Reklama

Niedziela Częstochowska

Kard. Nycz: obyśmy potrafili przebaczać!

Obyśmy w życiu potrafili - w małżeństwie, rodzinie, wśród kolegów w pracy, w polityce, przebaczać tak, jak Pan Bóg nam przebacza - mówił kard. Kazimierz Nycz, który w warszawskim kościele pw. św. Jakuba sprawował Mszę św. dla pielgrzymów ŚDM. W uroczystości wzięli udział m.in. członkowie międzynarodowej wspólnoty ewangelizacyjnej Shalom.

Metropolita warszawski podkreślił w homilii, że chrześcijanin to człowiek, który jest zawsze w drodze. Jak dodał, ile razy zapominamy o tym, tyle razy trudniej przychodzi nam przeżywanie swoich problemów. - Zostaliśmy zanurzeni w chrzcie po to, by powstawać z naszych grzechów - powiedział.

Kard. Nycz podkreślił, że o byciu w drodze przypominają nam różne życiowe sytuacje. - Nie bez powodu człowiek od wieków podejmował pielgrzymki, które o tym przypominają - powiedział. Wskazał, że taką pielgrzymką są też Światowe Dni Młodzieży. - Dziś jesteśmy u bramy Światowych Dni Młodzieży, przygotowani przez spotkania młodzieży z całego świata w różnych diecezjach Polski.

Do Warszawy na Dni w Diecezjach poprzedzających ŚDM przyjechało 12 tys. młodych ludzi. - Te ostatnie dni przeżywamy razem z wami. Tylko my możemy powiedzieć ile radości, optymizmu, wiary wnieśliście w ciągu tych dni w polskie parafie, ile wnieśliście doświadczenia Kościoła, ile mogliśmy się od was nauczyć. Dlatego dzisiaj tutaj jesteśmy, aby przed wyjechaniem do Krakowa na tej Eucharystii wyrazić Panu Bogu swoje dziękczynienie za to, że nas gromadzi z różnych narodów, języków, bo przecież jesteśmy jednym Kościołem - powiedział.

Jak dodał, Jan Paweł II zapoczątkowując ŚDM dawał młodym doświadczenie tego, że Kościół jest w drodze. - On widząc konkretnego człowieka i poświęcając mu niejako całe swoje nauczanie widział, jak ważna jest wspólnota, bycie razem. Dlatego nie słuchając czasem przeciwnych głosów, organizował, przyjeżdżał, spotykał się z młodzieżą na ŚDM, bo wiedział, że to jest ważne przypomnienie młodemu człowiekowi o tym, że jest w drodze, że spodobało się Panu Bogu zbawiać ludzi nie pojedynczo ale czynić z nich lud który jest pielgrzymujący - wyjaśnił.

Hierarcha odwołując się do wybranego przez Franciszka hasła na tegoroczne ŚDM podkreślił, że papież często zwraca uwagę na to, żeby nasze otwarcie i "korzystanie" z bożego miłosierdzia przekładało się na bycie miłosiernym wobec potrzebujących, wobec ludzi, który są wokół nas.

Reklama

- Obyśmy w życiu potrafili - w małżeństwie, rodzinie, wśród kolegów w pracy, w polityce, przebaczać tak jak Pan Bóg nam przebacza, kiedy do Niego przychodzimy prosząc o boże przebaczenie - mówił. Msza św. była sprawowana była w ramach diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży.

Niedziela to ostatni dzień warszawskich Dni w Diecezjach. Jutro pielgrzymi wyruszą w drogę do Krakowa.

2016-07-24 14:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej w Świątyni Opatrzności Bożej

[ TEMATY ]

Warszawa

relikwie

św. Urszula Ledóchowska

Wojciech Łączyński

Relikwie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego zostały wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków

Relikwie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego zostały wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków

Relikwie pierwszej kobiety, św. Urszuli Ledóchowskiej, zostały dziś uroczyście wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

W kazaniu podczas uroczystej Mszy św. kard. Kazimierz Nycz, nawiązując do czytań o Abrahamie wezwanym do wyjścia z własnej ziemi i pójścia w nieznane, porównał jego drogę do drogi św. Urszuli. Do niej można odnieść to, co powiedział Bóg o Abrahamie - przyszedł do jej wielkiej, sławnej rodziny, ustabilizowanej w Austrii i zakorzenionej później w Polsce i powiedział: "Wyjdź, zostaw to wszystko i idź do zakonu". Potem powiedział zaś, by poszła do nieznanej Rosji, by prowadziła ludzi do Jezusa, do Skandynawii, wreszcie - do Polski, do nowego zgromadzenia, któremu dała początek - tłumaczył metropolita warszawski.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

ONZ pomaga uchodźcom w Sudanie

2022-08-18 15:34

[ TEMATY ]

Sudan

smahel/pixabay.com

Wobec trwającego kryzysu w Rogu Afryki, który sprawia, że miliony ludzi zmuszone są poszukiwać lepszych warunków życia, ONZ i włoski MSZ pomagają uchodźcom w Sudanie. „Będziemy ich wspierać tak długo, aż będą mogli wrócić do swoich domów” – powiedziała Radiu Watykańskiemu Chiara Cardoletti, przedstawicielka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców we Włoszech i Watykanie.

W Rogu Afryki i wschodniej części kontynentu oraz w regionie Wielkich Jezior przebywa prawie 5 mln uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Według danych ONZ na koniec czerwca br. 12,83 mln to osoby wewnętrznie przesiedlone głównie z Sudanu, Sudanu Południowego, Etiopii, Somalii i Burundi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję