Reklama

Niedziela Legnicka

Bp Franjo Komarica opowiadał o katolikach prześladowanych w Bośni

„Prześladowanie katolików w Europie na przykładzie Bośni i Hercegowiny" – to tytuł konferencji, która w czwartek 26 stycznia odbyła się w bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Gościem spotkania był bp Franjo Komarica, ordynariusz diecezji Banja Luka i przewodniczący Episkopatu Bośni i Hercegowin. Z wykształcenia jest teologiem i doktorem liturgiki. Studiował także andragogikę i muzykologię w konserwatorium w Innsbrucku.

[ TEMATY ]

prześladowania

Monika Łukaszów

Jest autorem wielu książek i publikacji naukowych z dziedziny liturgiki, praw człowieka oraz muzykologii. Od 1992 r. jest członkiem Papieskiej Rady do Spraw Dialogu z Niechrześcijanami. Przez różne instytucje międzynarodowe wielokrotnie nagradzany, za pomoc ofiarom wojny na Bałkanach, obronę praw ludzkich i obronę wypędzonych. W 2004 r. nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Nominację wsparło bardzo wiele Stowarzyszeń, Związków, Stronnictw, Towarzystw w kraju i zagranicą, w tym Helsiński Komitet Praw Człowieka.

Jest niestrudzonym obrońcą praw człowieka i godności ludzkiej. Biskup Franjo Komarica jest prawdziwym sługą Jezusa Chrystusa i pasterzem Kościoła. Misję swoją realizuje z wielkim oddaniem i dużym wysiłkiem, wielokrotnie wydaje się, że to co robi jest to ponad ludzkie siły. Podczas konferencji Ksiądz Biskup mówił m.in. o wydarzeniach, jakie miały miejsce w latach 1992-1995 na tamtych terenach, postanowieniach pokojowych traktatu z Dayton oraz o obecnej sytuacji katolików na Bałkanach. W trakcie spotkania odbyła się także promocja książki „Zdejmowanie masek” autorstwa bp Komarnicy i niemieckiego dziennikarza Winfrieda Gburka, która została wydana w dwudziestą rocznicę zakończenia wojny domowej w Bośni i Hercegowinie. Autorzy opisują tło wojny w Bośni i Hercegowinie oraz przedstawiają mechanizmy i metody prześladowania katolików w Republice Serbskiej.

Tym, którym udało się przetrwać czas wojny i pozostali w swoich domach, dziś nie przysługują żadne prawa. Są nadal prześladowani. A politycy i świat milczy. Jak mówi bp Komarnica przyzwolenie na takie działanie separatystów serbskich jest akceptowane m.in. przez przedstawiciela EUFOR, austriackiego dyplomatę Valentina Inzko, który z ramienia NATO pełni nadzór nad realizacją postanowień z Dayton od 2009 r.

2017-01-27 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół prześladowany

Niedziela lubelska 48/2020, str. V

[ TEMATY ]

prześladowania

Kościoł prześladowany

Archiwum autora

Ks. Józef Gąbka został zamordowany 1 października 1993 r.

Ks. Józef Gąbka został zamordowany 1 października 1993 r.

Lubelski Kościół w przeszłości często doświadczał prześladowań i ataków.

Pod koniec października na ścianach kilku kościołów w naszej diecezji pojawiły się obraźliwe napisy. W czasie marszów protestujący przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego wznosili antyreligijne i antyklerykalne okrzyki. Wywołało to smutek i oburzenie wiernych. Profanacje zdarzały się jednak już wcześniej w historii lubelskiego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Święta z hebanową twarzą

Gdybym spotkała tych handlarzy niewolnikami, którzy mnie porwali, a także tych, którzy mnie torturowali, uklękłabym przed nimi i ucałowałabym im ręce, ponieważ gdyby się to wszystko nie wydarzyło, nie byłabym teraz ani chrześcijanką, ani zakonnicą...” – pisała po latach św. Józefina Bakhita. Urodziła się najprawdopodobniej w 1869 r. Imię Bakhita nie było imieniem nadanym jej przez rodziców, ale przez handlarzy niewolnikami, którzy porwali ją z sudańskiej wioski, gdy miała zaledwie 7 lat. Kilkakrotnie sprzedawana w ciągu 10 lat, doświadczyła udręki niewolnictwa. Właściciele chłostali ją za najmniejsze przewinienia. Okrutną pamiątką z niewoli pozostał tatuaż. Wycinano go brzytwą, a świeże rany zasypywano solą. Bakhita cierpiała i traciła nadzieję. Jej los odmienił się, kiedy na targu niewolników w Chartumie kupił ją włoski konsul Callisto Legnani. Po odwołaniu go z placówki w Sudanie, polityk zabrał ją do Włoch. To w rodzinie Legnanich Bakhita doświadczyła dobroci, miłości i szacunku. Na czas jednego z służbowych wyjazdów małżonków zamieszkała u sióstr kanosjanek. I tu dokonał się przełom. Młoda Afrykanka poprosiła o pomoc w poznaniu tego Boga, którego od dziecka „odczuwała w sercu, nie wiedząc, kim On jest”. Po kilku miesiącach, w wieku 21 lat, przyjęła chrzest i nowe imię: Józefina. Nie wróciła już do domu Legnanich, ale pozostała w katechumenacie i stopniowo odkrywała plany Boga względem swego życia. Przez wieczystą profesję zakonną stała się w pełni duchową córką św. Magdaleny di Canossa. Przez ponad 50 lat „czarna siostra” była kucharką, praczką, szwaczką, zakrystianką i furtianką. Jej ciepły głos, o specyficznej dla Afrykańczyków modulacji, dodawał otuchy ubogim i cierpiącym, którzy pukali do drzwi furty. Pokora i miłość, z jaką była w stanie wybaczyć porywaczom, zrodziły się ze spotkania Boga. Uwierzyła Jezusowi, który mówi: „WEŹCIE NA SIEBIE MOJE JARZMO I UCZCIE SIĘ ODE MNIE, BO JESTEM CICHY I POKORNEGO SERCA” (Mt 11, 29). Bez tego spotkania i bez wiary Jan Paweł II w 2000 r. nie ogłosiłby jej świętą i nie nazwał „siostrą uniwersalną”.

CZYTAJ DALEJ

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

[ TEMATY ]

premier

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę" - napisał szef rządu na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję