Reklama

Francja

Francja: coraz więcej ataków na chrześcijańskie miejsca kultu

W okresie od 2008 do 2014 we Francji prawie potroiła się liczba różnego rodzaju aktów wandalizmu wymierzonych w świątynie, cmentarze i inne chrześcijańskie miejsca i przedmioty kultu. Informując o tym włoski dziennik „Il Foglio” zwraca uwagę, że te przejawy wrogości do chrześcijaństwa nie znajdują niemal żadnego odbicia we francuskich środkach przekazu i w ub.roku jedynie paryski dziennik „Le Figaro” poświęcił tej sprawie duży artykuł.

[ TEMATY ]

przemoc

Francja

prześladowania

fotolia.com

Według francuskiego Obserwatorium Chrystianofobii (Observatoire de la christianophobie) w tym roku najgorszym pod tym względem okresem był maj, zwłaszcza jego koniec. 27 tegoż miesiąca zgłoszono kradzież dwóch obrazów z kościoła św. Joachima i św. Anny w Longechaux (departament Doubs na wschodzie kraju), nazajutrz w wyniku serii aktów wandalizmu zniszczono pomieszczenia prywatnej szkoły katolickiej Matki Bożej z Dolin w Rive-de-Gier (departament Loara), a 31 maja doszło do dwóch aktów wandalizmu: wybicia witraży w kaplicy w Brec (Bretania) i obrabowania – po raz drugi w ciągu trzech miesięcy – kaplicy św. Germany w Selongey (departament Côte-d’Or).

Łącznie w maju br. stwierdzono 32 ataki na chrześcijańskie, głównie katolickie, obiekty kultu, podczas gdy podobnych czynów kryminalnych w stosunku do obiektów innych religii odnotowano 21. Wandale niszczyli i profanowali kościoły, burzyli posągi świętych, rabowali obrazy, okradali kaplice, podpalali zakrystie, profanowali cmentarze, grozili pobiciem a nawet śmiercią kapłanom i świeckim itp. Do wydarzeń tych doszło w tym roku, jak dotychczas, w 22 departamentach Francji (na 96 istniejących).

Według „Il Foglio” rozmiary tego zjawiska zasługiwałyby na to, aby zainteresowały się nim media krajowe, tymczasem zajął się tym jedynie, i to wybiórczo, konserwatywny „Le Figaro”, pisząc w ub.r. o „niewidzialnych profanacjach” wobec niektórych chrześcijańskich stron internetowych, związanych ze wspomnianym Obserwatorium Chrystianofobii. Ale i ten dziennik nie podjął sprawy ataków na obiekty chrześcijańskie.

Reklama

Jednocześnie włoska gazeta przypomina, że media francuskie chętnie udzielają głosu różnym imamom „i wątpliwym przedstawicielom wspólnoty muzułmańskiej”, demaskującym narastający rzekomo w tym kraju klimat „społecznej islamofobii”, nie przytaczając przy tym żadnych liczb. Chrystianofobia, czyli wrogość do chrześcijaństwa, jest we Francji tematem, którego się nie porusza, który nie budzi rozgłosu „w świecie postępowym”, nie zasługuje na badania socjologiczne ani na głębsze analizy telewizyjne. A gdy już trzeba coś wspomnieć o aktach antychrześcijańskich, których nie da się ukryć, np. o sprofanowaniu ponad 200 grobów na cmentarzu katolickim w Saint Roch w kwietniu 2015, wówczas w tradycyjnych środkach przekazu przeważają teorie, że czyny takie są dziełem kogoś niezrównoważonego, kto nagle staje się wandalem i znajduje rozrywkę w niszczeniu miejsc kultu chrześcijańskiego dla zabicia czasu.

Dziennik włoski podkreśla, że nie chodzi tu o udział w swego rodzaaju „rywalizacji co do liczby ofiar”, ale należy „demaskować klimat zmowy milczenia, który stał się już groźny i nie do zniesienia”. Według pisma co najmniej od 10 lat nieustannie wzrasta liczba profanacji miejsc kultu chrześcijańskiego: jeśli 8 lat odnotowano 275 takich przypadków, to w 2014 było ich już 807, a w pierwszym półroczu tego roku stwierdzono ich co najmniej 233. „Na koniec roku 2016 wskaźniki te mogą być jeszcze wyższe, ale i tak pozostaną one «niewidzialne»” – stwierdza z ubolewaniem „Il Foglio”.

2016-07-09 21:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydium KEP namawia do pomocy prześladowanym chrześcijanom w Syrii

[ TEMATY ]

prześladowania

"Dzięki ofiarności katolików (...) codziennie wydawane są setki bezpłatnych posiłków, utrzymywane są obozy dla uchodźców, udzielana jest pomoc medyczna, prowadzone są szkoły" - przypomina Prezydium KEP. Co roku w drugą niedzielę listopada obchodzimy w Polsce Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku szczególna pomoc będzie skierowana do cierpiących w Syrii.

Publikujemy komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym:

CZYTAJ DALEJ

Niezwykły cud uzdrowienia 7-letniego chłopca

2022-07-03 13:34

[ TEMATY ]

Matka Boża

Piotr Drzewiecki

W kolejnym dniu cyklu wakacyjnych (weekendowych) świadectw cudów za wstawiennictwem Matki Bożej, prezentujemy niezwykłą historię wielkiego zaufania do Maryi małego chłopca.

„Dobra Matka Boska da mi zdrowie...”

CZYTAJ DALEJ

Znany biblista w 43. rocznicę pierwszego lotu do Izraela: Był to najpiękniejszy czas w moim życiu

2022-07-04 20:01

[ TEMATY ]

Izrael

ks. prof. Waldemar Chrostowski

polskifr.fr

ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski,

ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski,

Dziś mijają dokładnie 43 lata od czasu, kiedy po raz pierwszy przybyłem do Tel Awiwu i stąd na studia na Uniwersytecie Hebrajskim i Papieskim Instytucie Biblijnym w Jerozolimie (…). Przede mną natomiast były dwa semestry nauki. Był to najpiękniejszy czas w moim życiu, najpiękniejszy pobyt – powiedział portalowi polskifr.fr ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, znany biblista i teolog, który 4 lipca br. udał się do Ziemi Świętej, dokładnie 43 lata po pierwszym locie do Izraela.

Ks. prof. Chrostowski podkreślił, że po upływie 43 lat rzeczywistość znacząco się zmieniła. „Był to zupełnie inny czas. Podróż była z Warszawy najpierw do Bukaresztu; tam nocleg i właśnie dzisiejszego dnia z Bukaresztu samolotem Rumuńskich Linii Lotniczych, bo to były chyba jedyne linie lotnicze, które w czasach tzw. demokracji ludowej latały do Tel Awiwu, właśnie przyjechałem tutaj” – zaznaczył w rozmowie teolog i biblista.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję