Reklama

Sanktuaria

O. Adam Szustak na rekolekcjach ŚDM 2016

W sobotę późnym popołudniem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyło się trzecie spotkanie z cyklu oficjalnych rekolekcji przygotowujących do ŚDM 2016 pt. „Dla nas i całego świata”. W tym miesiącu o Bożym miłosierdziu nauczał znany kaznodzieja o. Adam Szustak.

[ TEMATY ]

rekolekcje

Paweł Bugira

Wydarzenie rozpoczęła rozmowa o krakowskich świętych, św. Jacku i słudze Bożym ks. Piotrze Skardze oraz rozważania na temat dwóch uczynków miłosierdzia, nieumiejętnych pouczać oraz podróżnych w dom przyjąć. Tą część spotkania animowali dwaj katoliccy blogerzy – Tomek Adamski i Mateusz Ochman. Na pytanie od zgromadzonej młodzieży odpowiadał także o. Szustak.

Następnie odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył biskup Damian Muskus. „Dzisiaj kolejna odsłona rekolekcji przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży, z tak licznym udziałem ludzi młodych. Coraz więcej Was jest w Bazylice Łagiewnickiej. To bardzo dobry znak. To znaczy, że coraz więcej młodych pragnie omadlać dzieło Światowych Dni Młodzieży” – powiedział hierarcha.

W wygłoszonej podczas Eucharystii homilii o. Szustak podkreślił, że 10 przykazań, które Bóg przekazał narodowi wybranemu to nie tylko nakazy i zasady. Zwrócił uwagę, że są one sformułowane w czasie przyszłym poprzez słowo „nie będziesz”. „Pan Bóg dając przykazania powiedział: ‘Ja to wszystko w was zrobię, jeśli będziecie moim ludem, jeśli będziecie zawsze ze mną’ (…) Dziesięć przykazań dla mnie to jest przede wszystkim dziesięć obietnic” – wskazał.

Rekolekcjonista dodał, że Pan Bóg w przykazaniach nie zawarł czegoś niemożliwego do wykonania. „Pan Bóg powiedział do nas prośbę: ‘Weźcie ze mną bądźcie, nawet jak będziecie grzeszni, to bądźcie ze mną. W tym grzechu nie odchodźcie od mnie, tylko chodźcie z tym grzechem do mnie. I jak będziecie wytrwale ze mną, to ja powoli wyrobię w was te dziesięć zdolności’” – tłumaczył.

O. Szustak zaznaczył, że Bóg zachęca do miłowania nieprzyjaciół, co przecież wydaje się rzeczą bardzo trudną do zrobienia. „I Pan Jezus nam to tłumaczy. Jak będziemy wiedzieć, że jesteśmy synami Boga, to zrozumiemy, że nasi nieprzyjaciele też nimi są. Są naszymi braćmi. Robią zło to prawda, ale to Twoi bracia” – stwierdził. Uznał, że ludzie nie potrzebują tak naprawdę świętości, doskonałości, ale bliskości Boga, która zapewnia możliwość kształtowania Jego obietnic w człowieku.

Reklama

Po Mszy św. o. Szustak wygłosił konferencję, poprzedzającą modlitwę uwielbienia. Dominikanin zachęcił, by poza uczynkami miłosierdzia względem ciała i duszy do wypełniania przez człowieka, dostrzec, że Bóg ma podobne uczynki wobec ludzi. „Pan Bóg spełnia właśnie w tej chwili uczynek miłosierdzia względem nas. Ma taki dom Boży i mówi: ‘Przyjdźcie’” – powiedział.

Zaprosił zgromadzonych do podróży do domu Pana Jezusa, opowiadając o trzech sytuacjach, które ukazują czego Jezus się nauczył w rodzinnym domu i jak przyjmuje gości w swoich kościołach czy świątyniach. Jako pierwszą opisał „kuchnię Pana Jezusa”, w której prawdopodobnie Maryja dodawała zaczynu do ciasta, co sprawiało, że mogło wyrosnąć – podobnie jak w przypowieści, którą później Chrystus opowiedział uczniom. „Dlaczego zatem Chrystus zaprasza nas do kuchni? Jezus tutaj Wam wsadzi w duszę ociupinkę, to nie będzie prawdopodobnie nic wielkiego. Ale Jezus obiecał, że skoro tu się modlimy, wsadzi nam odrobinę zaczynu w serce i jeżeli stąd wyjdziesz, On, oczywiście z Twoją pomocą, zacznie pracować, by się to w Tobie rozrosło” – ocenił.

Następnie prelegent opowiedział o sytuacji, kiedy Jezus uciszył wzburzone jezioro. Opisał, że wtedy Chrystus przecież spał na poduszce, co odniósł do „sypialni Pana Jezusa”. „Na czym polega więc pokój domu Jezusa, gdzie jest ta poduszka. To są te wszystkie momenty, w których my wołamy, że giniemy z pretensją, że Bóg nam nie pomaga. I myślimy, ze Bóg śpi” – mówił. Unaocznił zebranym, że Jezus ucisza wzburzone fale słowami „załóż sobie kaganiec”, co powinno dawać niezwykłą nadzieję w sercu. „Jezus i zło to nie są dwaj przeciwnicy. Ewangelia mówi, że jest pan i pies. Więc w tych wszystkich miejscach, gdzie sobie myślicie, że Jezus usnął, a ja ginę i go to nie obchodzi, Bóg przekonuje, że jest potężny, a zło nie jest dla niego przeciwnikiem. Pyta tylko czemu mamy taką małą wiarę” – wyjaśnił.

Reklama

Jako ostatni o. Szustak przedstawił „pokój stołowy Chrystusa” w perspektywie Ostatniej Wieczerzy i gestu umaczania chleba w misie dla Judasza. Wskazał zebranym, że gest ten wykonuje także Booz wobec Rut oraz biedak w przypowieści o owieczce, którą Natan opisał Dawidowi – i oznacza on wielką miłość. „Zobaczcie, że jesteśmy tutaj w pokoju stołowym Chrystusa – ołtarz to stół Ostatniej Wieczerzy. Więc Jezus tutaj względem nas wszystkich będzie wykonywał przede wszystkim ten jeden gest – każdemu grzesznikowi, który tutaj jest, każdemu Judaszowi, który tutaj jest, Chrystus poda kawałek chleba i zapewni, że będzie go kochał. To jest właśnie najczystsze miłosierdzie” – powiedział na zakończenie.

Rekolekcje „Dla nas i całego świata” to propozycja formacyjna Komitetu Organizacyjnego ŚDM dla młodych przygotowujących się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Dotychczasowymi prelegentami rekolekcji byli: w grudniu ojcowie Antonello Cadeddu i Enrique Porcu, misjonarze ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia z Brazylii, a w styczniu ks. Michał Olszewski SCJ, znany rekolekcjonista i egzorcysta.

2016-02-21 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niespokojni nadzieją na dorocznych rekolekcjach

[ TEMATY ]

rekolekcje

spotkanie

nadzieja

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Ogólnopolskie Rekolekcje dla osób stanu wolnego poszukujących męża lub żony, zorganizowane w grupie „Niespokojni Nadzieją”, odbyły się w dniach 20-21 czerwca na Jasnej Górze. Poprowadził je o. Antonello Cadeddu, założyciel Wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. Hasłem przewodnim były słowa: „Odwagi, Ja jestem, nie bójcie się!”.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że tu przyjechałem, ponieważ wykorzystałem ten moment, żeby zawierzyć siebie, ale także całe Przymierze Miłosierdzia Matce Bożej – wyznał o. Antonello Cadeddu - Jestem też szczęśliwy, że mogłem z tymi wszystkimi osobami przeżyć przez dwa dni te rekolekcje. To były dni bardzo piękne”

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję