Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: trzeci etap archidiecezjalnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski

Święto Eucharystii obchodzone co roku w Łodzi na pamiątkę wizyty św. Jana Pawła II stało się trzecim i jednocześnie centralnym etapem obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej. Uroczystości przewodniczył prymas Czech kard. Dominik Jaroslav Duka.

[ TEMATY ]

Łódź

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Obchody archidiecezjalnego Święta Eucharystii rozpoczęły się procesją z sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi na Plac Katedralny im. św. Jana Pawła II. W procesji wzięły udział delegacje z różnych parafii archidiecezji łódzkiej oraz księża i siostry zakonne ze gromadzeń, jakie posługują w Łodzi. Feretron z Najświętszym Sakramentem na swych ramionach, podobnie jak w latach ubiegłych, ponieśli tegoroczni księża neoprezbiterzy.

Po zakończeniu procesji została odprawiona Msza święta. W uroczystości wzięły udział tegoroczne dzieci pierwszokomunijne, nawiązujące swą obecnością do tego, że podczas swojej wizyty w Łodzi Papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii świętej ponad 1,5 tys. dzieciom.

Abp Marek Jędraszewski witając zebranych podkreślił, że dzisiejsza uroczystość to okazja, by dziękować Bogu za dar Chrztu dla nas i dla naszej Ojczyzny. To również okazja do oddania szczególnej czci księżnej Dobrawie, która jest swoistą Matką Chrzestną Polskiego Narodu. Metropolita łódzki przypomniał również, jak bardzo historia naszego kraju oparta jest na chrześcijańskich korzeniach.

„W roczniku kapitulnym krakowskim dawnym prowadzonym przy katedrze wawelskiej już od XI w. znajdujemy dwa niezwykle cenne zapisy odnoszące się do samych początków Państwa Polskiego. Pierwszy z nich brzmi: W roku 965 Dąbrówka przybyła do Mieszka. Natomiast drugi zapis odnosi się do wydarzenia, jakie miało miejsce rok później: W roku 966 Mieszko, książę Polski przyjmuje Chrzest” - mówił abp Jędraszewski.

Dodał, że obydwa te zapisy wskazują na wybitną rolę księżnej Dobrawy w tworzeniu się Narodu i Państwa Polskiego, których elementem scalającym od samego początku było chrześcijaństwo. Nie bez przyczyny Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał ją Matką Chrzestną Polskiego Narodu.

„Dzisiaj księżną Dobrawę w sposób szczególny przybliża nam obecność Jego Eminencji księdza kardynała Dominika Jaroslava Duki, arcybiskupa metropolity Pragi i prymasa Czech” - powiedział metropolita łódzki, uroczyście witając kardynała Dukę.

Reklama

Podczas Mszy św. abp Jędraszewski udzielił sakramentu chrztu Weronice. Był to jednocześnie symbol i przypomnienie wszystkim, czym ten sakrament tak naprawdę jest. Specjalnie na tę okazję sprowadzono prawdopodobnie najstarszą w archidiecezji łódzkiej kamienną chrzcielnicę w stylu gotyckim, pochodzącą z pocz. XVI w., która została przywieziona z kościoła św. Mateusza w Pabianicach.

Homilię w języku polskim wygłosił kard. Duka. Prymas Czech postanowił zatrzymać się nad tym, co dla nas oznacza chrzest. „Tak jak nie wolno przeoczyć obrazu Boga w Trójcy, tak trzeba zatrzymać się nad trojakim wymiarem Chrztu” – mówił kardynał. Następnie omówił Chrzest w wymiarze soteriologicznym, czyli zbawczym, chrystologicznym, gdzie Jezus przez Chrzest daje nam wyzwolenia i odkupienie win i eklezjologicznym, który tworzy z nas, ochrzczonych wspólnotę Ludu Bożego. Kościół to wspólnota ludzi wolnych i miłujących się nawzajem - mówił metropolita Pragi.

„To świadectwo o Kościele przynoszą całe dzieje waszej Ojczyzny. To właśnie Kościół zachował język i tożsamość narodową. To Kościół bronił i wspomagał tych, którzy powstali przeciwko okupacji i planom likwidacji narodu. Zarówno dzięki trzem powstaniom w XIX w., jak i walce o powrót wolności i suwerenności Polski, która stała się programem nowenny przed Millenium Chrztu Polski, ogłoszonej przez niezapomnianego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także dzięki trosce o solidarność, której ojcem był święty Jan Paweł II, wywalczono dla Środkowej i Wschodniej Europy wolność religijną, polityczną, ekonomiczną i kulturową” - wyjaśnił kard. Duka.

Prymas Czech podkreślił, że jego dzisiejsza obecność jest wyrazem wdzięczności za historię naszego Narodu i jednocześnie zapewnieniem, że te wydarzenia z przeszłości nigdy nie zostaną wymazane z pamięci ludzkich serc. Stąd stojące przed nami wyzwania, aby tak wychowywać młode pokolenia, aby umiały kochać człowieka, a Boga przyjmowały w prawdzie i z odwagą - powiedział purpurat.

Reklama

Jako pamiątkę łódzkich uroczystości związanych z rocznicą Chrztu Polski delegacja każdej parafii otrzymała metalowy krzyż z emblematami chrzcielnymi nawiązującymi do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pamiątkowe krzyże na zakończenie Mszy świętej pobłogosławił i poświęcił kard. Duka.

Na zakończenie abp Marek Jędraszewski podziękował wszystkim za przybycie i poprosił zebranych o poparcie dwóch obywatelskich inicjatyw: o obronie życia i o ograniczenie handlu w niedzielę. W obydwu tych inicjatywach poparł go w swoim wystąpieniu bp Jan Cieślar, biskup diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Archidiecezjalne Święto Eucharystii zostało ustanowione w 1989 r. na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 r. oraz Kongresu Eucharystycznego. Podczas swojej wizyty w Łodzi papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii świętej ponad 1,5 tys. dzieciom i spotkał się z milionową rzeszą mieszkańców miasta na łódzkim lotnisku Lublinek.

2016-06-12 18:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku na łódzkim Teofilowie

[ TEMATY ]

Łódź

aarchidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Czy wy, moi drodzy, którzy przy tym kościele i przy działającym tu Zespole Szkół Katolickich tworzycie Uniwersytet Trzeciego Wieku nie jesteście błogosławieństwem dla naszego łódzkiego środowiska?- mówił abp Ziółek.

Od 10 lat na łódzkim osiedlu Teofilów - przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego - działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, który gromadzi mieszkańców Łodzi i miejscowości około łódzkich na zajęcia edukacyjne, które służą zdobywaniu wiedzy z różnych dziedzin oraz integracji miedzy seniorami.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję