Łowicki Klub Turystyczny Szprycha zorganizował 8 lutego rajd szlakiem powstania styczniowego. Rajdy te, organizowane od 20 lat, cieszą się niesłabnącą popularnością. Pamięć powstańców 1863 r. uczczona została także podczas Mszy św., a następnie poprzez wędrówkę. Uczestnicy rajdu podkreślali nie tylko jego walory przyrodnicze i zdrowotne, ale również historyczne.
10 lutego upłynął termin zgłaszania filmów i programów radiowych na XIX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów „Niepokalanów’2004”. Jak informuje prezes Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego Zygmunt Gutowski, zgłoszono 50 filmów i 20 programów radiowych. Motto tegorocznego Festiwalu brzmi: „Bóg jest Miłością”. Grand Prix ubiegłorocznej edycji Festiwalu zdobył film pt. Pasterz - Kazimierz Kardynał Świątek, w reżyserii Pawła Woldana i Stanisława M. Królaka. Zgłoszono wówczas do konkursu 118 filmów, m.in. z Australii, Białorusi, Cypru, Indii, Jordanii, Kanady, Libanu, Rosji, Włoch i USA. Festiwal „Niepokalanów” istnieje od 1986 r. W ciągu 18 lat zaprezentowano w jego ramach ponad 2000 filmów z 51 krajów świata i przeszło 100 programów radiowych.
Do wilii Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim przylecieli anieli... Począwszy od połowy lutego można tam oglądać wystawę pt. Dłutem i igłą tworzone. Zebrano na niej prace Haliny i Jana Szczepaniaków. Jednym z ulubionych tematów prac głowy rodu Szczepaniaków są anioły. Spod wprawnej ręki artysty rzeźbiarza wyfrunęło też wiele ptaków. Z kolei pani Halina jest autorką pięknych palm i kwiatów, które wykonuje z bibuły. Są to prace nawiązujące do tradycyjnych motywów sztuki ludowej tego regionu.
14 lutego odbył się bal charytatywny w Hotelu Tatar w Rawie Mazowieckiej. Na bal zaprosiły mieszkańców miasta władze powiatu rawskiego oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców. Pieniądze zebrane na balu przeznaczone zostały na wsparcie osób niewidomych i niedowidzących, zrzeszonych w Kole Terenowym Polskiego Związku Niewidomych w Rawie Mazowieckiej. Była to już czwarta edycja tej imprezy.
Popiersie kompozytora Jana Adama Maklakiewicza stanie przed mszczonowskim Gimnazjum. W 50. rocznicę śmierci Maklakiewicza szkoła pod jego patronatem organizuje uroczystości, którym towarzyszyć będą wydawnictwa okolicznościowe i spotkanie z członkami rodziny Maklakiewiczów. Uczniowie i nauczyciele szkoły w czasie ferii zbierali materiały dotyczące ich patrona.
Po kilkuletniej działalności kończy swoją pracę Instytut Teologiczny w Łowiczu. Uczelnia zawiązana została na bazie Kolegium Teologicznego na przełomie 1999/2000 r. Niestety, konkurencja okazała się lepsza, a może silniejsza w argumenty. Wokół Łowicza funkcjonują duże ośrodki uniwersyteckie. Studenci częściej wybierają na miejsce swojego studiowania Łódź lub Warszawę. Dlatego rok akademicki 2003/2004 jest ostatnim rokiem istnienia Instytutu Teologicznego w Łowiczu. Kończy go 10 studentów. Pozostaje teraz kwestia właściwego zagospodarowania budynku, w którym funkcjonował Instytut.
Pomóż w rozwoju naszego portalu