Reklama

Polska

Kard. Nycz do młodych: posyłamy Was do nowej ewangelizacji

Podczas Mszy Posłania posyłamy Was do nowej ewangelizacji - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. Posłania, celebrowanej przy Świątyni Opatrzności Bożej, w ramach Warszawskiego Uwielbienia. Na warszawskim Wilanowie spotkali się wraz z mieszkańcami stolicy pielgrzymi z całego świata, uczestniczący w Dniach w Diecezjach.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

kard. Kazimierz Nycz

Artur Stelmasiak

Metropolita Warszawski wezwał młodych pielgrzymów do tego, aby podczas Światowych Dni odkryli swoje powołanie, jakim jest bycie miłosiernym chrześcijaninem. - Sam papież Franciszek wzywa młodych całego świata do tego, aby byli świadkami Bożego miłosierdzia – powiedział.

- Tylko wtedy, kiedy człowiek jest wszczepiony w Chrystusa, może uczynić cokolwiek. Tylko z Chrystusem możemy być szczęśliwi – dodał hierarcha. Zwrócił uwagę, że człowiek odpowiada na Miłosierdzie Boże, wtedy, gdy sam jest miłosierny wobec drugiego człowieka.

Kard. Nycz przypomniał, że liturgia, która odprawiana jest w stołecznej Świątyni Opatrzności Bożej, która jest dziękczynieniem narodu za niepodległość i wolność Polski, jest posłaniem młodych do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. – To Msza, w której posyłamy Was do nowej ewangelizacji – wskazał.

Przypomniał, że Kraków wybrany został na miejsce ŚDM ze względu na tajemnicę miłosierdzia, która w tamtym mieście widoczna jest w sposób szczególny. – To tutaj żyła apostołka Bożego Miłosierdzia św. siostra Faustyna, tutaj posługiwał święty papież Jan Paweł II – wskazał kard. Kazimierz Nycz. – To on mówił do Was: „jesteście nadzieją świata” – podkreślił.

W trakcie liturgii metropolita warszawski dokonał Aktu Zawierzenie Opatrzności Bożej.

W Warszawskim Uwielbieniu uczestniczyli młodzi pielgrzymi, którzy na Dni w Diecezjach przyjechali do archidiecezji warszawskiej.

Już od rana zwiedzali Panteon Wielkich Polaków, Ruchomy Teatr XXI wieku, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Mogli też wejść na taras widokowy.

O godz. 15.00 pielgrzymi odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po modlitwie wystąpiła Arka Noego a po nich podczas koncertu ewangelizacyjnego zagrali Wiarygodni i Wspólnota Shalom.

Najważniejszym momentem Warszawskiego Uwielbienia była Msza św. Posłania, której przewodniczył metropolita warszawski. To moment, podczas którego młodzi otrzymali błogosławieństwo na ŚDM i zostali posłani na spotkanie z papieżem.

Reklama

Młodym pielgrzymom towarzyszyły warszawskie wspólnoty i ruchy, m.in. członkowie Neokatechumentatu i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Po Mszy św. uczestnicy Warszawskiego Uwielbienia przeszli przez Bramę Miłosierdzia i złożyli swoje intencje do szklanych pojemników.

Msza Posłania i Warszawskie Uwielbienie były tłumaczone symultanicznie na pięć języków: angielski, hiszpański, portugalski, rosyjski oraz włoski.

Na zakończenie dla młodych pielgrzymów zagrały zespoły 2Tm2,3 i Maleo Reggae Rockers.

Po drugiej stronie Wisły, w diecezji warszawsko-praskiej, na terenie Wyższego Seminarium Duchownego odbył się "Festiwal Narodów", podczas którego zarówno młodzi jak i goszczące ich rodziny mogli doświadczyć powszechności Kościoła i bliżej poznać poszczególne kraje i narodowości oraz ich tradycje.

2016-07-23 21:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Clemens liczy na nowe impulsy z Krakowa dla ŚDM

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Sekcji Wolontariatu ŚDM Kraków 2016

Sekretarz Papieskiej Rady ds. Świeckich bp Josef Clemens ma nadzieję, że Światowy Dzień Młodzieży w 2016 roku w Krakowie „odświeży” ideę tych spotkań młodych ludzi. „Bądź co bądź jest to już dziś największy projekt duszpasterski w Kościele powszechnym”, zwrócił uwagę w rozmowie z niemieckim portalem internetowym katholisch.de. w Bonn. Pochodzący z Niemiec bp Clemens odpowiada w Papieskiej Radzie ds. Świeckich za organizację ŚDM. W październiku ub. roku spotkał się w Krakowie z komitetem organizacyjnym tego wydarzenia.

„Miłosierdzie” – wiodący temat przyszłorocznego Światowego Dnia Młodzieży – nie jest prosto przekazać młodym ludziom, uważa bp Clemens. – Ale sądzę, że nigdy nie jest za wiele powtarzać to zasadnicze przesłanie Ewangelii i że uda się nam przybliżyć również młodym ludziom – dodał watykański hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: w Łagiewnikach Jan Paweł II postawił pieczęć na swej posłudze miłosierdzia

2022-08-17 12:01

[ TEMATY ]

Łagiewniki

kard. Stanisław Dziwisz

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

Dwadzieścia lat temu widziałem Ojca Świętego umęczonego, ale szczęśliwego – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Dawny sekretarz Jana Pawła II odprawił tam Mszę św. w 20. rocznicę konsekracji nowej bazyliki i aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Krakowski metropolita senior mówił w homilii, że konsekracja łagiewnickiej bazyliki była „spełnieniem pragnienia serca" Jana Pawła II, który w ten sposób „postawił pieczęć na swej posłudze miłosierdzia". - Zostawił nam testament, byśmy sami i jako wspólnota Kościoła żyli prawdą o Bożym miłosierdziu i byśmy byli miłosierni wobec naszych braci i sióstr – stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Sport – czym był dla Jana Pawła II?

2022-08-18 10:38

[ TEMATY ]

sport

Jan Paweł II

Piotr Drabik from Poland - Wystawa o Janie Pawle II, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/

Sport jest dla człowieka, a nie człowiek dla sportu. Sport uczy tego, że czasami trzeba wyjść spoza sfery komfortu i przyjąć niedogodności i cierpienie, a przede wszystkim skupić się na ściśle określonym celu. Takiego typu podejście przydaje się również w wymiarze duchowym, gdy podejmowany wysiłek prowadzi do Boga – podkreślił w rozmowie z Family News Service, ks. dr hab. Bogdan Giemza SDS, autor publikacji „Sport w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II”.

Podczas trwających Mistrzostw Europy w lekkoatletyce warto przyjrzeć się bliżej temu, czym dla świętego papieża tak na serio był sport, któremu poświęcał każdą wolną chwilę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję