej w 2005 r. karmelitanki. Najpopularniejszą jej książką były “Wspomnienia”. Dzieło to sprzedano w Fatimie w ub.r. w nakładzie bliskim 25 tys. egzemplarzy.

Wiosną ub.r. sanktuarium w Fatimie opublikowało nowe, krytyczne wydanie “Wspomnień” siostry Łucji. Dzieło to zostało opublikowane po raz pierwszy w 1978 r. Według władz portugalskiego sanktuarium “Wspomnienia” były najbardziej skutecznym dziełem popularyzacji wiedzy o objawieniach w tej miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję