Reklama

Polska

Kard. Nycz: Konstytucja 3 Maja - podstawowym punktem odniesienia w staraniach o wolną Polskę

Konstytucja 3 Maja była "testamentem konającej I Rzeczypospolitej", wielkim, ważnym testamentem. Mimo upadku Polski, pomagała aktywnie przetrwać przez 123 lata rozbiorów. Była dla potomnych podstawowym punktem odniesienia w staraniach o wolną Polskę – powiedział kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc dziś Mszy św. w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w Święto Narodowe 3 Maja i uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w archikatedrze warszawskiej.

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

http://archidiecezja.warszawa.pl

We wstępie do Mszy kard. Nycz przypomniał, że to właśnie do archikatedry warszawskiej 225 lat temu przyszli twórcy Konstytucji 3 Maja, by dziękować Bogu za uchwaloną ustawę zasadniczą - "uchwaloną w wielkich trudach i przeciwnościach". - Mieli więc Panu Bogu za co dziękować. Dziś, w podwójne święto Matki Bożej Królowej Polski oraz Święto Konstytucji 3 Maja także chcemy Bogu dziękować za wszystko, co dzięki Jego łasce i naszej pracy jest dobrem naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce - powiedział kard. Nycz.

W homilii metropolita warszawski zaznaczył, że o Konstytucji 3 Maja powiedziano, iż była "testamentem konającej I Rzeczypospolitej". - I tak było w istocie. Konstytucja obowiązywała zaledwie czternaście miesięcy, została zniesiona przez Targowicę i drugi rozbiór Polski – przypomniał hierarcha.

Jak podkreślił kard. Nycz, każdy testament zawiera rzeczy najważniejsze, które sporządzający ów dokument chce przekazać potomnym w ostatnich chwilach swojego życia. – Testament należy wykonać w imię wierności temu, który go sporządził. Testamentu należy się trzymać. Konstytucja 3 Maja niewątpliwie była takim wielkim, ważnym testamentem. Mimo upadku Polski, pomagała aktywnie przetrwać przez 123 lata rozbiorów. Była dla potomnych podstawowym punktem odniesienia w staraniach o wolną Polskę, więc rzeczywiście była testamentem – powiedział hierarcha.

Kard. Nycz przypomniał o ślubach króla Kazimierza z 1656 r., który w czasie najazdu szwedzkiego, w katedrze lwowskiej, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej złożył uroczyste zobowiązanie do szerzenia cześci Maryi oraz wystarania się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej.

Do tych ślubów 300 lat później nawiązał, więziony jeszcze w Komańczy przez władze komunistyczne prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Napisane przez niego Jasnogórskiej Śluby Narodu były siłą dla Kościoła w Polsce i dla Ojczyzny na lata wielkiej nowenny i obchodów Millenium Chrztu Polski w 1966 r.

Reklama

Dalej kard. Nycz zastanawiał się, czy w swoim życiu realizujemy testament Chrystusa z Wieczernika, czyli skierowane do przyszłych apostołów słowa, by wzajemnie się miłować. Czy każdy czyni to na miarę swojego chrześcijańskiego powołania i miejsca, w którym je realizuje. – Dla większości jest to życie rodzinne i praca, dla części z nas służba społeczna w małych ojczyznach i w tej wielkiej Ojczyźnie Polski, Europy i świata. Czy w tym wszystkim jesteśmy uczniami Chrystusa? Jest to więc swoisty rachunek sumienia z naszej miłości i sprawiedliwości społecznej, z jedności, zdolności do przebaczania i przepraszania. Jest to rachunek sumienia z troski o budowanie pokoju w rodzinach, społecznościach, wspólnotach – dodał.

W Roku Miłosierdzia ów rachunek sumienia powinien obejmować także to, o czym mówi papież Franciszek – miłość miłosierną wobec potrzebujących – podkreślił kard. Nycz.

W homilii metropolita warszawski przypomniał także, że dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja jej twórcy zobowiązali się także do wybudowania jako wotum za ustawę zasadniczą Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie oraz ustanowienia dorocznego Święta Dziękczynienia.

Zaznaczył, że obietnica wybudowania Świątyni Opatrzności Bożej, dana przez króla i parlament, czekała na realizację ponad dwieście lat, co wynikało to z różnych powodów, historycznych i politycznych, takich jak rozbiory, wojny, czas komunizmu.

„Bogu dzięki, po 200 latach tę obietnicę zaczęto realizować. Dziś na naszych oczach spełnia się zobowiązanie naszych przodków wobec Boga i narodu. Jeśli Pan Bóg pozwoli, to 11 listopada tego roku za odzyskaną niepodległość będziemy dziękować już w otwartej dla wiernych Świątyni” – zapowiedział kard. Nycz. Dziękczynienie tam będzie obejmowało m.in. tych wielkich Polaków, którzy tworzyli historię naszego narodu.

Reklama

Metropolita warszawski wspomniał także śp. kard. Józefa Glempa, który podjął inicjatywę wskrzeszenia idei wybudowania Świątyni Opatrzności Bożej. Była to inicjatywa, którą „podjął niejako wbrew nadziei”, ale w 1998 r. Sejm RP odnowił zobowiązanie podjęte przez Sejm Czteroletni i wyraził uznanie dla tejże inicjatyw kard. Glempa. Kard. Nycz podziękował wszystkim – tak zwykłym Polakom, jak i władzom państwowym – za wsparcie budowy Świątyni Opatrzności Bożej, w tym części muzealnych, służących działalności kulturalnej oraz Panteonu Wielkich Polaków.

Metropolita warszawski poinformował też, że proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego wszedł w ostatnią fazę i jest bliski zakończenia.

Na zakończenie kard. Nycz powrócił do słów Konstytucji 3 Maja – „by zobaczyć na nasze współczesne problemy, czasem dylematy, niejako w jej świetle”.

Odczytał przy tym fragment preambuły ustawy zasadniczej z 1791 r.: „(...) dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, (...) niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie, prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkiem stosować się mają”.

„Niech to podwójne święto będzie okazją do refleksji i modlitwy za naszą Ojczyznę i wszystkich, którzy ją stanowią i którzy jej służą – aby służyli ochotnie i gorliwie, w zgodzie i wielkoduszności, pożytków swoich zapomniawszy” – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

2016-05-03 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawska Pielgrzymka Piesza już w drodze

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

309 WPP

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Spod kościoła Ducha Świętego wyruszyła ku Jasnej Górze 309. Warszawska Piesza Pielgrzymka. Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymowania przewodniczył metropolita warszawska kard. Kazimierz Nycz.

W Eucharystii uczestniczyli nie tylko pielgrzymi, którzy kroczą do Częstochowy, ale także liczne grono pielgrzymów duchowych.

CZYTAJ DALEJ

Kudowa - Zdrój. Wielkie wołanie grzeszników

2022-09-28 19:30

[ TEMATY ]

Kudowa Zdrój

Koronka na ulicach miast

ks. Damian Fleszer

archiwum prywatne

Parafianie z Kudowy – Zdroju Czermnej z ks. Damianem

Parafianie z Kudowy – Zdroju Czermnej z ks. Damianem

W kilku miejscowościach diecezji świdnickiej wierni wraz z duszpasterzami włączyli się w ogólnoświatową akcję modlitwy koronką do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast.

Tak było m.in. w Walimiu, Świdnicy, Kłodzku czy Kudowie – Zdroju, gdzie ks. kan. Damian Fleszer z wiernymi par. Św. Bartłomieja Apostoła spotkał się w Ogrodzie Muzycznym Parku Zdrojowego, aby z koronką w ręku wołać o Boże Miłosierdzie dla siebie i całego świata.

CZYTAJ DALEJ

W Łodzi powstała Szkoła Nowej Ewangelizacji im. Wandy Malczewskiej

2022-09-30 09:34

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Archiwum

Sługa Boża Wanda Malczewska

Sługa Boża Wanda Malczewska

W łódzkiej parafii pw. N.M.P. Królowej Polski na os. Radogoszcz powstała parafialna Szkoła Nowej Ewangelizacji. Jest to jedna z 60 Szkół istniejących na terenie całej Polski, która formuje przyszłych ewangelizatorów, którzy będą dzielić się z innymi osobistym doświadczeniem spotkania z Chrystusem.

- 21 sierpnia br. podpisaliśmy porozumienie z Krajowym Biurem Szkół Nowej Ewangelizacji im. św. Andrzeja. Szkoła jest dziełem, które ma służyć Nowej Ewangelizacji – formowaniu nowych ewangelizatorów. Chcemy wychowywać, formować i ewangelizować tych, którzy chcąc spotkać Jezusa, a w przyszłości dzielić się tym radosnym doświadczeniem. Nasza łódzka Szkoła jest 60 Szkołą w Polsce. Cieszymy się, że po kilkunastu latach starań udało się, i że w Łodzi powstała Szkoła Nowej Ewangelizacji im. Wandy Malczewskiej. – tłumaczy ks. Łukasz Glapiński, dyrektor łódzkiej SNE.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję