Reklama

Niedziela Małopolska

Kard. Dziwisz: „Magnificat” zobowiązuje

Wieczorem w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. w bazylice Mariackiej w Krakowie. „’Magnificat’ to zobowiązująca pieśń. Jest wyrazem naszej wdzięczności, ale zobowiązuje nas, byśmy tę wdzięczność okazali również naszą postawą i czynem” – powiedział do zebranych metropolita krakowski.

[ TEMATY ]

wniebowzięcie

©Mazur/episkopat.pl

Kraków

Kraków

Kard. Dziwisz podkreślił, że dzisiejsza modlitwa wpisuje się w wielowiekową historię czci okazywanej Maryi. „Błogosławimy Matkę Zbawiciela za to wszystko, co wniosła i cały czas wnosi w nasze życie” – mówił.

Purpurat wskazał, że pieśń „Magnificat” dowodzi, ze Maryja od początku swego macierzyństwa wyszła poza krąg osobistych spraw i zaczęła żyć wielkimi sprawami Boga i człowieka. „W swym spojrzeniu na sprawy świata, sławiła Boga za Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie. Sławiła Go za moc Jego ramienia, za przywracanie na ziemi sprawiedliwości oraz za Jego troskę o pokornych, głodnych i ubogich” – opisał.

Zachęcił zgromadzonych do stworzenia własnego „Magnificat” i wyśpiewania go Bogu. „Korzystając z Maryjnego pierwowzoru pieśni, najpierw każda i każdy z nas może sięgnąć pamięcią do osobistego doświadczenia działania Boga w swoim życiu, od jego zarania, od najdawniejszych lat” – tłumaczył.

Hierarcha dodał, że w osobistej pieśni uwielbienia powinna się także znaleźć wdzięczność za to, czego Bóg dokonał w dziejach Polski. „W nasze narodowe ‘Magnificat’ musimy wpisać wdzięczność Bogu za to, że przeprowadził nas przez Morze Czerwone komunizmu i że od ponad ćwierćwiecza możemy na nowo kształtować nasz los w wolnym kraju, niezależnie od wszystkich naszych osobistych i zbiorowych niewierności” – stwierdził.

Uznał, że w dzisiejszym „Magnificat” nie może zabraknąć wdzięczności za dar Światowych Dni Młodzieży. „W ostatnim tygodniu lipca Kraków stał się stolicą młodych chrześcijan całego świata, którzy już powrócili do swych domów, ale z pewnością na całe życie zapamiętają to, co tu przeżyli. Owoce tego będziemy zbierali przez całe lata. Jest za co dziękować Opatrzności!” – przyznał.

Metropolita uwrażliwił również, że Kraków, który doczekał się tak wielkiego wydarzenia powinien bardziej strzec swojego duchowego klimatu i charakteru. „Nie wolno nam roztrwonić tego depozytu dobra i miłosierdzia, wiary i świętości, gościnności i braterstwa. Powinniśmy dbać o zachowanie oblicza Miasta otartego, przyjaznego i życzliwego, dzielącego się wartościami, rezygnującego z tego wszystkiego, co poniża i degraduje człowieka, co jest przeciwne prawdziwej kulturze ducha” – ocenił.

Reklama

„Radujmy się z chwały Maryi i Jej królowania w niebie i na ziemi. Cieszmy się, że my sami zmierzamy tam, gdzie Ona już jest po swym chwalebnym Wniebowzięciu. I prośmy Ją, by nas wspierała na naszych niejednokrotnie krętych drogach, byśmy doszli do ostatniej przystani – do życia na wieki w Bogu” – zakończył kard. Dziwisz.

W uroczystościach w Bazylice Mariackiej wzięły udział setki wiernych, przedstawiciele władz krakowskich i małopolskich, Wojsko Polskie oraz m.in. reprezentacja Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej. Tradycyjnie kwiaciarki krakowskie ofiarowały Maryi okazały bukiet kwiatów.

2016-08-16 09:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: tysiące pieszych pielgrzymów na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

wniebowzięcie

Bożena Sztajner/Niedziela

Z udziałem tysięcy pieszych pielgrzymów na Jasnej Górze trwają uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jeden z największych odpustów w Sanktuarium, na który najliczniej przybywają ci, którzy pieszo wyruszają w drogę. Tegoroczne święto upływa w duchu dziękczynienia za świętego pielgrzyma Jana Pawła II. Głównej Sumie odpustowej o 11.00 przewodniczyć będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce.

O godz. 8.00 rozpoczęła się Msza św. głównie dla uczestników pielgrzymek pieszych, które przyszły z Warszawy. Eucharystii przewodniczy biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski a homilię tradycyjnie głosił przeor Jasnej Góry. Ze Stolicy w pięciu grupach przyszło w tym roku prawie 14 tys. osób. Prowadzona przez paulinów 303. Warszawska Pielgrzymka Piesza zgromadziła 6,6 tys. pątników, w grupach „17-stych” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej przyszło 2,4 tys. osób. Wraz z 34. Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną dotarło 3,5 tys. wiernych, 23. Pielgrzymka Niepełnosprawnych zgromadziła 667 osób a 31. Praska Pielgrzymka Rodzin, 570 osób.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję