Reklama

Polska

Kard. Nycz do księży: zawalczmy o młodzież!

- Potrzebujemy kapłanów, którzy potrafią zawalczyć o młodzież, którzy się smucą a nieraz wręcz płaczą, gdy widzą, że młodzi odchodzą od Kościoła - mówił do księży kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył Mszy świętej Krzyżma. W archikatedrze warszawskiej zgromadziło się ok. 500 księży, którzy tego dnia odnowili także swoje przyrzeczenia kapłańskie.

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

http://archidiecezja.warszawa.pl

Sprawowana w archikatedrze warszawskiej Msza Krzyżma Świętego rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego. Podczas liturgii zostały poświęcone oleje święte i olej chorych, które przez cały rok będą służyć kapłanom do sprawowania sakramentów. Tego dnia kapłani odnawiają także przyrzeczenia złożone podczas święceń diakonatu, kapłańskich czy biskupich. "Czynimy to z wielkim przejęciem i wrażeniem, bo zdajemy sobie sprawę z tego, jak kruchymi narzędziami w rękach Pana Boga jesteśmy, a ta kruchość jest nam podpowiadana w sposób szczególny w Roku Miłosierdzia. Chcemy prosić miłosiernego Boga, by nam dodawał siły, byśmy potrafili udźwignąć to wezwanie i to powołanie, którym nas kapłanów obdarzył Chrystus" - mówił do kapłanów kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski prosił księży, by przypomnieli sobie o służebności kapłaństwa wobec ludu bożego i wobec każdego człowieka. "Jesteśmy ustanowienie, by być w Kościele kapłanami, czyli sługami Jezusa Chrystusa" - przypomniał.

Kard. Nycz podziękował kapłanom za godziny spędzone w konfesjonałach, zachęcił ich także do patrzenia nie tylko z perspektywy spowiednika ale także z perspektywy spowiadającego się. "Między tymi dwoma spojrzeniami na konfesjonał jest bardzo ścisły związek" - powiedział.

Dodał, że świadomość bycia grzesznikiem potrzebującym bożego miłosierdzia jest w posłudze kapłańskiej bardzo ważna, bo "każdy z nas jest i zgubioną drachmą, zagubioną owcą i marnotrawnym synem".

Zachęcił kapłanów, by byli "wrażliwi na tego człowieka, który klęczy z drugiej strony kratek konfesjonału i żeby umieli odróżniać w nim grzesznika od grzechu, kochać go jako grzesznika i pomóc mu w podniesieniu się z grzechu, czyli pomóc mu w nawróceniu, tak, żeby Chrystus mógł go ogarnąć swoim wielkim miłosierdziem".

Przypominając o zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży kard. Nycz zwrócił uwagę, że nie chodzi w nich tylko o przygotowanie do wyjazdu do Krakowa czy o przyjęcie pielgrzymów w archidiecezji. "Zdaję sobie sprawę ile za tym stoi waszej pracy, trudu i gorliwości. Za to wszystko dziękuję" - mówił. Ale - jak podkreślił - trzeba zwrócić uwagę na głębszy wymiar tego wydarzenia. "Trzeba, żebyśmy byli kapłanami służącymi młodemu pokoleniu, którzy potrafią zawalczyć o młodzież. O to, by współczesny świat, który daje tyle kontrpropozycji nie porwał naszej młodzieży i nie oderwał jej od Chrystusa" - powiedział.

Reklama

Jak dodał metropolita, "potrzeba kapłanów, którzy się smucą a nieraz wręcz płaczą, gdy widzą, że młodzież odchodzi od Kościoła. Takich, którzy nie będąc żadnymi celebrytami są autorytetami, bo na pierwszym miejscu są świadkami Chrystusa". Takimi kapłanami byli wg kard. Nycza św. Jan Paweł II, o. Jan Góra, jest nim także papież Franciszek. "Gdyby każdy z nas potrafił przyprowadzić do Chrystusa, do Kościoła część tych, których przyprowadzali ci wielcy, wtedy ta troska o młodzież byłaby czymś pięknym i wspaniałym" - podkreślił. ŚDM to zdaniem kard. Nycza ten czas, kiedy kapłani mogą pokazać młodzieży żywy, młody Kościół i pozwolić im go przeżyć, "porwać ich, by byli w ścisłym związku z Chrystusem".

Odniósł się także do ataków terrorystycznych w Brukseli, a wcześniej w Paryżu i do dyskutowanej w tym kontekście kwestii bezpieczeństwa podczas ŚDM. "To rodzi słuszne obawy. Sytuacja rzeczywiście jest niebezpieczna, ale bardzo łatwo o radykalne uogólnienia i uproszczenia" - powiedział.

Przestrzegł przed stawianiem równości między terrorystą a uchodźcą czy zwykłym turystą. "To może sprawić, że terroryści osiągną swój cel - zastraszą nas, sparaliżują, a o to im chodzi" - powiedział. Zapewnił przy tym, że nie ma planów zmiany miejsca czy odwoływania Światowych Dni Młodzieży. "Nie dajmy się zastraszyć. Musimy być apostołami nadziei, to świadectwo jest nam wszystkim niezwykle potrzebne" - podkreślił kard. Nycz.

2016-03-24 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Warszawie powstała Akademia Katolicka

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

Akademia Katolicka w Warszawie

twitter.com/ArchidiecezjaWarszawska

Na akademickiej mapie stolicy pojawiła się nowa uczelnia wyższa. Dotychczasowy Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zyskuje rangę akademii. Akademia Katolicka w Warszawie inauguruje w czwartek 8 października swój pierwszy rok akademicki 2020/2021. Jest to wspólne dzieło Archidiecezji Warszawskiej i Wielkopolsko-Mazowieckiej Prowincji Jezuitów.

Kard. Kazimierz Nycz ogłaszając dziś powstanie Akademii Katolickiej w Warszawie podkreślił, że nie jest to tylko zmiana kosmetyczna nazwy uczelni, ale uznanie dorobku oraz wyraz dojrzałości struktur dotychczasowego Papieskiego Wydziału Teologicznego z jego dwoma sekcjami Collegium Joanneum i Collegium Bobolanum. Do tej pory współpracowały one w ramach jednego wydziału, teraz współtworzą Akademię Katolicką.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit OSB: Dzisiaj Polacy piją więcej niż za komuny

2022-08-08 07:52

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Panie Kochany, dlaczego Pan tak pije? – A bo tych komunistów to ja nie znoszę! – Ale przecież oni się cieszą, gdy Pan jest pijany, łatwiej dadzą sobie z Panem radę! – Hę!?

Oto fragment dialogu, jaki prowadziłem przed laty w Tyńcu z parafianinem. A tu prasa podaje, że dzisiaj Polacy piją więcej niż za komuny. Czyżby? Może mamy trochę mniej spektakularnych burd po pijanemu, ale za to wypadki samochodowe wciąż ujawniają niebezpieczne promile – w zastraszających ilościach. Nie pomaga akcja informacyjna, filmy, fotografie, broszury, zniszczone samochody, zabici lub ranni.

CZYTAJ DALEJ

„Wolni i wyzwalający” - pół tysiąca pątników pieszych z diec. świdnickiej już na Jasnej Górze

2022-08-08 17:24

BPJG

By stawać się ludźmi wolnymi od lęku, zniewoleń, nienawiści i grzechu modlili się w drodze pątnicy diec. świdnickiej. Na Jasną Górę dotarła 19. diecezjalna pielgrzymka pod hasłem: „Wolni i wyzwalający”, a w niej prawie pół tysiąca osób. Więcej niż 1/3 pielgrzymów przyszła po raz pierwszy.

Za trud pielgrzymowania, za to, że część swojego wakacyjnego odpoczynku i urlopu poświęcili na rekolekcje w drodze podziękował pątnikom bp Marek Mendyk, ordynariusz świdnicki. - Dziękuję, że szukacie sposobu na pogłębienie swojego życia duchowego. Wszystko po to, żeby zbliżyć się możliwie jak najlepiej do Pana Boga, by odkryć, jak On działa w codziennym życiu. Czynicie to właśnie przez Maryję, prosząc Ją o wsparcie, o wyjednanie łaski głębokiej wiary, która się nie lęka i która czyni cuda” - powiedział kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję