Trwa promocja najnowszego, ósmego już tomiku wierszy pt. Zagubienie Mirosława Glazika - poety, prozaika oraz krytyka literackiego, zasłużonego dla miast: Kowala i Włocławka.
Jak twierdzi sam autor, tomik Zagubienie to poetycki zapis przeżywania rzeczywistości schyłku drugiego tysiąclecia. A rzeczywistość ta czasem bywa niełatwa, zwłaszcza dla wrażliwego człowieka,
który nie potrafi przejść obojętnie obok krzywdy innych ludzi. Stąd symboliczny tytuł Zagubienie, który można interpretować jako poczucie rozdarcia wewnętrznego, nękającego niemal każdego z nas.
Znalazły się tu przemyślenia, dla których natchnieniem stał się urok i magia szczególnego miejsca na kujawskiej ziemi, jakim dla poety jest Kowal. Ale wśród tematów jest nie tylko przyroda.
Wiele utworów nawiązuje do trudnej sztuki, jaką jest tworzenie poezji. W wierszu pt. Nie chcę być poetą autor pisze:
mogę zaledwie układać litery
nie obchodzą mnie
żadne wyższe czy głębsze
powiązania
Z wielką siłą przemawia do mnie Modlitwa monastyczna, w moim przekonaniu najpełniej oddająca nastrój zwątpienia, któremu czasem ulega współczesny człowiek - zagubiony, opuszczony,
jednak ciągle ufny Bogu. Oddaje cześć swojemu Stwórcy o dłoni miłosiernej, który napełnia go nadzieją i siłą. Bez Bożej pomocy żadna istota ludzka, nawet ramię w ramię
ze swoimi, nie jest w stanie zniszczyć zła czy dokonywać wyborów metaforycznie określonych mianem oddzielania ciemności od światła.
Dodatkowym atutem zbioru Zagubienie są rysunki Anny Marcinkowskiej.
Tomik wydało Stowarzyszenie „Wspólnota Samorządowa” Powiatu Ziemskiego Włocławskiego.
Mirosław Glazik pisze wiersze od ponad 20 lat, ale jego debiut przypada na 1980 r. Na swoim koncie ma wiele sukcesów literackich jako autor felietonów, opowiadań, scenariuszy, esejów oraz prac naukowych z zakresu teorii i historii literatury, filmu i teatru. Opublikował kilka opowiadań, od wielu lat pisze dziennik literacki. Jego analizy i interpretacje dzieł literackich i filmowych zamieszczane były w biuletynach oświatowych i metodycznych. Od kilkunastu lat prowadzi także konwersatoria ze studentami i alumnami oraz uczy młodzież licealną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu