„Wiemy, że świat sportu jest miejscem płodnym i otwartym na ewangelizację. Rio de Janeiro będzie świadkiem wielkich światowych wydarzeń sportowych i archidiecezja nie może tego nie dostrzec. Ewangelia winna być głoszona, a wartości ludzkie i społeczne brane pod uwagę” – podkreślił ordynariusz Rio kard. Orani João Tempesta.
Niektóre symbole wzmacniają więź między ewangelizacją a światem sportowym. Flagi obecnych igrzysk i przyszłych igrzysk paraolimpijskich (odbędą się w tymże mieście we wrześniu br.), pobłogosławione przez Franciszka podczas jego podróży do Brazylii w 2013 r., krzyż olimpijski czy ikona pokoju - to szczególne symbole, które wyrażać będą obecność Kościoła podczas trwania tych wielkich wydarzeń sportowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Korzystając z doświadczeń z mistrzostw świata w piłce nożnej, które odbyły się w Brazylii dwa lata temu, międzynarodowa sieć „Talhita Kum”, skupiająca siostry zakonne zaangażowane w walce z turystyką seksualną, we współpracy z Konferencją Zakonów Męskich Brazylii (CRB), prowadzić będzie kampanię „Graj w obronie życia!”. Z jednej strony ma to być okazja do propagowania miejscowej kultury, z drugiej zaś winna ona zwrócić uwagę na wzmożony w tym czasie ruch turystyczny o podłożu seksualnym. Grupy przestępcze organizują się bowiem, by kusić łatwym zarobkiem, a później wykorzystywać na różne sposoby bezbronne osoby, aż do procederu handlu żywym towarem.
Organizatorzy kampanii chcą dotrzeć do szkół, społecznych ośrodków informacji i przybywających do Brazylii turystów, aby prowadzić debaty o wartości i godności osoby ludzkiej.
W archidiecezji ruszył także projekt: „Rio się rusza”. W jego ramach na terenie całego kraju prowadzona będzie działalność społeczno-wychowawcza, sportowa i solidarnościowa różnych instytucji kościelnych. Ma ona przyczynić się do budowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i solidarnego, by właśnie przez sport zbliżyć ku sobie rodzinę, szkołę i społeczność lokalną.